Górnicy! Nie zachowujcie się jak ludzie z epoki węgla łupanego!

Kopalnia BobrekMieszkam w ścisłym miejscu gdzie toczy się akcja, o której media w ostatnich dniach nieustannie wałkują i jestem codziennie tego naocznym świadkiem. Zablokowane ulice centrum, pełno protestujących przy kopalniach, żony górników paradujące z dziećmi przy kamerach liczące na to, że branie kogoś na litość pokazując wizerunek matek, żon i kochanek jest bardziej socjotechniczne niż ich mężowie z brudnymi twarzami. Wozy transmisyjne i pełno gapiów. Halo halo, czy jest tu także TV Republika? 😛 Raz na jakiś czas pojawi się jakiś znany polityk stojący na podwyższonym taborecie, aby polansować się w telewizorni obietnicami, że gdyby to jego wybrano, było by super zajebiście. Albo gdyby to chociaż jemu pozwolono liczyć głosy. Lub chociaż powiedzieć, że to był zamach.

Każdego dnia upadają jakieś firmy, a w ich miejsce pojawiają się dwie nowe. Prawo rynku. I jakoś nikt o tym głośno nie mówi, ani tym bardziej nie kapią nikomu łezki z tego powodu. Jaki zatem jest powód szumnej awantury w sprawie zamykania kopalń, których utrzymanie i tak jest nieopłacalne i w XXI wieku technologicznie bezsensowne? Nikomu z podatników nie chce się już wykładać kolejnej mamony, aby utrzymać ludziom miejsce pracy tylko dlatego, że nie chcą pracować w lepiej prosperujących firmach. Nieważne czy są to upadające fabryki, huty, czy kopalniane szyby. Sosnowiec zamknął już ostatnią kopalnię w mieście i co? Czy to miasto zniknęło z mapy?

Skoro biznes jest nieopłacalny, to po co go prowadzić? DOBRY biznes to DOCHODOWY biznes. A to, że znikną ludziom miejsca pracy? Tym nie ma co się martwić. W epoce wzrastającej hiperkonsumpcji bardziej martwiłbym się czy podaż zaspokoi popyt na dobra konsumpcyjne. Trudniej znaleźć dobrego pracownika niż pracodawcę. Tak gorące walki o autonomię Śląska mogą stać się jeszcze bardziej utopijne, gdy cały czas Śląsk będzie stał zatrzymany w rozwoju, skupiony na przestarzałym przemyśle.

Węgiel, jak i inne naturalne surowce powoli się kończą. Czas zatem zakończyć epokę węgla i skupić się na współczesnych źródłach pozyskiwania energii. Czasy węgla dobiegają końca. Panowie górnicy, uświadomcie to sobie!

Najwyższy czas, aby Śląsk zaczął zarabiać i był kojarzony z atrakcyjną strefą ekonomiczną, zamiast mieć przyklejoną przed stuleciem metkę brudu (niektórzy to nazywali kiedyś brudnym złotem, albo czarnym, jakoś tak, nieważne), kamieniołomów i dziur w ziemi.

Źródło zdjęcia: Damian Cyfka


E-booki

Komentarzy: 9

 1. Sodik

  Jak skończy się na świecie ropa i węgiel to co się stanie?

 2. Górnik

  Wtedy nie będzie niczego.

 3. NIE dla górniczego wrzasku

  Ciekawe dlaczego państwo nie chce ratować mojej firmy a jeszcze karze mnie zusem i podatkami. Dlaczego to ja mam dotować górników jak czasami sama nie mam nawet na swoją wypłatę.

 4. Dobry gość

  Za dużo świństwa górnicy nie potrafią się sami ze sobą już dogadać.

 5. Wkurzony

  Łatwo mówić. Gdzie teraz ci ludzie znajdą pracę?

 6. takitam

  Ohoho pies ogrodnika. Poznaj temat a potem pisz pierdoły, górny śląsk generuje 40% polskiego PKB. To, że jakiś politykier stwierdził że kopalnie są „nierentowne”, to nie znaczy że nie mają dochodów. To, że trzeba w noie inwestować nie znaczy że to się nie zwraca, zwraca się i to kilkukrotnie. Zobacz rozliczenia spółek węglowych. Zamknięcie a następnie sprywatyzowanie kopalń to: utrata pracy dla bardzo wielu ludzi, ekonomiczny strzał w stopę bo w rzeczywistości nie są nierentowne – w każdy biznes trzeba inwestować i nie rozumiem larum pierdorynkowców, utrata względnej niezależności energetycznej naszego kraju. Dziękuję dobranoc.

 7. Hanys

  Strajk górników na Śląsku uważam za słuszny. Jeśli sami nie wywalczą o godne wynagrodzenie i warunki pracy, to nikt za nich tego nie zrobi. Katowice jako stolica Śląska powinny być wizytówką naszego przemysłu i górnictwa. Tylko niech faktycznie zrobią najpierw porządek ze związkami zawodowymi, a potem prezesami kopalń. Wtedy pieniądze się znajdą.

 8. Górnik

  Jak kopalnie będą zamknięte to gdzie znajdzie się praca dla górników? Restrukturyzacja kopalń zawsze oznacza grupowe zwolnienia górników i zwiększenie bezrobocia. Węgiel to żyła złota dla Śląska.

 9. Marcin Kamiński

  Praca jest wszędzie. Świat nie kończy się pod ziemią. Informatyka to żyła dla Śląska, nie czarne kamienie spod ziemi.

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 760

Szukałeś mnie na Instagramie?