Gdzie kupić Bitcoin? 3 sposoby na kupno BTC dla każdego

Bitcoin

W 2017 roku media zalała informacja o nagłym wzroście pewnej waluty. Moment ten był dla kryptowalut bardzo ważny. To właśnie wtedy coraz więcej osób zaczęło się nimi interesować. Jeżeli ty też chciałbyś zakupić swojego pierwszego Bitcoina, w dalszej części artykułu, wytłumaczę Ci jak możesz to zrobić.

Czym jest Bitcoin i po co został stworzony?

Zrozumienie tego, czym jest Bitcoin, pozwoli Ci na lepszą ocenę tego, czy warto się nim interesować.

Waluta ta została stworzona w 2009 roku przez Satoshiego Nakamoto. Wyróżnia się ona tym, że każdy użytkownik sieci Bitcoina jest anonimowy. Jest to znaczna różnica w porównaniu do banków. Jego działanie opiera się na sieci peer-to-peer. Model taki zapewnia każdemu użytkownikowi takie same uprawnienia. Inną rzeczą, która wyróżnia Bitcoina jest brak instytucji emisyjnej. Kryptowaluta ta jest niezależna od reszty walut oraz od banków lub innych organizacji finansowych.

Warto wiedzieć, że docelowo na świecie ma funkcjonować tylko 21 milionów Bitcoinów. Za wydobywanie BTC odpowiadają górnicy, którzy udostępniają moc obliczeniową swojego sprzętu do rozwiązania skomplikowanych działań matematycznych. Zastosowana jest tutaj technologia Blockchain, która służy do przesyłania oraz przechowywania informacji o transakcjach zawieranych w internecie.

Jak widać, działanie Bitcoina nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Poszczególne sklepy umożliwiają płatność za zakupy z wykorzystaniem Bitcoina. Jak to zwykle bywa w przypadku rzeczy, które zapewniają anonimowość, BTC jest często wykorzystany podczas nielegalnych transakcji.

3 sposoby na zakup Bitcoina

Aby móc korzystać z kryptowalut, trzeba je najpierw posiadać. Na szczęście zakup BTC jest coraz łatwiejszy oraz bezpieczniejszy. Poniżej 3 najprostsze sposoby z poradnika Gdzie kupić bitcoin – OdkryjBitcoin.pl:

  1. Giełda Bitcoin – jedno z najbardziej popularnych miejsc do zakupu Bitcoina. Na giełdzie odbywa się handel kryptowalutami, dzięki czemu możesz tam nabywać lub sprzedawać BTC oraz wiele innych walut wirtualnych. Zakup na giełdzie jest bardzo prosty. Zazwyczaj należy założyć konto, a następnie zweryfikować swoją tożsamość dowodem osobistym lub paszportem. Kolejnym krokiem jest wybranie tego ile kryptowaluty pragniesz zakupić. Następnie należy opłacić swój zakup i gotowe – w tym momencie stałeś się posiadaczem kryptowaluty.Giełda kryptowalut jest bardzo dobrym miejscem dla osób, które pragną traktować BTC jako sposób na inwestycje. Większość znanych platform udostępnia wiele wskaźników, które pomagają w analizie rynku.Warto wiedzieć, że jeżeli nie grasz aktywnie na giełdzie, powinieneś pomyśleć nad trzymaniem BTC na własnym portfelu
  2. Kantor Bitcoin – chcąc wymienić złotówki na inną walutę np. Euro, zazwyczaj udajesz się do kantoru lub korzystasz z jego internetowej wersji. W internecie działa wiele platform, które umożliwiają wymianę dowolnej waluty na kryptowalutę. Kantor kryptowalut różni się od giełdy tym, że aby z niego skorzystać, należy posiadać portfel do Bitcoina (są jednak pewne odstępstwa od tej reguły). Najczęściej za portfel służy aplikacja na telefon lub komputer, lecz coraz częściej użytkownicy wykorzystują swego rodzaju urządzenia. Jeżeli wybierzesz aplikację, musisz założyć konto, a następnie wygenerować coś w stylu numeru konta. W przeciwieństwie do konta bankowego portfel kryptowalut nie jest w żaden sposób powiązany z twoją osobą i tylko ty masz do niego dostęp. Niestety rozwiązanie to posiada jedną, znaczącą wadę – kurs w kantorze kryptowalut bywa znacznie wyższy niż kurs na giełdzie. Jest to jednak rozwiązanie polecane dla osób, które potrzebują Bitcoina np. do wykonania zakupów.
  3. Bitomaty – trzecim sposobem na zakup kryptowaluty jest wymiana gotówki w Bitomacie. Są to urządzenia, które mają działanie podobne do kantorów, lecz nie wymagają rejestracji. W wielu większych miastach można znaleźć coś, co przypomina z wyglądu bankomat. Udając się tam, możesz wymienić swoje pieniądze na Bitcoina.

Istotną kwestią jest to, że zakup bitcoina w kantorze lub na giełdzie wiąże się z utratą anonimowości, która jest głównym atutem tej kryptowaluty. Giełdy oraz kantory wymagają weryfikacji tożsamości, aby zapobiec praniu pieniędzy.

Na co należy uważać podczas inwestycji w Bitcoina?

Największym minusem tej kryptowaluty jest ciągła zmienność kursu. Kupując dzisiaj BTC za 50 zł, jutro możemy mieć w naszym portfelu 70 zł lub 10 zł (zobacz: Ile aktualnie kosztuje Bitcoin). Niestabilny kurs jest powodem, dla którego inwestycja w Bitcoina jest ryzykowna. Powinny robić to głównie osoby, które rzeczywiście interesują się tym tematem od samego początku i mają dość dużą wiedzę oraz kapitał, który mogą stracić. Choć i osoby, które zainteresowały się dzisiaj oraz zrobiły dobry research – również mogą spróbować inwestycji. W dobie internetu informacje można pozyskać praktycznie wszędzie. Pod żadnym pozorem nie powinieneś traktować BTC jako coś, na co warto postawić swoje ostatnie pieniądze.

Jeżeli mimo tych wad, nadal jesteś zainteresowany kupnem Bitcoina, możesz to zrobić poprzez giełdę, kantor lub za pomocą gotówki, korzystając z Bitomatów. To jaki sposób wybierzesz zależy tylko i wyłącznie od ciebie.


E-booki

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1,166

Szukałeś mnie na Instagramie?