Hawaje. Rajskie plaże i gorąca lawa

Turkusowe wody Pacyfiku, złote plaże, lazurowe niebo, wodospady i bujna, tropikalna zieleń – takim rajem na Ziemi są Hawaje. A jeśli dodamy, że turystom zarzuca się na szyję girlandy kwiatów i organizuje się dla nich wycieczki nad aktywny wulkan lub pokryte śniegiem góry – archipelag staje się idealnym miejscem na wakacje.

Hawaje. Rajska Plaża

Osiem wysp w środku drogi między Ameryką a Azją nazwano stanem Aloha, ze stolicą w Honolulu. Mieszka na nich półtora miliona ludzi, ale tylko 1% stanowią rodowici Hawajczycy, dlatego urzędowym językiem jest angielski, a walutą dolar amerykański. O tym, że kultura rdzennych mieszkańców jest nadal kultywowana, wiedzą jednak wszyscy, którzy choć raz widzieli pokaz tańca hula.

Klimat sprzyja urlopowi – lato trwa od maja do października, ale nawet „zimą” temperatury przekraczają 25 stopni. Wschodni wiatr powoduje, że klimat jest dość łagodny, a warunki do uprawiania sportów wodnych – bardzo korzystne. To tu właśnie Duke Kahanamoku – legenda sportu, stworzył podstawy surfingu. Do dziś na wyspy przyjeżdżają śmiałkowie, którzy chcą zmierzyć się z kilkunastometrowymi falami. Z kolei wielbiciele nurkowania upodobali sobie Maui, a na amatorów spokojnego wypoczynku czekają złote plaże, spośród których warto wyróżnić malowniczą Waikiki Beach – uważaną za najpiękniejszą plażę na świecie. To właśnie Hawaje. Wycieczki na archipelag planują zarówno ci, którzy kochają aktywny wypoczynek, jak i tacy, którzy kochają błogie lenistwo pod palmami.

Hawaje

Jednak tropiki to nie wszystko. Krajobraz na Hawajach jest bardzo zróżnicowany. Najwyższym szczytem jest Mauna Kea, która dominuje nad wyspami z wysokości 4205 m n.p.m. Na wyspach rosną egzotyczne rośliny: storczyki i paprocie osiągają tu niebywałe rozmiary, a lilie, hibiskusy i anturium tworzą bajeczne widowisko. Można je podziwiać w ogrodach botanicznych i w Parku Przyrody Kokee State Park. Jednak Hawaje nie są oazą spokoju. Nie bez powodu nazywane są archipelagiem ognia. Wrzące jeziora lawy i chmury pyłu są dodatkową atrakcją turystyczną.

Lava
Będąc na Hawajach, warto zobaczyć także Pacific Tsunami Museum, dokumentujące to niewyobrażalne dla nas zjawisko, a także port Pearl Harbour na wyspie O’ahu, czyli jedną z najważniejszych baz amerykańskiej marynarki, zaatakowaną przez Japończyków w 1941 roku. Muzeum jest bardzo ciekawe, bo wznosi się ponad zatopionym wrakiem okrętu. Warto również wybrać się do Heiau – ruin dawnej hawajskiej świątyni na Wielkiej Wyspie Hawaii. To jeden z ostatnich zabytków wzniesionych ku czci dawnych bogów archipelagu.

Hawaje to idealne miejsce na wakacje, ponieważ w odróżnieniu od innych turystycznych miejsc, w tym tropikalnym raju odnajdą się zarówno miłośnicy odpoczynku na plaży, sportowcy, jak i zwolennicy aktywnego zwiedzania.

Wpis dzięki współpracy z firmą Trade & Travel Company

Zobacz też to:


Mały kotekSpodobał Ci się wpis pt. Hawaje. Rajskie plaże i gorąca lawa?
Za każdym razem kiedy zapominasz dać lajka pod wpisem, gdzieś na świecie ginie mały kotek:

1 Komentarz

  1. Mork

    Pojadę wszędzie gdzie nie ma zimy. Brrr…

Wypowiedz się

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 731