Gdzie spędzić wakacje w Polsce?

Gdzie spędzić wakacje w Polsce?

Wiosna 2020 roku była jednym z trudniejszych okresów w historii ludzkości. Pandemia koronawirusa zamknęła w domach miliony ludzi, którzy musieli zmienić sposób wykonywania pracy, nauki, studiowania i innych aktywności, zrezygnować z licznych przyzwyczajeń. Od maja w Polsce oraz w krajach UE ma miejsce znoszenie kolejnych ograniczeń. Wirus jednak jest wciąż groźny i większość działań musimy wykonywać w reżimie sanitarnym – takie również będą nasze wakacje.

Gdzie bezpiecznie spędzić urlop latem?

Przed nami kilka tygodni wolnego i decyzja o wyborze miejsca i formy wypoczynku. Dotychczas dużą popularnością cieszyły się wyjazdy zagraniczne – w sezonie 2019 chęć takiego wyjazdu deklarowało niemal 48% Polaków, którzy w ogóle planowali wypoczynek wakacyjny. Spośród niemal 10 mln wyjazdów zagranicznych 30% stanowiły wyprawy rodzinne. Z tego wniosek, że większość rodzin z dziećmi wybierała polskie destynacje. Biorąc pod uwagę wysokie temperatury, jakie mieliśmy w lipcu i sierpniu ubiegłego roku, urlop w Polsce niewiele różnił się od tego spędzonego w szerokościach bliższych równikowi.

W sezonie 2020 na wyjazdy na wojaże zagraniczne zadeklarowało niewiele ponad 10% rodaków. I to na pewno nie w związku z przywiązaniem do Polski. Raczej z konieczności.

Śmieszne miejscowości - Kisielów

A może tak zwiedzanie śmiesznych polskich miejscowości? Ja zwiedziłem m.in. Kisielów 🙂

Gdzie na wakacje w Polsce?

Urlop w Polsce, to wybór rozsądny i przede wszystkim bezpieczny. Dlaczego warto tu pozostać? Po pierwsze nie możemy mieć pewności, że zagraniczny rejon wybrany przez nas będzie w terminie naszego wypoczynku całkowicie bezpieczny – koronawirus nie odpuszcza, a jego nawrót jest bardzo realnym scenariuszem. W sytuacji reżimu sanitarnego lepiej poradzą sobie za granicą osoby świetnie władające językami obcymi. Przestrzeganie przepisów i procedur sanitarnych wiąże się z prawidłowym odczytywaniem komunikatów pisanych lub przekazywanych ustnie – niezrozumienie ich może być zagrożeniem dla naszego zdrowia lub… kieszeni, gdyż nieznajomość języka i prawa skończyć się może wysoką karą finansową.

Podróżowanie samolotami z maseczkami na twarzy, utrudnienia na lotniskach, stosowanie zasady dystansu w miejscach atrakcji turystycznych na pewno nie sprzyjają wypoczynkowi – to życie w ciągłym napięciu, bardzo ryzykowne ze względu na skupiska turystów.

Pozostańmy w kraju – tu mamy do wyboru tyle krain geograficzno- historycznych, że każdy znajdzie coś wyjątkowego dla siebie i swojej rodziny. Polska to piękny kraj, który aż się prosi, aby go częściej zwiedzać.

Gdzie spędzić wakacje w Polsce?

Oto kilka propozycji na lato uwzględniających region oraz formę wypoczynku:

Może morze?

Polskie morze to ponad 500 km piaszczystych plaż, dobra infrastruktura turystyczna, wspaniałe walory zdrowotne morskiego powietrza. W pasie nadmorskim turyści mają do wyboru wielogwiazdkowe hotele, luksusowe resorty i SPA, średniej klasy ośrodki wypoczynkowe, tanie kempingi dla kamperów, przyczep czy namiotów. Można wybrać hotel z udogodnieniami dla rodzin lub ciche miejsce 18+.

Urlop nad morzem to okazja do wzmożonej aktywności fizycznej – sporty wodne, nordic walking, jazda na rowerze, spacery i wiele innych.

Wybierając miejsce na pobyt nad morzem nie zapomnijmy o bezpieczeństwie – nadmorski tłok wydaje się być najbardziej sprzyjającym środowiskiem dla rozprzestrzeniania się chorób. W miarę możliwości unikajmy plaż położonych w centrum – lepiej podjechać kilka kilometrów za kurort, gdzie jest znacznie mniej plażowiczów. Korzystając z rozmaitych atrakcji turystycznych pamiętajmy o dystansie i higienie sanitarnej.

Góry zawsze piękne

Letnie włóczęgi po górach to propozycja dla wszystkich spragnionych swobody. Szlaki turystyczne mają różne stopnie trudności – trasę dla siebie znajdą zarówno wyczynowcy, jak i początkujący. Na wolnym powietrzu łatwiej o zachowanie dystansu.

Pobyt w górach to okazja do poznania kultury regionu: zabytków, kuchni, folkloru.

Wiele miejscowości położonych w rejonach górskich posiada kompleksy kąpielowe z basenami termalnymi leczniczymi lub rekreacyjnymi. W aquaparkach doskonale bawić się będą rodziny z dziećmi. Oczywiście wszędzie czekają nas ograniczenia związane z pandemią. Mogą one dotyczyć ilości osób wpuszczanych do obiektu, wyposażenia w środki ochrony osobistej, zachowania innych zasad bezpiecznego korzystania z przestrzeni publicznej.

Tysiąc jezior zaprasza

Nazywane “Cudem Natury” – Warmia i Mazury stanowią obszar o szczególnych walorach przyrodniczo – krajobrazowych. Przy wyborze tego miejsca warto zdecydować się na pobyt w gospodarstwie agroturystycznym. Większość tego typu obiektów posiada bezpośredni dostęp do jezior – sporty wodne, kąpiele, wędkowanie w zasięgu ręki! Dla samotników to okazja do wyciszenia, dla rodzin z dziećmi możliwość bliskiego kontaktu z przyrodą. Dzieciaki spróbują zdrowego jedzenia, pobawią się ze zwierzętami domowymi, wyhasają się na łąkach i w lesie. A mazurskie lasy to bogactwo grzybów, jagód, poziomek, a nade wszystko nieskażonej przyrody i świeżego powietrza. Taki wypoczynek należy się nam po tygodniach izolacji – pełna swoboda z dala od tłumów.

Urlop w Polsce – cena

Od jakiegoś czasu w mediach ukazują się informacje o znacznym wzroście cen za niektóre usługi turystyczne – głównie w sektorze gastronomicznym. Dokładne analizy wskazują, że nie ma lawinowego wzrostu cen, więc koszt pobytu urlopowego w Polsce nie będzie różnił się znacząco w porównaniu do roku ubiegłego.

Wakacje w Polsce są dobrą okazją na tańsze spędzenie okresu wolnego od pracy i jednocześnie jest szansą wsparcia polskich obiektów turystycznych. Polska to piękny kraj, pełen gór, morza, lasów, jezior. Nie musisz nie wiadomo jak daleko planować wyjazdu. Otwórz mapę Polski i spójrz ile jest jeszcze przed tobą do odkrycia. Wszędzie dobrze, ale w Polsce najlepiej. Cudze chwalicie, swego nie znacie.


Spodobał Ci się ten wpis? Będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę☕
[Przeczytaj, dlaczego warto]

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tu wpisz, czym wartościowym chciałbyś się podzielić na temat tego wpisu.
Każdy komentarz jest kierowany do kolejki do moderacji. Wszelkie próby spamu, szerzenie szkodliwych poglądów, obrażanie ludzi lub wchodzenie butami ze słomą są automatycznie odrzucane.

1,163