GoClever Quantum 4 opinieZa taką cenę nie nastawiałem się na cuda. Przyznam szczerze, że niska cena wzbudzała we mnie podejrzenia co do słuszności zakupu, ale jako że dzień wcześniej mój wysłużony wieloletni HTC Touch Pro2 poszedł do nieba, musiałem na szybko kupić nowego smartfona. W momencie, gdy go zamawiałem, nie był oficjalnie dostępny na polskim rynku. Zapisy na niego trwały prawie miesiąc. Czy warto było tyle czekać na zamówiony towar? O tym zaraz się przekonamy w recenzji.

Skromnie wyglądające pudełko zawiera nic więcej, czego można było się spodziewać: smartfon, słuchawki (które od razu wyrzuciłem ze względu na niską jakość dźwięku), instrukcja oraz ładowarka. Jak się później okazuje, w zestawie nie była dołączona karta Micro SD, którą należy dokupić samemu.

Model, który dostałem był w białym kolorze obudowy. Podobno czarne obudowy w przedsprzedaży rozeszły się w ilości większej, niż przewidywano. Patrząc na obudowę należy pochwalić GoClever za starannie połączone elementy, które pasują do siebie nie powodując wrażenia, że coś skrzypi lub posiada szczeliny. Pierwsze wrażenie z wyglądu telefonu: bardzo dobre.

Bateria, ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu, przy procesorze dwurdzeniowym, włączonym zasięgu dwóch kart SIM i Wi-Fi, oraz częstym używaniu, wytrzymuje od 3 do 6 dni. To bardzo dziwne, wręcz nienaturalne, ponieważ kupując tego smartfona miałem cichą nadzieję, że rano ładowana bateria wytrzyma chociaż do wieczora. Jak oni to zrobili? Nie mam pojęcia, ale inni markowi producenci powinni z GoClever brać przykład.

Bateria w GoClever Quantum 4

Dwurdzeniowy procesor o taktowaniu 1,2 Ghz daje radę nawet przy najcięższych aplikacjach. Ani razu system się nie zaciął nawet na pół sekundy. Wszystko działa tak płynnie, że korzystanie ze smartfona wreszcie zaczęło sprawiać 100% satysfakcję. Od momentu wypakowania go z pudełka (a minęły już dwa tygodnie od pierwszego odpalenia) ani razu nie było konieczności restartowania go.

Czy GoClever Quantum 4 ma jakieś wady? Ma. Ale na szczęście nie mające nic wspólnego z korzystaniem z urządzenia jako narzędzia komunikacji. Jakość robionych zdjęć tym smartfonem może zawieść. Od razu odradzam używania aparatu w warunkach innych, niż domowe. Drugą wadą, która jest raczej moim kaprysem niż mankamentem, jest zbyt cichy dźwięk głośniczka podczas rozmów. Przyzwyczaiłem się do głośnego HTC, dlatego też moje wymagania co do dźwięku mogły zostać przedefiniowane. Ale przy HTC każdy inny smartfon sprawia wrażenie cichego :)

Zestawiając wszystkie zalety i wady tego smartfona, warto zadać kluczowe pytanie: czy można go polecić? Moim zdaniem jak najbardziej TAK. Za 299zł za tak dobrą jakość wykonania smartfona (i komfort w postaci zapomnienia o konieczności chodzenia z ładowarką w kieszeni) można uznać, że polska firma GoClever dokonała mistrzostwa w relacji cena/jakość. Mam nadzieję, że będzie mi służył co najmniej 2 lata.