Jaką jedną informację zapisałbyś w kapsule czasu dla przyszłych pokoleń?

Szczęśliwa kobieta

„Stare czasy były lepsze”. „Gimbynieznajo”. „Dzisiejsza młodzież nie potrafi spędzać ze sobą czasu”. „Szkoda, że stare czasy nie wrócą”.

Istnieje wiele słów słyszanych codziennie, wypowiadanych przez ludzi, którzy narzekają na obecne czasy. Mówią to głównie osoby starsze, które pamiętają, jak inaczej było kiedyś. Tylko czy zawsze było lepiej? Każdy pamięta tylko ten okres, który mu było dane przeżyć, nie wiedząc, jak mogło być np. dwieście lat temu. Dlatego porównywanie czasów obecnych do przeszłości może ograniczyć się tylko do okresu, w którym dana osoba żyje. Skąd zatem wiemy jak było kilkaset lat temu? Czy mówi nam o tym szklana kula? O historii dowiadujemy się głównie z opowieści, zabytków, które zachowały się do dziś, a także zapiskom, które przetrwały próbę czasu. Co jakiś czas odkopywane są coraz różniejsze pamiątki z przeszłości, pozwalające nam zdobywać coraz większą informację o życiu w poprzednich epokach. Zapiski z dawnych czasów to bardzo cenne źródło informacji, głównie z powodu możliwości wpływu na jakość naszego życia.

To właśnie dzięki takim zapiskom i przedmiotom możemy ocenić życie starszych pokoleń. To, co się po nich zachowało, wpływa na naszą ocenę dziejów historii.

Jak będą o nas mówić ludzie z przyszłości?

Wiemy, co myślimy o życiu starożytnym. Niemałą wiedzę posiadamy też na temat historii XX wieku i każdy ma wyrobione zdanie na ten temat. Ale czy zdajemy sobie sprawę, jak określą obecne czasy ludzie z przyszłości? Czy pierwsza i druga dekada XXI wieku będzie za sto lat określana mianem przełomowej? A może traktowani będziemy jak ludzie z epoki zagrożeń cywilizacyjnych i cyberprzestępczości? Jak cię widzą, tak cię piszą, a jak cię piszą, tak o tobie mówią. Dlatego warto zostawić ślad po sobie, jakąś ważną informację, która trwale będzie przechowywana do czasu, aż odnajdą ją nowe pokolenia.

Jak zapisać informacje do kapsuły czasu?

Jeszcze nie tak dawno dane zapisywaliśmy na dyskietkach. Pamiętam jak by to było wczoraj. Obecnie młode pokolenie może nawet nie wiedzieć, że istniał taki format zapisu. Rozwój technologii rozwija się zbyt szybko powodując, że niektóre nowo odkryte technologie stają się za wcześnie przestarzałe. A kto pamięta kasety video? Dziś ogromne ilości danych zapisanych na VHS nie są w stanie zostać odtworzone z powodu braku urządzenia, które mogłoby taki format filmu odczytać. Wychodzi na to, że cały czas najlepszą formą przekazania informacji przyszłym pokoleniom jest pismo tradycyjne. Papier, a dawniej pergamin, jest nośnikiem na tyle uniwersalnym, że nawet żaden rozwój technologii mu nie zaszkodzi. Zapisywanie ważnych informacji na papierze jest zatem najlepszym rozwiązaniem.

Zanotuj na papierze najważniejsze słowa dla ludzi z przyszłości

Nie na dysku, nie na dyktafonie, tylko niezmiennie od stuleci – tradycyjnie – na papierze. To pozwoli ci mieć pewność, że za kilkadziesiąt czy kilkaset lat, twoja wiadomość zostanie odczytana i zrozumiana. Zanotuj na kartce i wyślij do kapsuły czasu, która zostanie zakopana głęboko w ziemi. International Paper – znany polski producent papierów POL, stworzył taką akcję, w której możesz taką wiadomość wysłać. Fajne uczucie wiedzieć, że za kilka dekad ktoś odczyta twój przekaz. Jeśli masz coś cennego do przekazania i chciałbyś, aby twoje słowa w przyszłości zmieniły ludzkość, usiądź na chwilę, napisz swoje przesłanie i wyślij do spakowania do kapsuły. Czy wiesz, że masz już niewiele czasu?

Akcja Wiadomość Do Przyszłości - kapsuła czasu

Jak wysłać wiadomość za pomocą kapsuły czasu?

Pisać każdy potrafi. Nie każdy jednak ma możliwość zbudowania własnej kapsuły czasu, która przetrwa wiele lat. Dlatego, jeśli masz coś mądrego do przekazania, przekaż to marce, która wiosną 2017 roku taką kapsułę głęboko zakopie, jako symbol obecnych czasów. Napisz przesłanie na papierypol.pl – tam następnie twoje słowa zostaną wydrukowane i razem z resztą wiadomości od innych zamknięte w kapsule czasu.

Wpis zainspirowany współpracą z marką International Paper.


Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tu wpisz, czym wartościowym chciałbyś się podzielić na temat tego wpisu.
Każdy komentarz jest kierowany do kolejki do moderacji. Wszelkie próby spamu, szerzenie szkodliwych poglądów, obrażanie ludzi lub wchodzenie butami ze słomą są automatycznie odrzucane.