Czy introwertyk potrzebuje przyjaciół? Obalam mity

Ekstrawertycy są często postrzegani jako ci, którzy odnoszą największe sukcesy, ale introwertycy również mają swoje zalety. Introwertyk nie potrzebuje przyjaciół na zasadzie konieczności przebywania w stadzie. Introwertycy potrzebują interakcji społecznych, ale to nie najważniejszy rodzaj interakcji, jakiego potrzebują.
Introwertyk w lesieIntrowertykom często mówi się, że do szczęścia potrzebują przyjaciół. Jednak nie zawsze tak jest. Introwertycy nie szukają przyjaciół po to, by mieć kogoś, z kim mógłby coś zrobić lub mieć kogoś, kto ich zrozumie. Chcą towarzystwa, ale musi to być relacja w innej formie, wykraczająca poza ramy regularnych, fizycznych spotkań.

Etapy przyjaźni dla introwertyków

Etapy przyjaźni dla introwertyków są inne niż dla ekstrawertyków, ponieważ introwertycy nie lubią rozmawiać z ludźmi, których nie znają. Wolą najpierw obserwować, a potem zdecydować, czy chcą się z nią zaprzyjaźnić. Pierwszym etapem jest obserwacja, podczas której obserwują swoje otoczenie i upewniają się, że czują się komfortowo ze swoim otoczeniem. Po tym etapie introwertyk przejdzie do drugiego etapu, którym jest etap interakcji/zapoznania się. Zaprzyjaźnią się, rozmawiając z nimi i rozpoczynając rozmowy. Trzeci etap polega na tym, że dystans do small talk powoli się zmniejsza, gdy związek przechodzi w bardziej intymne rozmowy o osobistych doświadczeniach lub uczuciach. Czwarty etap zwykle ma miejsce po kilku miesiącach lub latach, kiedy jest wystarczająco dużo czasu, aby obie strony osiągnęły w znajomości coś więcej.

Wskazówki towarzyskie dla introwertyków, najlepsze umiejętności społeczne dla introwertyków

Introwertykowi nie zawsze jest łatwo wiedzieć, które umiejętności należy poprawić i dodać do swojego repertuaru, aby ułatwić interakcje społeczne.

Wiedza o tym, jakie umiejętności społeczne będą najlepsze dla ciebie i twojego typu osobowości, pomoże ci nauczyć się, jak być bardziej akceptowanym i mniej niespokojnym w sytuacjach społecznych.

Oto cztery najlepsze umiejętności dla introwertyków:

  1. Rozmowa w małych grupach (mniej niż pięć osób),
  2. Rozmowy na czacie, głównie w formie tekstowej, nie angażujące byciem na żywo tu i teraz (nie rozmowy telefoniczne ani videocalle),
  3. Prowadzenie bloga lub kanałów social media pisanych z własnego punktu widzenia,
  4. Wydobywanie informacji poprzez zadawanie pytań sondujących,
  5. Długa obserwacja osób, które mogą zostać wybrane na potencjalnych znajomych.

Jak zaprzyjaźnić się z introwertykiem?

Introwertycy są często źle rozumiani przez ludzi, którzy myślą, że są z natury sceptyczni do więzi społecznych. To nie jest prawda. Introwertycy mogą być otwarci we własnej przestrzeni osobistej. Oznacza to, że nigdy nie powinieneś próbować zmuszać introwertyka do bycia towarzyskim, kiedy nie chce być, ani nie powinieneś wypychać go ze strefy komfortu. Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to po prostu dać im znać, że są poszukiwani i potrzebni, co zachęci ich do częstszego wychodzenia ze swojej skorupy. Introwertyk sam powinien decydować, czy chce się silniej angażować w jakiejś relacji lub grupie. Jeśli poczuje się komfortowo, istnieje szansa, że z biegiem czasu otworzy się na osoby w swoim wąskim otoczeniu. Jak widać, przyjaźń z introwertykiem nie jest niemożliwa 🙂

Nawiązywanie przyjaźni jako introwertyk

Wielu introwertyków boi się lub nie czuje potrzeby nawiązywać przyjaźni. Dzieje się tak, ponieważ martwią się o normy społeczne. Normy, które sprawiają, że czują się niezręcznie, gdy znajdują się w grupie ludzi. Mogą pomyśleć, że ich przyjaciele źle oceniają ich własny wybór. Albo pomyślą, że są dziwni lub nie pasują do tłumu. Istnieją jednak metody, które mogą pomóc introwertykom zaprzyjaźnić się z innymi ludźmi. Ten wpis pomoże ci zrozumieć, jak stać się bardziej otwartym i mniej niezręcznym, gdy jesteś w grupie ludzi, co zwiększy twoje szanse na nawiązanie nowych znajomości.

Jak uniknąć niezręczności społecznej jako osoba introwertyczna?

Kluczem do zrozumienia, jak uniknąć niezręczności społecznej jako introwertyk, jest zrozumienie swoich mocnych i słabych stron. Będziesz musiał dostosować swoje umiejętności społeczne, aby dobrze się bawić towarzysko.

Osoba introwertyczna to taka, która woli mniej stymulacji, w tym interakcji społecznych. Często są kreatywnymi myślicielami i lepiej czują się w samotności niż w towarzystwie innych.

Kluczem dla osoby introwertycznej jest znalezienie różnych sposobów na poczucie włączenia się społecznie, pozostając wiernym sobie. Oznacza to upewnienie się, że ustalają granice z innymi, a jednocześnie są w stanie nawiązać z nimi kontakty na własnych warunkach, używać humoru, gdy jest to właściwe, i mówić, gdy jest to konieczne.

Jak radzić sobie z nieśmiałością jako introwertyk

Wielu introwertyków jest nieśmiałych. Nie wiedzą, jak radzić sobie ze swoją nieśmiałością lub czują, że nie są w stanie jej zrozumieć. Nieśmiały ludzie są często najbardziej wrażliwi ze wszystkich i chcą być lubiani przez wszystkich wokół nich. Jednak nie zawsze wiedzą, jak wyróżnić się w tłumie lub jak być w centrum uwagi na imprezie.

Nieśmiałość może mieć charakter społeczny lub fizyczny. Może wynikać z traumy z poprzednich relacji, poczucia nieadekwatności, braku pewności siebie, strachu przed oceną, niepewności, lęku przed odrzuceniem lub powtarzających się spotkań towarzyskich. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie, co wyzwala twoją nieśmiałość, a następnie znalezienie sposobów radzenia sobie z nią, abyś mógł czuć się komfortowo w każdej sytuacji.

Nie pozwól, aby bycie introwertykiem powstrzymywało cię od zawierania przyjaźni z innymi, ale jednocześnie nie pozwól, aby ktoś cię zmuszał do zawierania zbędnych znajomości

Bycie introwertykiem nie oznacza, że nie możemy zaprzyjaźnić się z innymi. Chcemy, ale na własnych zasadach, które są dla nas ważne. Po prostu musimy być bardziej świadomi.


E-booki

Komentarzy: 4

  1. Andrzej

    No i znowu napisałeś o mnie.
    Chociaż ja poszedłem o krok dalej, bo mam jeszcze Zespół Aspergera. To jest dopiero świetna mieszanka 🙂

  2. Pojedztam.pl

    Kiedyś byłam bardzo nieśmiała, ale na szczęście te czasy mam już za sobą.

  3. Paulina

    Cześć,
    Tak jakbym czytała dokładnie opis mojego syna… Ma 14 lat i bardzo od paru lat martwię się, że jest typem samotnika, że niechętny do wyjazdów itp. Wszystko, poza nieśmiałością powyżej było o nim. Nie wydaje mi się by był nieśmiały, raczej “niechętny” :). Zawsze stronił trochę od grup chłopców i nigdy nie był na żadnym obozie, po po kilku koleżeńskich – że znajomymi, wyjazdach pokazał, jak to wygląda, gdy go zmuszam do wspólnych wyjazdów. W każdej chwili, gdy byliśmy sami, mówił, jak okropnie tam jest:(

    Teraz dostal się do dobrego luceum- wybrał takie, ale jest obowiązkowy wyjazd integracyjny. Syn już od lipca jak się o tym dowiedział, co jakiś czas przypomina i prosi, bym go do tego nie zmuszała…a ja nie wiem co robić…?
    Czy lepiej wysłać go wbrew jemu, z nadzieją że jednak tym razem skutek będzie pozytywny, czy mając doświadczenia, że jak mówi nie, to postawa na wyjeździe jest na “nie”, i darować mu to …?
    Proszę o pomoc…
    Paulina

  4. Marcin Kamiński (autor wpisu)

    Lepiej nie zmuszać go do integracji, bo skutek może być odwrotny od zamierzonego. Może bardziej znienawidzić ludzi, a to już krok od psychopatii. Niech chłopak żyje w swoim naturalnym otoczeniu. Nie musi być na siłę wprowadzany tam, gdzie wie, że to nie jest dobre dla niego.

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2,762

Szukałeś mnie na Instagramie?