Jak działają giełdy kryptowalut z dźwignią? Sprawdźmy!

Na czym polega giełda kryptowalut

Dźwignia to pojęcie funkcjonujące w handlu kryptowalutami, a także innymi aktywami finansowymi. Odnosi się do wykorzystywania w transakcjach pożyczonego kapitału. Handel lewarowany pozwala na wygenerowanie większych zysków, ale może również doprowadzić do znacznych strat. Zobacz jak wygląda trading z dźwignią.

Na czym polega handel kryptowalutami z dźwignią?

Dźwignia finansowa, wbrew pozorom, nie jest skomplikowanym instrumentem. W prostym ujęciu jest to wykorzystanie pożyczonych środków do handlu kryptowalutami, bądź innymi aktywami finansowymi. Tym samym można zwiększyć siłę kupna lub sprzedaży, a co za tym idzie – handlować większym kapitałem, aniżeli aktualnie posiadany w portfelu. Oczywiście głównym założeniem jest uzyskanie zysku przewyższającego kwotę pożyczki.

Niektóre giełdy pozwalają pożyczyć nawet 100-krotność salda konta. Możesz podjąć ryzyko i zwiększyć swój zysk ponad 100-krotnie. Niemniej jednak w przypadku błędnej analizy lub nieprzewidzianych wydarzeń na rynku – stracisz 100-krotnie więcej niż w przypadku inwestycji bez dźwigni. Pamiętaj, że handel z dźwignią wiąże się również z koniecznością uiszczenia dodatkowej opłaty operatorowi giełdy.

Wysokość dźwigni ukazuje ile razy zwielokrotni się Twój kapitał początkowy. Jest opisywana jako stosunek np. 1:5 (5x), 1:10 (10x) czy 1:20 (20x). Załóżmy, że na koncie posiadasz 100$ i chcesz otworzyć pozycję o wartości 1000$. Przy zastosowaniu 10-krotnej dźwigni 100$ będzie miało siłę nabywczą równą 1000$.

Jak działają giełdy kryptowalut z dźwignią?

Wyjaśnijmy w skrócie jak działa handel lewarowany na giełdach kryptowalut. Zanim pożyczysz środki i zaczniesz handlować, na swoim koncie musisz zdeponować określoną kwotę w ramach zabezpieczenia. Wymagany kapitał jest zależny od wykorzystanej dźwigni oraz wartości pozycji, którą planujesz otworzyć.

Łączną wartość depozytów koniecznych do utrzymania pozycji określamy terminem margin. Im wyższa dźwignia, tym niższy margin, ale jednocześnie większe ryzyko.

Przykładowo przy inwestycji 1000$ z 10-krotną dźwignią wymagany margin wyniesie 1/10 z 1000$. Oznacza to, że w celu zabezpieczenia pożyczonych środków musisz posiadać na koncie $100. Jeśli zastosujesz dźwignię 20x, margin wyniesie 1/20 z 1000$, czyli 50$. Miej jednak na uwadze, że im wyższa dźwignia, tym wyższe ryzyko likwidacji.

Poza początkowym depozytem musisz także utrzymać próg marginu na właściwym poziomie. Jeśli ten spadnie poniżej progu utrzymania, dla uniknięcia likwidacji będziesz musiał przelać na konto więcej środków. Co istotne, dźwignię można stosować zarówno w przypadku pozycji long, jak i short – o wiele więcej użytecznych informacji o zasadach działania giełdy kryptowalut z dźwignią znajdziesz na blogu kryptowaluty2.pl.

Jakie giełdy kryptowalut oferują trading z dźwignią?

Obecnie niewiele giełd kryptowalut oferuje możliwość tradingu z dźwignią. Jeśli interesuje Cię taki sposób handlu, mamy do wyboru między innymi giełdę Binance, BitMEX czy Bybit.

Na Binance handel z dźwignią jest dostępny w 2 opcjach:

  • Binance Margin (maksymalna dźwignia 3x),
  • Binance Futures (maksymalna dźwignia 125x).

Wysokość dźwigni na BitMEX można ustalić na 2x, 3x, 5x, 10x, 25x, 50x i 100x. Na tej giełdzie możesz również skorzystać z dźwigni grając na spadki (tzw. shorty).

Nie tylko na giełdach kryptowalut jest możliwy handel z dźwignią. Taką możliwość znajdziesz również u brokerów CFD takich jak Plus500 oraz X-Trade Brokers.


E-booki

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 060

Szukałeś mnie na Instagramie?