Czy DJ to artysta?

Czy DJ to artystaUważają się za wielkich uzdolnionych muzyków, geniuszy, muzycznych pasterzy, a ich owieczkami są ludzie tańczący na parkiecie. Muzyki nie tworzą, ale zajmują się jej graniem na imprezach, zazwyczaj z płyt, choć i z komputera też coraz częściej się zdarza. Na każdą imprezę, na której będą grać przychodzą ze sporym zbiorem muzyki, którą będą puszczać tego wieczoru. Czują się artystami. Czy słusznie?

DJ: Twórca czy odtwórca?

Wyobraź sobie że przed tobą stoi mikser (nie, nie taki kuchenny), a po bokach masz dwa playery. Mogą to być CD (nieważne czy nagrane w audio, czy mp3), lub dla bardziej ortodoksyjnych fetyszystów: gramofony, podobno dzięki którym można “dotykać muzyki”. Włączasz PLAY i czujesz się dumnym artystą, który właśnie zaczyna tworzyć muzyczne arcydzieło. Twoim jedynym zadaniem jest łączenie obu kanałów muzyki ze sobą i spoglądanie raz po raz na publikę aby sprawdzić jak reaguje na muzykę, którą odtwarzasz. Czy łączenie końca utworu z początkiem następnego można nazwać tworzeniem? Bronienie tezą, że z połączenia dwóch utworów powstaje trzeci, który jest dziełem DJa to lekka przesada.

Z całym szacunkiem do sztuki, ale nie można nazywać się artystą ograniczając się do czynności łączenia dwóch wcześniej stworzonych dzieł przez innych autorów. Sorry koledzy DJe, lubię Was, ale nazwać was “artystami” nie mogę. Z szacunku dla prawdziwych artystów, którzy faktycznie coś tworzą, a muzyka dla nich jest dziełem, a nie tworzywem.

Tak samo siebie nie mogę nazwać w tym przypadku artystą.


Komentarzy: 4

 1. mustasza

  Strasznie to uprościłeś, bo wielu dj jest także producentami, do tego tworzenie remixów wcale nie jest takim prostym zlepianiem, bo trzeba stworzyć pasującą do siebie całość, wiem bo się tym zajmuję, podobnie jak mój partner i tak, uwazamy się za artystów.

 2. Rami

  haha, artyści? nigdy w życiu nie byli, nie są i nie będą, ponieważ aby muzykę tworzyć trzeba grać (na instrumentach), a jak wiadomo nie instrument jest dj’a podstawowym sprzętem, zatem są to odtwórcy i to za wiele powiedziane.
  pozdrawiam prawdziwych muzyków

  ps.
  ciekawe co by zrobił dj bez swojego pena/laptopa/cd lub jakiegokolwiek nośnika na którym trzyma nieswoje dzieło.

 3. Marcin

  No cóż. Jeśli nazywasz dj-ing łączeniem dwóch kawałków ze sobą to znaczy że na pewno artystą nie jesteś. Jak zaczniesz komentować rzeczywistość w setach i będą one całością wypowiedzi to może wtedy zmienisz zdanie. Oczywiście bez nowej jakości nie ma sztuki. W djingu może się ona pojawić. Polecam wygooglować hasło sztuka na wikipedii zanim wyrazisz taki zdecydowany pogląd wyłącznie na podstawie własnej osoby. Może nagraj set 1,5 godziny na dowolny temat, może być nawet najbardziej banalny czyli “miłość” i sprawdź czy potrafisz być artystą. Polecam. DJ Malik.

 4. Marcin KAMYK Kamiński

  Pozwól, że to JA ocenię czy jestem artystą. I odpowiedź nie będzie dla Ciebie satysfakcjonująca. Moje początki DJingu sięgają lat ’94. To żadna sztuka, choćbyś nie wiem jak próbował się zapierać, że łączenie ze sobą utworów to arcydzieło.

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tu wpisz, czym wartościowym chciałbyś się podzielić na temat tego wpisu.
Każdy komentarz jest kierowany do kolejki do moderacji. Wszelkie próby spamu, szerzenie szkodliwych poglądów, obrażanie ludzi lub wchodzenie butami ze słomą są automatycznie odrzucane.