5 utworów Prince, które zapadły mi w pamięci

Prince

Prince – kolejny światowy artysta muzyczny, który opuścił ten świat z ogromnym dorobkiem artystycznym, który zostanie zapamiętany przez następne pokolenia. W ostatnich dniach zrobiło się o nim głośno. Nie z powodu jakiegoś wielkiego dokonania. Wręcz przeciwnie. Trochę to smutne, że najgłośniej o artyście się mówi wtedy, gdy trzeba zetknąć się ze śmiercią. Mimo kontrowersyjnego wyglądu, Prince wcale nie uchodził za taką postać. Nie musiał wyglądać kontrowersyjnie, ponieważ jego muzyka broniła się sama. Jest kilka utworów Prince, które pamiętam jeszcze z czasów dzieciństwa. Oto one:

Purple Rain

Tytuł utworu z albumu wydanego w 1984 roku o tym samym tytule. Jest to najważniejszy utwór w twórzczości Prince, który sprzedał się w nakładzie miliona egzemplarzy. Zdobył wysokie drugie miejsce w prestiżowej liście Billboard Hot 100.

Raspberry Beret

Powstał przy współpracy z The Revolution. Określany przez niektórych jako psychodeliczny pop. Brzmi zupełnie inaczej niż jego poprzednie albumy. Tak, jak by to nie był Prince. Mimo, iż bardzo podoba mi się ten styl cieszę się, że Prince nie poszedł dalej w tym kierunku.

Cream

Funkowo, aż noga sama się rusza w rytm tej muzyki. Początkowo wydawało mi się, że autorem tego utworu jest Michael Jackson. Początek utworu mnie zmylił. Naprawdę podobny głos tutaj ma do Michała.

When Doves Cry

Choć niezrozumiałe jest dla mnie połączenie wesołej muzyki z tytułowym płaczącym gołębiem i czuję tutaj rozdwojenie jaźni pomiędzy smutkiem a radosną melodią, podoba mi się i wprawia mnie w dobry nastrój. Jako ciekawostkę dodam, że utwór ten został dodany w albumu w ostatniej chwili, gdy już cały materiał na album “Purple Rain” był już przygotowany.

Alphabet Street

Ciekawy jest dopisek na singlu tego utworu: “This is not music, this is a trip”. Zgadza się. Muzyka w tym utworze jest środkiem lokomocji do dalekiej podróży muzycznej. Zapraszam na trip bez wstawania z wygodnego fotelu.

Foto: Warner Bros

Zobacz też to:


Mały kotekSpodobał Ci się wpis pt. 5 utworów Prince, które zapadły mi w pamięci?
Za każdym razem kiedy zapominasz dać lajka pod wpisem, gdzieś na świecie ginie mały kotek:

1 Komentarz

  1. Marta

    Już powolutku zaczynają znikać utwory Prince na Youtube. Wytwórnie próbują go zaorać pośmiertnie?

Wypowiedz się

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 943