Pierwsza polska audycja radiowa prowadzona przez sztuczną inteligencję. Słuchałem. Moja opinia

Radio Piekary prowadzone przez sztuczną inteligencję

W dniu Światowego Dnia Mózgu, czyli 22 lipca równo o godzinie 12:00, Radio Piekary zaskoczyło słuchaczy swoją najnowszą innowacją: audycją radiową prowadzoną przez sztuczną inteligencję, którą nazwano imieniem “AI BASIA”. To przełomowy moment dla rozwoju technologicznego i medialnego w Polsce. Jako bloger lifestyle’owy interesujący się nowinkami technologicznymi, nie mogłem ominąć tego wydarzenia. Dziś przybliżę Wam moje odczucia z pierwszego dnia nadawania, moje refleksje na temat sztucznej inteligencji i przyszłości radia. Czy AI BASIA okaże się kolejnym krokiem ku rewolucji w mediach, czy jednak pozostanie tylko ciekawostką?

Paradoksy sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja od dawna wzbudza kontrowersje. Mówi się, że może odebrać pracę ludziom, ale równocześnie, jej tworzenie wymaga dużej zaangażowanej grupy ludzi. W przypadku AI BASI paradoks ten również występuje. Przygotowanie audycji radiowej przez sztuczną inteligencję wymagało znacznego zespołu, a to tylko początek. Mimo to nie można przekreślać tej inicjatywy, bo z pewnością wniesie nowe możliwości w przyszłość radia.

Nuda, gdziekolwiek spojrzeć

Jednym z kluczowych problemów z pierwszą audycją AI BASI był brak angażującej treści. Sztuczna inteligencja czytała to, co wcześniej napisał człowiek, jednak brakowało tego “czegoś”, co przyciąga słuchacza. Niewiele było odkrywczych wątków, a dryg komunikacyjny pozostawiał wiele do życzenia. W sumie przez całą godzinę audycji było zaledwie kilka wejść sztucznej inteligencji, co nie przekładało się na wciągającą treść.

Radio Piekary: Muzyka na pierwszym miejscu

Radio Piekary słynie z szerokiej gamy muzycznej, jednak w przypadku AI BASI, dominowała niewielka ilość treści prowadzonych przez AI. Być może potrzebna jest większa integracja między prowadzącym a sztuczną inteligencją, aby w pełni wykorzystać potencjał tej innowacji. Radio to nie tylko odtwarzanie utworów, ale także atmosfera i klimat, który może być tworzony przez prowadzącego. Tutaj zabrakło większego zaakcentowania obecności sztucznej inteligencji, którą przyćmiła muzyka.

Początki są zawsze trudne

Należy jednak zrozumieć, że debiutująca AI BASIA to dopiero początek. Trzeba docenić inicjatywę pracowników Radia Piekary za odważne podjęcie tego wyzwania. Rozwój sztucznej inteligencji i jej zastosowań wymaga czasu i eksperymentów. Większość nowych technologii wchodzi na rynek z lekkim niedopracowaniem, ale ich ewolucja prowadzi do coraz lepszych rezultatów.

Perspektywy rozwoju i angażujące audycje

Pomimo słabego debiutu AI BASI, nie można przekreślać potencjału sztucznej inteligencji w radiu. W przyszłości, dzięki zaawansowanym algorytmom, AI może nauczyć się dostosowywać treść do preferencji słuchaczy, personalizować audycje i tworzyć angażujący content. Wyobraźmy sobie sztuczną inteligencję, która wybiera najlepsze utwory muzyczne dla każdego słuchacza, prowadzi inspirujące wywiady i dostarcza wartościowych informacji na tematy, które interesują konkretne osoby.

Radio prowadzone przez sztuczną inteligencję

AI BASIA, pierwsza audycja prowadzona przez sztuczną inteligencję w Polsce, to historyczne wydarzenie w świecie mediów i technologii. Choć debiut audycji nie był idealny, należy docenić krok naprzód w eksploracji możliwości sztucznej inteligencji w radiu. Przyszłość tego zjawiska jest obiecująca i warto śledzić rozwój tego projektu.

Mam nadzieję, że kolejne audycje AI BASI w Radio Piekary przyniosą więcej angażującej treści, lepiej zintegrowanej z muzyką i przyciągną większe grono słuchaczy. Rozwój sztucznej inteligencji i jej zastosowania będą kluczowymi czynnikami wpływającymi na przyszłość mediów i sposobu, w jaki konsumujemy treści audiowizualne.

Co sądzicie o AI BASI? Czy sztuczna inteligencja ma szansę na stałe zagościć w radiu i zrewolucjonizować sposób prowadzenia audycji?

PS:
Ciekawostką może być fakt, że wpis ten napisała za mnie sztuczna inteligencja (GPT-4), a ja dopisałem tylko ten ostatni akapit. Jak widać, AI ma spory potencjał, z którego warto korzystać nie tylko w prowadzenia audycji radiowych 🙂


E-booki

1 Komentarz

  1. Slope

    Dajmy szansę temu radiu. Z ciekawości bym posłuchał, ale dowiedziałem się o tej audycji zbyt późno. Czy można gdzieś posłuchać nagranie z tej audycji?

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1,252

Szukałeś mnie na Instagramie?