Mówi się, że strach ma wielkie oczy, ale jest on w stanie wręcz sparaliżować nawet najodważniejszych. Różnego typu lęki są w stanie wpłynąć negatywnie na jakość naszego życia, w tym życia towarzyskiego. Nie mówiąc już o destrukcyjnym wpływie na nasz organizm i zdrowie. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mają swoje typowe fobie, które potrafią spędzić sen z powiek. Czas najwyższy się z nimi uporać. Wbrew pozorom jest to jak najbardziej możliwe, a do dyspozycji mamy szereg najróżniejszych sposobów.
Żegnajcie lęki, czyli jak pokonać strach hamujący nasze działania
Każdy z nas może obawiać się innych rzeczy. Dla jednych podejście do obcej kobiety i rozpoczęcie flirtu będzie czymś wydającym się wręcz niemożliwym do wykonania, a inni będą stronić od podjęcia się większego ryzyka i uprawiania jakiegoś sportu ekstremalnego. Nawet wizyta u lekarza może być źródłem niewytłumaczalnego strachu. Nie mówiąc już o iniekcji czy zabiegach chirurgicznych. Na każdego mężczyznę czekają niezliczone wyzwania, jednakże czasami mają oni spore opory przed ich podjęciem. Strach potrafi zwalić z przysłowiowych nóg. W celu ujarzmienia swoich leków należy rozszerzyć swoją strefę komfortu, aby zwiększyć odporność na ciężkie wyzwania. Umiejętność podporządkowywania sobie stresu jest bardzo ważna. Nie ma sensu przypisywać swoim dolegliwościom lękowym jakiegokolwiek znaczenia. Najlepiej jest skojarzyć sobie swoje reakcje z jakimiś pozytywnymi emocjami. Zamiast uspokajania się, warto wykorzystać dreszczyk emocji i wręcz nakręcić się energią płynącą z lęku, co przełoży się na zwiększenie wydajności. Gdy robimy coś ekscytującego, wydziela się dopamina związana z odczuwaniem przyjemności, z tego co robimy.
Odczuwanie strachu jest całkowicie normalnym zjawiskiem i jest on niezbędny do przetrwania. Jeśli będziemy zaprzeczać temu, że się czegoś boimy czy też bezustannie będziemy uciekać od problemu, to nie pokonamy strachu. Należy potwierdzić swoje odczucie strachu i niepewności, a następnie opanować te nieprzyjemne doznania, przekształcając go w swojego sojusznika. Zaakceptowanie nieprzyjemnych emocji sprawi, że przepłyną one przez nas i zaczną coraz bardziej słabnąc. Stawianie im oporu powoduje z kolei, że nie chcą nas opuścić i wręcz przybierają na sile. Świetnym rozwiązaniem będzie wzmocnienie w sobie przekonania do podjęcia działania pomimo swoich lęków. Jest to skuteczny sposób na całkowite pozbycie się negatywnych emocji.
Co jeszcze pozwoli uporać się z lękami?
W przypadku strachu bardzo ważne jest to, aby go zidentyfikować i nazwać. Znalezienie źródła i przyczyny swoich lęków pozwala na zrozumienie odczuwanych emocji. Łatwiej będzie nam stwierdzić, czy nasze obawy są rzeczywiście prawdziwe i mają uzasadnienie oraz określić sposoby przezwyciężenia ich. Czas najwyższy przejąć nad nimi kontrolę, zmierzyć się ze strachem, robiąc chociaż jedną rzecz, która budzi w nas strach. Okazuje się, że regularne wystawianie się na sytuacje wzbudzające w nas strach przyczynia się do redukcji naszej reakcji psychologicznej na nie. Nie dość, że jesteśmy w stanie łatwiej sobie z nimi poradzić, to jeszcze można całkowicie pozbyć się lęków. Godna polecenia jest także rozmowa z osobami, które już pokonały swój strach przed podobnymi rzeczami/sytuacjami. Warto jest popytać o ich doświadczenia i poprosić o porady, w jaki sposób się z nimi zmierzyły. Zachęta do pokonania swoich obaw także będzie niezwykle cenna. Nie ma sensu tracenia czasu na ciągłe analizowanie i tworzenie negatywnych scenariuszy w umyśle ani też na wyolbrzymianie całej sytuacji, co tylko wzmaga strach. Nierzadko to nasze myśli i nadmiernie wybujała wyobraźnia wszystko nakręcają. Dobra relacja ze stresem jest niezwykle ważna. Zwiększenie pewności siebie oraz podejmowanie się nowych wyzwań z całą pewnością pomoże pozbyć się lęku i pokonać strach.

Z tym zidentyfikowaniem lęku to bardzo dobra postawa. Sama kiedyś z powodu ogromnego lęku budziłam się codziennie nad ranem, nie mogąc zasnąć. Któregoś dnia usiadłam, wzięłam głęboki oddech i wypowiedziałam w myślach, czego się boję. A potem zapytałam “i co się wtedy może najgorszego stać”?
Nie stało się nic 🙂 po raz pierwszy położyłam się i spałam dalej.
Strach może nas pozytywnie napędzać i to jest bardzo fajne w tym wszystkim.