Dlaczego warto czytać dzieciom?

Czytamy coraz mniej, a to od nas, rodziców zależy czy dziecko będzie traktowało książkę jak przyjaciela, czy sam proces czytania będzie dla niego torturą. Dlaczego warto czytać dziecku od pierwszych chwil życia? Jakie lektury wybierać, aby choć na chwilę oderwać starsze dziecko od ekranu telewizora, komputera oraz innych elektronicznych ”zabawek”?

Język jest podstawowym narzędziem komunikacji, a czytanie dziecku pozwala już na starcie przygotować je do odnoszenia sukcesów szkolnych, a z czasem i życiowym. W dobie porozumiewania się skrótami językowymi znajomość poprawnej polszczyzny wydaje się wprost nie do przecenienia i warto zadbać o to, aby od pierwszych dni życia nasze dziecko miało z nią ciągły kontakt, który pozwoli mu w przyszłości sprawnie się komunikować.

Miłości do książek musimy się nauczyć

Czytając naszym dzieciom dajemy im wiele dobrego! Chwila spędzona z rodzicem i możliwość wsłuchiwania się w jego głos to dla każdego dziecka najpiękniejszy czas, w którym może nie tylko poczuć wyjątkową więź z najbliższymi mu osobami, ale także z czasem ćwiczyć wyobraźnię i wzmacniać poczucie własnej wartości.

Książki mogą uczyć, bawić, czasami skłaniają do przemyśleń i powodują smutek, ale niezależnie od tego, jaki koniec ma czytana dziecku historia, to zawsze wspiera ona jego rozwój psychiczny i pozwala zdobywać niezbędne w życiu umiejętności.

Faktem jest, że czytamy coraz mniej i z tego powodu nasze dzieci także nie są chętne na spotkanie z książką. Bezsporny jest też fakt, że w domach, w których książki otoczone są należytym szacunkiem, a dziecko ma z nimi styczność od najmłodszych lat życia, „bunt” przeciw czytaniu nie ma miejsca, nawet jeżeli chodzi o czytanie lektur szkolnych.

Bajki do czytania

Czytanie dziecku to doskonały sposób utrwalenia w nim nawyku częstego sięgania po książki nie z konieczności, a czystej przyjemności. Co ważne – badania wskazują, że dzieci, którym od najmłodszych lat czytano na głos, przejawiają większą chęć do poszerzania swojej wiedzy i są mniej podatne na destrukcyjny i często silnie uzależniający wpływ telewizji, gadżetów elektronicznych i komputera oraz w przeciwieństwie do rówieśników potrafią obejść się bez ciągłego patrzenia w ekrany swoich elektronicznych „przyjaciół”.

Jeżeli chcesz podarować swojemu dziecku najpiękniejszy prezent, to kup mu książkę i poświęć chwilę na wspólne czytanie. Bajki do czytania dla dzieci w każdym wieku znajdziesz w księgarni internetowej Lovebooks.pl, w której możesz wybierać w ponad 16 tysiącach tytułów dla dzieci w każdej grupie wiekowej! Dlaczego warto? Lovebooks.pl zapewni Ci wybór, jakiego nie znajdziesz w żadnej tradycyjnej księgarni, a dodatkowo pozwoli zaoszczędzić – skorzystaj z okazji i zamów także książkę dla siebie!

Zobacz też to:


Mały kotekSpodobał Ci się wpis pt. Dlaczego warto czytać dzieciom??
Za każdym razem kiedy zapominasz dać lajka pod wpisem, gdzieś na świecie ginie mały kotek:

Wypowiedz się

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 417