Filmy na Youtube 360 stopni? Da się

Filmy 360 stopniOglądanie filmów nagrywanych kamerą, która filmuje wszystko dookoła brzmi kusząco. A co by było, gdyby się okazało, że jest już taka możliwość oglądania filmów?

Google już wcześniej pokazało, że potrafi wyświetlać obraz 360, ale to było w usłudze Google Street View. Przydatna usługa, szczególnie gdy chcesz zamiast z satelitarnej mapy odnaleźć konkretny obiekt z punktu widzenia przechodnia / pojazdu / kiwi / lajkonika, czy innych losowo wybranych stworzeń. Dzięki tej technologii przyzwyczailiśmy się do takiej formy zapisu obrazu. Google poszło o krok dalej: filmy na Youtube 360 stopni! Sam wybierasz sobie który kadr z kamery chcesz oglądać. Co ciekawe, oglądać można nawet w jakości 4K.

Ostatnią przełomową sytuacją na Youtube było przejście z przestarzałej technologii Flash na rzecz nowego HTML5. Decyzja ta pozwoliła zwiększyć kompatybilność z większą liczbą urządzeń i przeglądarek. Teraz kolejnym wielkim krokiem stało się wdrożenie technologii 360. Może wśród amatorskich youtuberów technologia ta nie będzie raczej wykorzystywana do nagrywania swoich filmów, ale profesjonalne video nagrywane przez zawodowców będzie pysznym kąskiem dla widza. Filmowanie smartfonem tego Ci nie umożliwi, ale kamerka GoPro już jak najbardziej tak.

Możemy w najbliższym czasie spodziewać się specjalnych wersji wideo np. z przewodników górskich, wydarzeń sportowych, lub koncertów live. Wspaniale było by obejrzeć dookoła transmisję na żywo z Tour De Pologne. Czas pokaże.

Zobacz przykładowe filmy 360

Pierwsze trzy z brzegu. Play:

Lot odrzutowcem

Ciekawe uczucie widzieć niebo i powietrzne akrobacje z każdej strony. W głowie kołuje się aż miło.

Jazda karbonowym Lamborghini

Czuję się jak bym grał w Need For Speeda. Świetny sposób na rejestrator jazdy. Może producenci samochodowych kamerek kiedyś coś takiego opracują.

Jakiś tam horror

Nie wiedziałem w którą stronę się patrzeć.

PS. Sprawdziłem te filmy na mobilnym Youtube pod Androidem (najnowsza wersja apki, stan na 14 lipca 2K15, Android 4.4.2) i tutaj wyszły kwiatki. Mam nadzieję, że w kolejnych wersjach apek filmy 360 będą kompatybilne z mobilkami. Obecnie tak to wygląda jak na obrazku poniżej. Wszystko złączone w jedną panoramiczną płaszczyznę, brak możliwości przesuwania ekranu.

Filmy 360 stopni Youtube na Androida

Nad wersją mobilną twórcy Youtube muszą jeszcze popracować.


1 Komentarz

  1. MELT

    Tutaj nasz pierwszy wkład w youtube’a 360: http://bit.ly/360-Rollercoaster

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tu wpisz, czym wartościowym chciałbyś się podzielić na temat tego wpisu.
Każdy komentarz jest kierowany do kolejki do moderacji. Wszelkie próby spamu, szerzenie szkodliwych poglądów, obrażanie ludzi lub wchodzenie butami ze słomą są automatycznie odrzucane.