Jaki telewizor do konsoli wybrać?

Telewizor do gier na konsoli

Żeby zagrać w porządną grę, potrzebna jest nie tylko konkretna konsola do gier, ale także telewizor, który obsłuży wszystkie parametry konsol na wysokich ustawieniach. Bo powiedzmy szczerze: jaka jest przyjemność wydać 2-3 tysiące złotych na konsolę, aby grać na małym, starym 32 calowym telewizorze, którego szczytem osiągnięć jest FullHD i stereo?

Im nowsza generacja konsol do grania, tym więcej gracze otrzymują doznań płynących z grania. O ile sprzęt do grania daje użytkownikowi możliwość przeżywania doznań na najwyższym poziomie, o tyle należy konsolom umożliwić zademonstrowanie swoich technicznych umiejętności. Dlatego tak ważne jest wybranie dobrej jakości telewizora podłączonego do konsoli. Czym się sugerować dobierając odpowiedni odbiornik?

Telewizor do konsoli – jaki wybrać?

Osiągi techniczne Xboxa X i Playstation PS5 są bardzo zbliżone. Wybór odpowiedniego telewizora nie będzie więc zależny od tego, jaką konsolę posiadamy. Zacznijmy od tego, jakie szczytowe parametry mogą osiągać obie te konsole. Jest to przede wszystkim obsługa rozdzielczości 4K, a nawet wsparcie 8K. Jeszcze parę lat temu mało który producent skupiał się na standardzie rozdzielczości 4K. Przez wiele lat szczytem było FullHD, ale coraz więcej urządzeń do rozrywki, a także serwisów streamingowych wspierających 4K rozpopularozywało ten standard. Zarówno producenci Playstation 5 jak i Xbox X oczywiście wspierają standard 4K. Poszli nawet krok do przodu, wyznaczając trend w kierunku bycia kompatybilnym z 8K. Póki co 8K to jednak pieśń przyszłości, ale może się okazać, że nowa technologia nadejdzie szybciej, niż się tego możemy spodziewać.

Wybierając telewizor do gier na konsoli warto rozejrzeć się za wysoką częstotliwością odświeżania ekranu na poziomie 120Hz. Dawne telewizory w standardzie 60Hz można na wstępie odstawić. 100Hz z kolei będzie dobrym kompromisem cenowym. Wybranie telewizora 120 hercowego wiążę się już ze znacznie większymi kosztami. Wysoka częstotliwość odświeżania obrazu przyda się dwóm typom graczy:

  • lubiącym strzelanki z dużą ilością przeciwników na ekranie
  • biorącym udział w szybkich wyścigach samochodowych

i wszędzie tam, gdzie liczy się refleks i spostrzegawczość.

Co to jest tryb gry w telewizorze?

Do grania na pewno w telewizorze przydatne będzie ustawienie Tryb Gry. Tryb ten posiada wiele telewizorów, podobnie jak Tryb Sport, Tryb Kinowy, etc. Warto jednak przed zakupem upewnić się na 100% czy Tryb Gry jest w wybranym modelu. Tryb ten pozwala na szybszą dynamikę bez opóźnień, ostrzejszy obraz (dla snajperów to ogromnie ważne). Daje też wyraźniejszą jasność oraz chłodniejszą biel.

Ambilight zwiększy doznania grania w większym pokoju

Telewizory marki Philips mają dodatkową wisienkę dla graczy. Jest nim Ambilight. Jest to podświetlenie z tyłu ekranu, które świeci w wybranych fragmentach obudowy w kolorze dokładnie takim, jaki dominuje w danym ułamku sekundy obraz z gry. Przy rozszerzeniu ekosystemu Ambilight o dodatkowe żarówki Philips Hue można z mieszkania zrobić fantastycznie wyglądające domowe centrum rozrywki. Warto wspomnieć o tym, że Philips Ambilight także ma swoje indywidualne tryby świecenia. Jest tryb standardowy, sportowy, jaskrawy i jest też specjalny tryb Ambilight dla graczy. Posiadacze telewizorów innej marki mogą w inny sposób doświetlić sobie ściany. Jest kilka dodatków RGB różnych marek, które potrafią zastąpić patent Philipsa, ale nic nie zastąpi oryginału.

Jeśli gracz szuka doskonale wyraźnego jak żyleta obrazu, to z pewnością polubi telewizory z ekranem OLED.  Warto też pomyśleć o jakimś dobrym soundbarze, ponieważ dźwięk z głośników telewizora nie zawsze może oddawać jakość dźwięku godną audiofila.


Najlepsze pod względem graficznym gry dedykowane wyłącznie na dane konsole

Nie tylko wybór telewizora jest ważny. Istotny jest przede wszystkim wybranie odpowiedniej konsoli. Wybierając jaką konsolę kupić, zamiast patrzeć na parametry, które są do siebie zbliżone, lepiej skupić się na czym innym. Tym czymś są gry, które wyszły na dane modele. Jest sporo tytułów, które są dostępne tylko na jednej linii konsol. Te gry noszą miano ekskluzywnych, które twórcy stworzyli z myślą pod konkretną markę konsoli. Dokonując wyboru jaką maszynkę do grania kupić, warto rozejrzeć się po tytułach, które konkretny model konsoli reprezentują.

Gry wyłącznie na konsolę Xbox X (i niektóre na PC)

Forza Horizon 5 – obecnie uznana za najpiękniejszą grę wyścigową w historii. Bogate w emocje zróżnicowane scenerie, mnogość pojazdów i dynamika zapierająca dech w piersiach uczyniły tę grę już w dniu premiery kultową.
Flight Simulator – tę grę stworzyli ludzie z Microsoft, więc nie dziwne, że powstała na Xbox, pomijając Playstation. Gra, w której można wcielić się w pilota samolotu, by podziwiać najpiękniejsze krajobrazy z wysoka.
Hallo Infinite – ciekawa futurystyczna strzelanka FPP. Trochę za bardzo odjechana bajerami, ale ci, którzy lubią oderwane od rzeczywistości strzelanki, w których naparza się we wszystko, co popadnie, polubią tę grę.

Gdy wyłącznie na konsolę Playstation PS5

Spiderman: Miles Morales – ciekawa opcja dla miłośników komiksów o superbohaterach. Można się wcielić w Człowieka-Pająka i skakać po wysokich wieżowcach w mieście, wykonując coraz trudniejsze zadania.
The Last of Us – jedna z najważniejszych i najbardziej kultowych gier na wyłączność Playstation. Coś dla miłośników tematyki zagrożeń cywilizacyjnych.
God of War – miłośnicy greckiej mitologii z pewnością uznają tę grę jako jedną z ulubionych. Dostępna także na PC.

Gra wspaniała graficznie na oba typy konsoli

Jeśli miałbym polecić wspaniałą graficznie grę, która jest dostępna zarówno na Playstation PS5, jak i na Xbox X, to jest to polska “The Medium”. Wspaniała grafika, której twórca mocno inspirował się twórczością Zdzisława Beksińskiego powoduje, że nie sposób oderwać od tej gry oczu.

Wpis powstał dzięki współpracy z Ceneo, a każde kliknięcie do okazji wspiera mnie drobną kwotą.
E-booki

Komentarzy: 2

  1. Patryk Tarachoń

    A co myślisz o pojawieniu się nowej wersji #Atari?
    Wiesz coś więcej na ten temat?

  2. Marcin KAMYK Kamiński

    Jeśli myślimy o tym samym, to wzmianki o ponownym pojawieniu się Atari pojawiają się co jakiś czas, a potem sprawa cichnie. Nie wiem, czy to sprawa licencji, praw autorskich czy czegoś innego, ale z pewnością każdy kolejny potencjalny producent tej marki znika szybciej, niż pojawiały się zapowiedzi.

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

830

Szukałeś mnie na Instagramie?