Czy e-sport jest sportem?

e-sportRobisz pisiont pompek dziennie, biegasz za laserem nie rozstając się z Endomondo, wyciskasz dwieście ton na klatę, pokonujesz magiczną prędkość 169 km/h na rowerze. Mówisz że uprawiasz sport, bo prowadzisz aktywny tryb życia. Twierdzisz, że osoby siedzące przed komputerem sportu nie uprawiają, ponieważ aktywnego trybu nie prowadzą. Będą grać w grę zamiast pobiegać. Będą ćwiczyć mięśnie palców stukających na klawiaturze, nierzadko rywalizując z innymi wirtualnymi zawodnikami. Będą uprawiać e-sport.

Czy granie w gry komputerowe nie jest sportem?

A czy e-booki są książkami? Tak.
Czy e-maile są pocztą? Tak.

“Sport – forma aktywności człowieka, mająca na celu doskonalenie jego sił psychofizycznych, indywidualnie lub zbiorowo, według reguł umownych.”
– {Wikipedia}

Według definicji znalezionej na Wikipedii, sport jest formą aktywności doskonalącej siły psychofizyczne. Czyli e-sport jest także formą sportu. Odważna definicja, pozwalająca osobom prowadzącym siedzący tryb życia uznać, że siedzenie całymi dniami przed monitorem to sport. Ale tak nie jest. Należy zawęzić definicję e-sportu. Samo granie w gry komputerowe nie jest sportem. Sportem, a raczej e-sportem jest dopiero wtedy, gdy w grę wchodzi rywalizacja. Nieistotne czy lokalnie, czy z przeciwnikami z drugiego końca świata, z którymi łączy ich jedynie wspólny serwer.

Na świecie organizowane są nawet specjalne turnieje e-sportowe w formie mistrzostw świata w grach komputerowych. W Polsce najpopularniejszy jest Intel Extreme Masters, który corocznie odbywa się w katowickim Spodku. “Prawdziwym” sportowcom, spierającym się o słuszność określania grania w gry komputerowe sportem, warto zadać pytanie: czy szachy, brydż i golf jest sportem?


Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tu wpisz, czym wartościowym chciałbyś się podzielić na temat tego wpisu.
Każdy komentarz jest kierowany do kolejki do moderacji. Wszelkie próby spamu, szerzenie szkodliwych poglądów, obrażanie ludzi lub wchodzenie butami ze słomą są automatycznie odrzucane.