Fiskus sprawdzi, kto odprowadza podatki

Kasa

Resort rozwoju już od jakiegoś czasu planuje wprowadzenie specjalnych kas fiskalnych, które będą działały online.

Takie kasy fiskalne miałyby przesyłać dane o transakcjach bezpośrednio do centralnej bazy elektronicznej, do której z kolei dostęp mieliby właściciele sklepów, klienci oraz oczywiście fiskus. Dzięki takiemu rozwiązaniu, organy podatkowe w Polsce mogłyby na bieżąco analizować napływające dane i reagować w sytuacjach, kiedy ktoś nie odprowadza należnego podatku od sprzedaży.

Tadeusz Kościński (wiceminister rozwoju) przekonuje, że nowy system oznacza korzyści dla wszystkich. Jedna z zalet będzie polegała na uzyskaniu elektronicznego paragonu fiskalnego przez klienta, przez co będzie on miał w każdej chwili dostęp do danych o swoich transakcjach. Właściciele sklepów również powinni cieszyć się z takiego obrotu spraw, gdyż będą oni mogli sprawdzać dane transakcji, co z pewnością przyda się w budowaniu promocji oraz programów lojalnościowych. Terminale płatnicze mogą niebawem udostępniać o wiele więcej informacji, niż nam się może wydawać.

Większość osób zastanawia się jednak z nieco innej strony – ile to będzie kosztować? Mamy świadomość tego, że przykładowe wagi sklepowe są dzisiaj zsynchronizowane z kasami fiskalnymi, mamy również wagi etykietujące – co z tymi wszystkimi urządzeniami? Czy będzie dało się z nich korzystać na nowym systemie, czy też będzie potrzeba zakupu całkiem nowych urządzeń? Producenci kas fiskalnych z pewnością zacierają ręce, gdyż takie zmiany mogą okazać się dla nich interesem życia.

Oprócz strachu i przerażenia niektórych osób, trzeba przyznać, że takie zmiany mogą (ale nie muszą) przełożyć się na szybszy przepływ danych. Nie muszą, gdyż wszystko zależy od zaprojektowania i wdrożenia odpowiedniej architektury całego systemu, która musi być przygotowana na bardzo wiele różnych problemów. Niemniej jednak, udana centralizacja i elektronizacja systemu z pewnością wpłynie pozytywnie na obniżenie kosztów oraz zwiększenie prędkości w przesyłaniu danych.

Aktualny stan prac nad projektem, to określanie parametrów nowych kas fiskalnych. Resort rozwoju planuje uruchomienie pierwszych kas online od początku stycznia 2018 roku. Będą one stopniowo wdrażane dla kolejnych grup przedsiębiorców z uwzględnieniem ich branży.

Zobacz też to:


Mały kotekSpodobał Ci się wpis pt. Fiskus sprawdzi, kto odprowadza podatki?
Za każdym razem kiedy zapominasz dać lajka pod wpisem, gdzieś na świecie ginie mały kotek:

Wypowiedz się

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 149