Co Polacy sądzą o teatrze?

Teatr

Dlaczego Polacy chodzą do teatru tak rzadko? Dlaczego wciąż jest tak mało sympatyków sztuk teatralnych? Dlaczego tak trudno naszym rodakom przekonać się do tej wyjątkowej formy spędzania wolnego czasu? Z każdym kolejnym rokiem obserwować można wzrost widzów pod teatralną sceną. Nadal jednak na wielu spektaklach wybitnych reżyserów jest dużo wolnych miejsc. Jaka jest tego przyczyna?

Bilet do teatru to duży wydatek

Przeprowadzone w 2014 roku badanie wykazało, iż główną przyczyną braku uczestnictwa w teatralnych spektaklach jest wysoka cena biletów. Można więc przypuszczać, że w momencie jej obniżenia na widowni zasiadłoby więcej Polaków. Dowodem na to mogą być specjalne repertuary, które są w znacznie niższej cenie lub ceny okazjonalne znanych spektakli. W takich udział bierze znacznie więcej Polaków.

Wolny czas na wagę złota

Respondenci w ankiecie również bardzo często swój brak uczestnictwa w spektaklach teatralnych argumentowali brakiem wolnego czasu. Tutaj jednak pojawiają się pewne wątpliwości. Kino, spotkanie w barze z przyjaciółmi, wieczorne wyjścia do pubu oraz koncerty – w tygodniowym harmonogramie na te atrakcje zawsze Polacy znajdują czas, na teatr brakuje już jednak miejsca.

To już nie ten sam teatr

Polacy nie chodzą do teatru z powodu wysokich cen biletów i braku czasu, tak przynajmniej twierdzą. Przyczyny można jednak doszukiwać się zupełnie gdzieś indziej. Teatr od zawsze kojarzony jest z miejscem bardzo prestiżowym, eleganckim oraz poważnym, tak też twierdzi duża część Polaków. To jednocześnie pokazuje ich duży szacunek do tego miejsca i… brak znajomości współczesnego teatru, który różni się od tego, jaki znamy z lekcji języka polskiego i historii. Przykładem jest m.in. teatrszekspirowski.pl, który to zachwyca swoją niezwykle oryginalną architekturą, ale również oprócz spektakli proponuje liczne koncerty i warsztaty, przełamując tym samym konwencje teatru antycznego.


Mały kotekSpodobał Ci się wpis pt.:
Co Polacy sądzą o teatrze??
Za każdym razem kiedy zapominasz dać lajka pod wpisem, gdzieś na świecie ginie mały kotek:

Wypowiedz się

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Tu wpisz, czym ciekawym chciałbyś się podzielić na temat tego wpisu.
Wszelkie próby spamu lub wchodzenie butami ze słomą są automatycznie odrzucane.

1 224