Gdzie spędzić wakacje w Polsce?

Gdzie spędzić wakacje w Polsce?

Wiosna 2020 roku była jednym z trudniejszych okresów w historii ludzkości. Pandemia koronawirusa zamknęła w domach miliony ludzi, którzy musieli zmienić sposób wykonywania pracy, nauki, studiowania i innych aktywności, zrezygnować z licznych przyzwyczajeń. Od maja w Polsce oraz w krajach UE ma miejsce znoszenie kolejnych ograniczeń. Wirus jednak jest wciąż groźny i większość działań musimy wykonywać w reżimie sanitarnym – takie również będą nasze wakacje.

Gdzie bezpiecznie spędzić urlop latem?

Przed nami kilka tygodni wolnego i decyzja o wyborze miejsca i formy wypoczynku. Dotychczas dużą popularnością cieszyły się wyjazdy zagraniczne – w sezonie 2019 chęć takiego wyjazdu deklarowało niemal 48% Polaków, którzy w ogóle planowali wypoczynek wakacyjny. Spośród niemal 10 mln wyjazdów zagranicznych 30% stanowiły wyprawy rodzinne. Z tego wniosek, że większość rodzin z dziećmi wybierała polskie destynacje. Biorąc pod uwagę wysokie temperatury, jakie mieliśmy w lipcu i sierpniu ubiegłego roku, urlop w Polsce niewiele różnił się od tego spędzonego w szerokościach bliższych równikowi.

W sezonie 2020 na wyjazdy na wojaże zagraniczne zadeklarowało niewiele ponad 10% rodaków. I to na pewno nie w związku z przywiązaniem do Polski. Raczej z konieczności.

Śmieszne miejscowości - Kisielów

A może tak zwiedzanie śmiesznych polskich miejscowości? Ja zwiedziłem m.in. Kisielów 🙂

Gdzie na wakacje w Polsce?

Urlop w Polsce, to wybór rozsądny i przede wszystkim bezpieczny. Dlaczego warto tu pozostać? Po pierwsze nie możemy mieć pewności, że zagraniczny rejon wybrany przez nas będzie w terminie naszego wypoczynku całkowicie bezpieczny – koronawirus nie odpuszcza, a jego nawrót jest bardzo realnym scenariuszem. W sytuacji reżimu sanitarnego lepiej poradzą sobie za granicą osoby świetnie władające językami obcymi. Przestrzeganie przepisów i procedur sanitarnych wiąże się z prawidłowym odczytywaniem komunikatów pisanych lub przekazywanych ustnie – niezrozumienie ich może być zagrożeniem dla naszego zdrowia lub… kieszeni, gdyż nieznajomość języka i prawa skończyć się może wysoką karą finansową.

Podróżowanie samolotami z maseczkami na twarzy, utrudnienia na lotniskach, stosowanie zasady dystansu w miejscach atrakcji turystycznych na pewno nie sprzyjają wypoczynkowi – to życie w ciągłym napięciu, bardzo ryzykowne ze względu na skupiska turystów.

Pozostańmy w kraju – tu mamy do wyboru tyle krain geograficzno- historycznych, że każdy znajdzie coś wyjątkowego dla siebie i swojej rodziny. Polska to piękny kraj, który aż się prosi, aby go częściej zwiedzać.

Gdzie spędzić wakacje w Polsce?

Oto kilka propozycji na lato uwzględniających region oraz formę wypoczynku:

Może morze?

Polskie morze to ponad 500 km piaszczystych plaż, dobra infrastruktura turystyczna, wspaniałe walory zdrowotne morskiego powietrza. W pasie nadmorskim turyści mają do wyboru wielogwiazdkowe hotele, luksusowe resorty i SPA, średniej klasy ośrodki wypoczynkowe, tanie kempingi dla kamperów, przyczep czy namiotów. Można wybrać hotel z udogodnieniami dla rodzin lub ciche miejsce 18+.

Urlop nad morzem to okazja do wzmożonej aktywności fizycznej – sporty wodne, nordic walking, jazda na rowerze, spacery i wiele innych.

Wybierając miejsce na pobyt nad morzem nie zapomnijmy o bezpieczeństwie – nadmorski tłok wydaje się być najbardziej sprzyjającym środowiskiem dla rozprzestrzeniania się chorób. W miarę możliwości unikajmy plaż położonych w centrum – lepiej podjechać kilka kilometrów za kurort, gdzie jest znacznie mniej plażowiczów. Korzystając z rozmaitych atrakcji turystycznych pamiętajmy o dystansie i higienie sanitarnej.

Góry zawsze piękne

Letnie włóczęgi po górach to propozycja dla wszystkich spragnionych swobody. Szlaki turystyczne mają różne stopnie trudności – trasę dla siebie znajdą zarówno wyczynowcy, jak i początkujący. Na wolnym powietrzu łatwiej o zachowanie dystansu.

Pobyt w górach to okazja do poznania kultury regionu: zabytków, kuchni, folkloru.

Wiele miejscowości położonych w rejonach górskich posiada kompleksy kąpielowe z basenami termalnymi leczniczymi lub rekreacyjnymi. W aquaparkach doskonale bawić się będą rodziny z dziećmi. Oczywiście wszędzie czekają nas ograniczenia związane z pandemią. Mogą one dotyczyć ilości osób wpuszczanych do obiektu, wyposażenia w środki ochrony osobistej, zachowania innych zasad bezpiecznego korzystania z przestrzeni publicznej.

Tysiąc jezior zaprasza

Nazywane „Cudem Natury” – Warmia i Mazury stanowią obszar o szczególnych walorach przyrodniczo – krajobrazowych. Przy wyborze tego miejsca warto zdecydować się na pobyt w gospodarstwie agroturystycznym. Większość tego typu obiektów posiada bezpośredni dostęp do jezior – sporty wodne, kąpiele, wędkowanie w zasięgu ręki! Dla samotników to okazja do wyciszenia, dla rodzin z dziećmi możliwość bliskiego kontaktu z przyrodą. Dzieciaki spróbują zdrowego jedzenia, pobawią się ze zwierzętami domowymi, wyhasają się na łąkach i w lesie. A mazurskie lasy to bogactwo grzybów, jagód, poziomek, a nade wszystko nieskażonej przyrody i świeżego powietrza. Taki wypoczynek należy się nam po tygodniach izolacji – pełna swoboda z dala od tłumów.

Urlop w Polsce – cena

Od jakiegoś czasu w mediach ukazują się informacje o znacznym wzroście cen za niektóre usługi turystyczne – głównie w sektorze gastronomicznym. Dokładne analizy wskazują, że nie ma lawinowego wzrostu cen, więc koszt pobytu urlopowego w Polsce nie będzie różnił się znacząco w porównaniu do roku ubiegłego.

Wakacje w Polsce są dobrą okazją na tańsze spędzenie okresu wolnego od pracy i jednocześnie jest szansą wsparcia polskich obiektów turystycznych. Polska to piękny kraj, pełen gór, morza, lasów, jezior. Nie musisz nie wiadomo jak daleko planować wyjazdu. Otwórz mapę Polski i spójrz ile jest jeszcze przed tobą do odkrycia. Wszędzie dobrze, ale w Polsce najlepiej. Cudze chwalicie, swego nie znacie.


E-booki

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 345

Szukałeś mnie na Instagramie?