Alkohit – alkomaty, które mogą uratować życie

Nasze samopoczucie jest kwestią indywidualną i, powiedzmy sobie szczerze – raczej niemierzalną. W odróżnieniu od ilości promili w wydychanym powietrzu. Alkomat nie jest urządzeniem ekstremalnie drogim – a już na pewno jest tańszy, niż konieczność tłumaczenia się przed sądem, zdawania powtórnie na prawo jazdy czy płacenia komuś odszkodowania. Dlatego zaopatrzenie się we własny alkomat może nie tylko uratować nas od kaca moralnego, ale również oszczędzić sporo kłopotów. Nie tylko podczas jazdy samochodem, ale również na rowerze. A skoro już zapadnie decyzja, że kupujemy alkomat – warto upewnić się, że jest to wiarygodne urządzenie, na którego wskazaniach możemy polegać. Oczywiście, nie znajdziemy go w sklepikach z gadżetami, oferujących też inne zabawki. Najlepiej jest zaufać najlepszym. Mnie jako przykład posłużyła strona www.alkohit.pl

Alkomat

Rodzaje alkomatów

Generalnie rzecz biorąc, istnieją dwie kategorie alkomatów: jednorazowe oraz elektroniczne (wielorazowego użytku). W tej drugiej kategorii wyróżniamy alkomaty:

  • półprzewodnikowe,
  • elektrochemiczne,
  • spektrofotometryczne w podczerwieni

Oczywiście, każdy z wymienionych typów posiada swoje zalety i ograniczenia; różni się ponadto zasad działania, a także, co równie ważne – ceną. Ze względu na najbardziej optymalny stosunek jakości do ceny, klienci indywidualni najczęściej decydują się na zakup alkomatu półprzewodnikowego.

Istnieje wielu producentów alkomatów półprzewodnikowych, co dowodzi, że nie ma jednej, najlepszej firmy, produkującej idealnie skalibrowane i nieomylne urządzenia – w przeciwnym wypadku, w krótkim czasie zniszczyłaby ona konkurencję. Każdy alkomat półprzewodnikowy obarczony jest pewnym niewielkim błędem wskazań, dlatego też żaden z producentów nie bierze pełnej odpowiedzialności prawnej za skutki ewentualnego błędu pomiaru.

Co powoduje błędy pomiaru?

Na wskazania alkomatu może mieć wpływ wiele czynników, np. rodzaj spożywanego pokarmu, np. kawa, herbata, mięta, a także dym tytoniowy. Na odczyt może mieć też wpływ temperatura, nawet wilgotność powietrza. Skutkiem tego, alkomaty półprzewodnikowe często ulegają rozkalibrowaniu i po kilku miesiącach użytkowania ich błąd pomiaru może wynieść… kilkaset procent. Można więc powiedzieć, że zamiast inwestować w takie urządzenie, równe dobrze możemy rzucić monetą i na tej podstawie decydować, czy siadać za kierownicę czy nie.

Alkomaty elektrochemiczne

Służbą, która najczęściej korzysta z alkomatów, jest oczywiście Policja. Warto zauważyć, że najczęściej są to alkomaty elektrochemiczne. Charakteryzują się one bardzo dużą dokładnością, ponieważ posiadają zupełnie inną zasadę działania, opartą o platynowy czujnik elektrochemiczny. Wskazania tego typu urządzeń są na tyle dokładne, że mogą one być wykorzystywane jako materiał dowodowy, zaś na odczytywane wartości nie ma wpływu to, co spożywaliśmy (chyba, że był to alkohol).

Jeżeli więc zdecydujemy się na zakup tego rodzaju urządzenia, możemy mieć pewność że jego wskazania są wiarygodne i w zależności od nich zająć miejsce za kierownicą lub wybrać inny fotel.

AlkoHit - kup własny alkomat



1 Komentarz

  1. cyklos

    Podobno nawet na rowerze teraz nie można jeździć pod wpływem

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3,676