5 funkcji lodówki, które ułatwiają życie

Lodówka

Czasy, w których lodówka posiadała jedynie dwie funkcje: chłodzenie i światło po otwarciu minęły kilka dekad temu. Producenci prześcigają się w udogodnieniach, aby korzystanie z lodówki stało się przyjemniejsze oraz żeby ograniczyć marnowanie żywności. Każdy wybiera sprzęt według własnych potrzeb. Pozwól, że wymienię 5 funkcji lodówki, które nie są tak oczywiste, a znacznie ułatwiają życie.

Kostkarka do lodu

Moja ulubiona rzecz. Umieszczona zazwyczaj w komorze zamrażarki. Wlewasz do foremki wodę i wsuwasz do specjalnej szufladki. Pod szufladką jest druga szufladka gromadząca gotowe zamrożone kostki. Z tej dolnej szufladki wyciągasz kostki lodu i robisz sobie drinka. Fajne, co nie? I tak w nieskończoność 🙂 Dzięki kostkarce napoje zawsze będą chłodne bez konieczności kombinowania z foremkami lub jednorazowymi foliówkami na lód.

No Frost

Pamiętasz w lodówkach starego typu, jak na ściankach pojawiał się śnieg? To niepożądane zjawisko, które obniża sprawność lodówki, a dodatkowo zmniejsza estetykę komory. Jak działa funkcja No Frost w lodówkach? Działa to tak, że żywność schładzana jest obiegiem zimnego powietrza, pochłaniając wilgoć, aby zapobiec powstawaniu szronu. Niektóre rodzaje żywności nie przepadają za wilgocią. No Frost pozwala na dłuższą trwałość jedzenia.

Pochłaniacz zapachów

Doceni ten, kto lubi paprykarz 🙂 Pochłaniacz zapachów w lodówce, jak sama nazwa wskazuje, eliminuje wszelką woń unoszącą się z jedzenia. Szczypiorek, cebula, kiełbasa, czy choćby zupa zostawiona na później. To wszystko nie musi powodować niespodzianek w postaci kalejdoskopu zapachów.

Wyobraź sobie taką sytuację, kiedy w związku jedna osoba jest weganinem i nie znosi zapachu mięsa lub wędlin. Dzięki pochłaniaczowi kalafior nie będzie śmierdział mortadelą 🙂

Tryb wakacyjny

Wyjeżdżasz na dłuższy okres, lodówka na jedzenie pusta, ale nie chcesz rozmrażać zawartości zamrażarki? Niektóre typy lodówek mają możliwość wyłączenia komory chłodniczej z pozostawioną włączoną zamrażarką. Dzięki temu można zaoszczędzić na rachunkach za prąd, a także bezpiecznie przechować zamrożoną żywność bez obaw, że się zepsuje po powrocie.

Czujnik dźwiękowy zbyt długiego otwarcia lodówki

Lodówka, gdy ma otwarte drzwi, traci najwięcej energii na ochłodzenie komory. Gdy do środka dostaje się ciepło z powodu niedomkniętych drzwi, agregat lodówki pracuje niemal nieustannie, co powoduje wzrost zużycia energii i psucie się jedzenia. Dla tych, którym zdarza się zapomnieć zamknąć drzwi lodówki, istnieje patent, który po upływie 30 sekund sygnalizuje dźwiękiem, że drzwi są nadal otwarte. O ile w nocy można to zauważyć światłem z wewnątrz komory chłodniczej, to w dzień już tak łatwo nie mamy.

Czego mi brakuje w lodówkach?

U każdego użytkownika lodówki jest coś, co by się przydało, lecz tej funkcji nie posiada żaden producent. Mnie na przykład brakuje osobnej komory pochłaniającej gorącą parę. Czasami chce się szybko schłodzić jakąś potrawę, na przykład galaretkę. Niestety do lodówki można wkładać jedynie ostudzone rzeczy. Taka komora chłodząca gorące rzeczy pozwoliłaby na skrócenie czasu oczekiwania na gotowe jedzenie. Wszak dmuchanie wentylatorem w płynną galaretkę to nie najlepszy pomysł 🙂



E-booki

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1,342

Szukałeś mnie na Instagramie?