Kamerki sportowe – kaprys czy praktyczny pomocnik?

Kamerka sportowa

Nieważne czy jeździsz rowerem, biegasz za laserem czy uprawiasz wspinaczkę górską. Każdy ma jakieś hobby związane z aktywnością (zbieranie koników polnych to nie jest aktywność), które chce uwiecznić. Popularność kamerek sportowych wiąże się z chęci nagrania aktywności, ale co głównie powoduje, że są tak chętnie kupowane? Każdy kieruje się innymi motywami. A jakie z tych motywów są najpopularniejsze?

Chcesz nagrać wyczyn sportowy

Skaczesz na spadochronie, uprawiasz downhill czy zjeżdżasz na dupolocie 🙂 Obojętnie co. Niektórych wyczynów sportowych nie da się powtórzyć drugi raz, a to, co nie zostało nagrane, pójdzie w niepamięć. Dla takich osób kamerka służy do rejestracji wspomnień, aby później pokazać znajomym lub udostępnić na Youtube lub fejsie. Jest fejm, są oklaski, jest +10 punktów do respektu wśród kumpli, z którymi rywalizujesz w danej dziedzinie sportu.

Uwiecznienie interesującej trasy rowerowej

Mijasz ładny, zielony las, lub przejeżdżasz koło jeziora. Wspomnienia warto kolekcjonować, dlatego dobra kamerka to nieodłączny element zbieracza przygód. Miło później wrócić do najciekawszych tras, przeglądając każdy jej szczegół. Sam mam taką ulubioną 10-kilometrową trasę, w której przejeżdżam przez nówkę równiutką i gładziutką ścieżkę rowerową sunąć z górki, by potem zjechać w las. Chętnie wracam w to miejsce, najprawdopodobniej dlatego, że to moja droga do pracy 😛 Dzięki tej trasie droga do pracy jest taka przyjemna, że czasami lubię sobie ją oglądać, na przykład siedząc na kwarantannie. Teraz, pisząc ten tekst, nadal obowiązują ograniczenia w przemieszczaniu się (ach, ta epidemia). Dzięki nagraniom mogę powspominać czasy, kiedy mknęło się z radością na rowerze. Już się nie mogę doczekać kiedy znowu będę mógł.

Rejestrator w razie wypadku na drodze

Jakiś pieszy zrobił sobie z pasa rowerowego deptak i wpadł ci pod koła? A może jakiś Sebix wjechał na ciebie swoim golfem trójką nie zachowując odstępu? W krytycznych sytuacjach jedynym arbitrem może okazać się przydatne nagranie ze zdarzenia drogowego. Często to jedyny dowód w sprawie. Mnie czasami zdarzają się różne zachowania pieszych lub kierowców samochodów, dlatego nauczyłem się, że jak gdzieś jadę rowerem, zanim włączę silnik e-bike i założę kask, najpierw włączę kamerkę. Wam też polecam. Może nie uratuje to przed zdarzeniem, ale będzie dobrym argumentem podczas rozmowy z drogówką.

Na co zwracać uwagę przy zakupie kamerki sportowej?

Wybór sportowych kamer jest tak duży, że można się pogubić w ofertach. Skąd wiedzieć, że dany wybór jest właściwy, żeby potem być zadowolonym z zakupu? Moją złotą zasadą jest kierowanie się takimi cechami:

Rozdzielczość i liczba klatek

Kiedy na 28-calowym monitorze przeglądam nagrania ze starej kamerki,  uśmiecham się pod nosem i zmieniam rozmiar okienka z odtwarzaczem na 1/4 ekranu. Stosowanie rozdzielczości HD (720p) zamiast FullHD (1080p) lub 4K, a także niskiego klatkowania 20fps (klatek na sekundę) przypomina czasy grafiki z gier komputerowych sprzed półtora dekady. Jeśli chcesz widzieć szczegółowy obraz zamiast pikseli, rozejrzyj się za kamerkami sportowymi z rozdzielczością oferującą minimum FullHD i klatkowaniem 60fps.

Stabilizacja obrazu

Jeśli lubisz szybką jazdę rowerem lub inną aktywność w terenie, zapewne zmorą był trzęsący się obraz podczas ruchu. Przyjemność z oglądania takiego rozmazanego obrazu jest raczej niewielka. Szukając dobrej stabilizacji, śmiało pomiń niemarkowe kamerki lub producentów cieszących się raczej średnią reputacją. Doświadczenie nauczyło mnie, że najlepsze pod tym względem są kamery GoPro oraz Xiaomi. Jestem świadom, że jeszcze wielu kamer nie przetestowałem i może się okazać, że ta najlepsza wciąż jest jeszcze przede mną.

Odporność na zalania i pył

Czasami, w trakcie uprawiania sportu lub wyprawy, niespodziewanie zacznie padać deszcz. Nie chcesz rezygnować z uwieczniania swojej wyprawy na wideo, ale obawa o uszkodzenie sprzętu zmusza do schowania go w bezpieczne miejsce. Coraz więcej producentów kamer sportowych zna ten problem, dlatego znalezienie kamerki, która jest odporna na deszcz lub zapylenia, coraz rzadziej stanowi przeszkodę. Jeśli chcesz aktywnie spędzać czas bez względu na pogodę i inne warunki, szczelnie skonstruowana obudowa nie przerwie ci satysfakcji z nagrywania.

Żywotność baterii lub możliwość wymiany akumulatora na zapasowy

Wyobraź sobie taką sytuację: przejeżdżasz długi maraton, a gdy jesteś już prawie na mecie, kończy ci się bateria. Dopiero w takim momencie można sobie uświadomić, jak ważna jest odpowiednio wysoka pojemność baterii. Kiedy jednak nawet najlepsza dostępna bateria nie jest w stanie spędzić z tobą tak długo bez konieczności ładowania, a w terenie nie ma możliwości szybkiego podładowania urządzenia, warto mieć przygotowany zapasowy akumulator.Wpis powstał przy współpracy z firmą Ceneo.


E-booki

Komentarzy: 2

  1. Andrzej

    Najlepiej jakby się dał rzeczoną kamerkę wypróbować przez tydzień.
    Wiele lat temu kupiłem tani chiński Forever w Auchanie za 300zł. I okazało się lepsze niż GoPro za 1000zł, którą kupiłem 2 lata temu. OK. GoPro ma dotykowy ekran i coś na kształt stabilizacji, ale jakość i tak lepsza z Forever, ma też kila opcji więcej i bateria trzyma nieco dłużej.
    Zauwazyłem też inną ciekawą rzecz. Markowe sprzęty (aparaty, komórki, kamerki) wymagają oprogramowania lub przynajmniej driverów, żeby komputer je zobaczył i pobrał pliki. A te tanie sa widoczne po prostu jak kolejny pendrive.

  2. Wredotek

    Nigdy jakoś nie skupiałam się na tym, czy kamerka sportowa byłaby potrzebna czy nie, bo nie uprawiam sportów wyczynowych a rejestrator w aucie mam typowo do tego przeznaczony – rowerem, po trasach, po których się poruszam, mam przez 99% czasu ścieżkę rowerową, więc też nie było konieczności. Ale nagle, firmowo, w łapki wpadło mi GoPro i się totalnie zakochałam. Świetna kamera sportowa, którą można wykorzystywać też do wszelkich innych potrzeb nagrywania – spodobała mi się jej jakość nagrywania i wszechstronność, więc prędzej czy później pewnie przygarnę sobie też swój własny egzemplarz 🙂

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 350

Szukałeś mnie na Instagramie?