Kultowe stare audycje “Trójki”, przy których z zaciekawieniem spędzałem czas

Polskie Radio Trójka studio audycje

Radiowa Trójka is dead. Kultowy symbol kultury zniknął na naszych oczach, stając się stacją bez charakteru, bez prowadzących, bez słuchaczy. Niemal całe życie spędziłem przy radiu. Nawet w czasach popularyzacji Spotify oraz radia internetowego, gdzieś w tle rozbrzmiewała muzyka z fal radiowych. Tematyczne audycje radiowe miały w sobie to coś, czego nie mają automatyczne playlisty. Spośród wielu stacji radiowych, najbardziej lubiłem Trójkę? Za co? Za to, co każdy. Za wyjątkową narrację prowadzących, specjalnie wyselekcjonowaną muzykę oraz za stworzenie wokół siebie tej aury bliskości ze słuchaczem.

Doczekaliśmy się czasów, w których radio traci najbardziej wartościowe osobistości. Bez nich i bez ich audycji, dalsze słuchanie radia nie ma już sensu. Które audycje w Trójce były moimi ulubionymi? Jest ich wiele. Poznaj te, które najbardziej wpłynęły na rozwój mojej świadomości muzycznej (i naukowej).

Piosenki bez granic

Prowadzący: Michał Owczarek, gościnnie Wojciech Mann.
Czas antenowy: niedziela rano.

W ramach tej audycji mieścił się cykl “Ze szpulowca bigbitowca”, w której odkopywane były taśmy ze starymi nagraniami zespołów, których muzyka jest trudna, czasem wręcz niemożliwa do zdobycia. Stare taśmy, często z szumami, zabierały nas pół wieku wstecz w czasy istnienia zespołów bigbitowych, o których mało kto słyszał.

Ciemna strona mocy

Prowadząca: Ola Kaczkowska.
Czas antenowy: czwartki po północy.

Audycja z niebanalną formą dźwiękową. Offowe elementy elektroniki, eksperymentalnego jazzu, dużo mrocznej muzyki filmowej – to wszystko składało się w całość, stanowiącą dobre tło do nocnych podróży muzycznych. Czwartki miałem nieprzespane właśnie za sprawą tej audycji. Wolałem zaspać rano, niż przegapić ciekawą audycję w łóżku, przy zgaszonym świetle.

Koncert w Trójce

Czas antenowy: niedziela wieczór.

Audycja “Koncert w Trójce” emitowała koncerty na żywo w Studiu im. Agnieszki Osieckiej. Nagrania z koncertów są później emitowane w inne dni w późnych godzinach wieczornych. Na koncert zapraszani byli polscy artyści rockowi oraz z szeroko rozumianej muzyki popkulturalnej. W związku z epidemią koronawirusa, radio zaprzestało dalszej organizacji koncertów na antenie.

Potrójne pasmo przenoszenia

Prowadzący: Michał Margański.
Czas antenowy: po północy w nocy z soboty na niedzielę.

Audycja bardzo elektroniczna. Zarówno z muzyką klubową, jak i eksperymentalną. W nocnej audycji można usłyszeć zarówno electro i techno, a także krautrock, IDM i minimal. Kto lubi berlińską scenę techno oraz dźwięki z Detroit, ten mógł spędzić czas przy radiu bez odrywania ucha od głośnika.

Lista przebojów Programu Trzeciego

Prowadzący: Marek Niedźwiecki, Piotr Baron.
Czas antenowy: piątki po godzinie 19.

Kontrowersyjna audycja, która narobiła najwięcej szumu wokół siebie. Od wielu lat prowadzona przez Marka Niedźwieckiego oraz Piotra Barona. Lista miała się dobrze, do czasu, kiedy dyrektorowi radia nie spodobał się utwór Kazika. W ramach protestu z pracy w Trójce zrezygnowało wielu redaktorów, a ci, którzy jeszcze pozostali, otwarcie wyrażali swoje zdanie na antenie na temat traktowania dziennikarzy przez dyrekcję.

Offensywa

Prowadzący: Piotr Stelmach.
Czas antenowy: piątki po godzinie 23.

Nowe, nieznane zespoły, których muzyka po raz pierwszy ma szansę pojawić się w radiu. Audycja pozwalała odkrywać nowe zespoły, których sława i pieniądze (no dobra, żartuję) wciąż są przed nimi. Dzięki tej audycji sporo zespołów zyskiwało swoich pierwszych fanów. Fajnie było sobie posłuchać czegoś, co nie jest jeszcze znane.

Siesta

Prowadzący: Marcin Kydryński.
Czas antenowy: niedzielne popołudnia.

Audycja z muzyką spokojną, smoth jazzową, trochę funky, latino. Dużo saksofonów i pozytywnej wibracji po tak zwanym niedzielnym obiedzie 🙂 Audycja Marcina Kydryńskiego w sam raz wpasowała się w weekendowy chillout. Na czas pandemii koronawirusa, audycja z Kydryńskim została zawieszona. 17 maja 2020, kiedy Marcin Kydryński powrócił na antenę, oznajmił, że nie zgadza się na politykę Polskiego Radia i pożegnał się ze swoimi słuchaczami oznajmiając, że to jest jego ostatnia audycja w tym radiu.

Studio EL-Muzyki

Prowadzący: Jerzy Kordowicz.
Czas antenowy: poniedziałki po godzinie 23.

Wychowałem się na muzyce elektronicznej z syntezatorów, dlatego audycja poświęcona brzmieniom elektronicznym, była moją jedną z ulubionych. Marek Biliński, Kraftwerk, Vangelis, Jean Michel Jarre, a także sporo polskich, mało znanych muzyków. Studio EL-Muzyki przedstawiało także domowych muzyków, o których istnieniu bym nawet nie wiedział. Za to lubiłem tę audycję. Każdego tygodnia odkrywałem nowych wykonawców.

Studio EL-Muzyki po raz pierwszy nadawane w Trójce było w 1977 roku. Po roku 2010, audycja zniknęła na 6 lat, by w 2016 powrócić do eteru.

W marcu 2020 audycja została zawieszona na czas pandemii koronawirusa. W dniu, kiedy piszę ten tekst (21 maja 2020), wciąż nie wiadomo, kiedy audycja wróci na antenę Trójki.

Aksamit

Prowadzący: Anna Gacek
Czas: poniedziałki po godzinie 19.

Nie da się jednym zdaniem opisać audycji Anny Gacek. “Aksamit” to zbiór muzyki wyjątkowej, która na długo pozostaje w pamięci. Muzyka, która uwodzi, przywraca wspomnienia, wywołuje różnorodne stany emocjonalne. Raz raduje, by za chwilę przysmucić. Anna Gacek znakomicie dobierała kolejność utworów w swojej liście. No i ten jej przyjemny głos. Miło było słuchać.

Top wszech czasów / Polski top wszech czasów

Prowadzący: Piotr Metz, Piotr Stelmach, Piotr Baron, Marek Niedźwiecki.
Emisja: pierwszy dzień Nowego Roku (światowy) oraz 2 maja (Polska). Cały dzień.

Sto najlepszych utworów, na które głosują słuchacze radia, emitowane przez cały dzień na antenie radia w formie listy przebojów. Jej wyjątkowość podkreśla fakt specyficznej cykliczności. Co roku, na lekkim kacu, zawsze 1 stycznia od rana, tak cały dzień, słuchałem Trójki, aby przesłuchać całą listę Topu Wszech czasów. Podobnie w maju z wyłącznie polskimi kawałkami.

PS / Program alternatywny

Prowadzący: Agnieszka Szydłowska
Czas antenowy Programu alternatywnego: środy i czwartki od godziny 19
Czas antenowy PS: wtorki po północy.

Bardzo lubiłem słuchać audycji Agnieszki Szydłowskiej. Te dwie audycje przynosiły mi sporą dawkę wiedzy w dziedzinie alternatywnej muzyki, począwszy od rocka, po elektronikę. Jeśli choć raz byłeś na Off Festiwalu lub Festiwalu Nowa Muzyka i bliskie są ci klimaty muzycznie tych festiwali, te audycje są właśnie odzwierciedleniem tego stylu.

Pytania z Kosmosu

Prowadzący: Tomasz Rożek.
Czas antenowy: od poniedziałku do czwartku od 7:15

Ta krótka audycja, trwająca niecałe 3 minuty wystarczająco treściwie odpowiadała na pytania, które nurtują słuchaczy. Zasada audycji była prosta. Słuchacze piszą do redaktora, a redaktor na antenie omawia wnikliwie (na tyle ile pozwala ograniczony czas antenowy) dany temat. Tematy były na tyle ciekawe, że czasami musiałem porzucić na trzy minuty poranny rytuał szykowania się do pracy, by w skupieniu posłuchać tej zdecydowanie za krótkiej audycji. Tomasza Rożka cenię także za jego dawne programy Sonda 2, emitowane w telewizji. Wiedza, którą się dzielił, jest warta zatrzymania się na chwilę przy głośniku i uważnego słuchania.

Trzy kwadranse jazzu

Prowadzący: Jan Ptaszyn Wróblewski.
Czas antenowy: soboty po godzinie 23.

45 minut tygodniowo to zdecydowanie za mało, aby opowiedzieć w ciekawy sposób o muzyce jazzowej. Jan Ptaszyn Wróblewski opowiadał tak interesująco, że traciło się poczucie czasu. Nigdy nie zauważałem kiedy minęło już 45 minut audycji. Co sprawiało we mnie niedosyt? Przede wszystkim to, że muzyka jazzowa może być tworzona na nieskończenie wiele sposobów i nawet gdyby audycja trwała całą dobę, nie wyczerpie się tematu choćby w maleńkim stopniu.

Bielszy odcień bluesa

Prowadzący: Jan Chojnacki
Czas antenowy: czwartki po godzinie 23.

Audycja nadawana od 1975 roku. To wtedy Jan Chojnacki – wielki kolekcjoner zagranicznych płyt, wpadł na pomysł podzielenia się muzycznymi perełkami na antenie radia. Miłośnikiem muzyki bluesowej nie jestem, ale lubię posłuchać sobie od czasu do czasu bluesa. Również na koncerty i jam session lubię sobie chodzić, zarówno na duże koncerty bluesowe w Polsce, jak i do małych knajpek. Jan Chojnacki swoimi audycjami edukował mnie muzycznie i tak sprawił, że mimo iż nie znam się na bluesie, to wiem czego słuchać.

Posłuchaj ostatnią audycję “Bielszy odcień bluesa:

Zapraszamy do Trójki

Prowadzący: Marcin Łukawski.
Czas antenowy: codziennie od godziny 6.

Ta poranna audycja witała mnie codziennie w radiobudziku, który budził mnie do pracy. Niby nic szczególnym się nie wyróżniała, ale umysł z rana, zaraz po przebudzeniu, jest bardziej podatny na to, co do mózgu dociera. Być może właśnie dlatego tak utkwiły mi te poranne audycje. Bez nich zaspałbym – to jest pewne. W środku audycji “Zapraszamy do Trójki” wplecione były wspomniane wcześniej trzyminutowe “Pytania z kosmosu” Tomasza Rożka.

Kto z tych prowadzących już odszedł?

Piotr Metz – 19 maja 2020
Wojciech Mann – 11 marca 2020
Anna Gacek – 9 marca 2020
Piotr Stelmach – 20 maja 2020
Agnieszka Szydłowska – 18 maja 2020
Marek Niedźwiecki – 17 maja 2020
Hirek Wrona – 17 maja 2020
Piotr Baron – 20 maja 2020
Marcin Kydryński – 17 maja 2020
Tomasz Rożek – 20 maja 2020
Marcin Łukawski – 20 maja 2020
Jan Chojnacki – 20 marca 2020

Co zostało po Trójce?

Trójki już nie słucham. Moi znajomi też już przestali. Nie wiem, czy ktoś tam jeszcze został poza mało znanymi dziennikarzami. To była ostatnia stacja radiowa, dla której uznawałem, że warto mieć radioodbiornik FM. Radio DAB+ sobie odpuszczę, pozostaje więc słuchanie radia internetowego. Być może znajdę w internecie wkrótce takie radio, jakim była do niedawna Trójka.


E-booki

Komentarzy: 10

  1. Jakub

    Problem z Trójką jest taki, że od conajmniej 2 lat ta stacja leciała w stronę przepaści. Coraz więcej religijnych treści, jedynej słusznej myśli oraz coraz mniej ambitne audycje – oczywiście nie wszystkie. Oczywiście to tylko moja subiektywna opinia.

    Szkoda prowadzących, ale myślę, że należy im się medal, że mieli odwagę w trudnych czasach się postawić, zaryzykować, a nową pracę z pewnością da im każda inna stacja do której przejdą też słuchacze.

    Pamiętam jak dziadek zawsze słuchał 3ki nawet nie tyle, że z jakaś szczególną uwagą, ale aby leciała w tle. W ostatnich latach coraz mniej, aż w końcu radio zamieniło się w telewizor lub smutną ciszę.

    Minus jest taki, że w miejsce starych prowadzących przyjdą inni, na 90% debiutanci lub z małym dorobkiem, którzy będą zgadzać się na wszystko byleby tylko zaistnieć oraz utrzymać posadę bez względu na wszystko.

  2. Radiowiec

    Bardzo szkoda, że tak się potoczyła historia trójki, być może jeszcze w przyszłości ta stacja radiowa odzyska świetność

  3. Anna Rzepniewska

    No i brakuje, jak nie wiem Co!

  4. Makirka

    Te stare audycje Trójki powodowały, że spędzałam całe dnie przy radioodbiorniku. Od dwóch lat, gdy z czystej ciekawości włączam stare radio, żeby sprawdzić, co ciekawego jest w Trójce, wyłączam po chwili zawiedziona. Nowe audycje, które miały zastąpić te dawne kultowe, są zbyt nijakie, aby zatrzymać słuchacza na dłużej niż 3 minuty.

  5. Mark

    Trójka leciała w stronę przepaści, bo prowadzący mieli wywalone. Lewactwo jednak do niczego nie prowadzi.

  6. Marcin Kamiński (autor wpisu)

    Działania komunistycznej partii, która chciała coraz mocniej cenzurować radio na zlecenie partii, nazywasz “lewactwem”?

  7. Rafal

    “Piosenki bez granic” – powinno być odwrotnie: prowadzący Wojciech Mann, a jednym ze stałych gości był Michał Owczarek.

  8. Tomek

    Marcin Kamiński(autor wpisu)13.06.2023 godz. 13:39
    Działania komunistycznej partii, która chciała coraz mocniej cenzurować radio na zlecenie partii, nazywasz “lewactwem”?

    -TAK! Tak mają komuniści, że się przepoczwarczyli w lewaków. pozdrawiam.

  9. Marcin Kamiński (autor wpisu)

    Tomku, możesz sobie do woli jęczeć i żyć w urojonej rzeczywistości. Czas złych ludzi, którzy zniszczyli Trójkę – już minął. Możesz wrócić do szafy.

  10. Halina

    Radio tworzą prowadzący i Ci co chca go słuchać. Bylem z Trojka od zawsze ,to ona ksztaltowala moja kulture muzyczną, widzenie swiata poprzez niebanalne audycje . Swada prowadzoncych o swicie dawala kopa i uśmiech .Och czy to jeszcze wróci.

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

7,761

Szukałeś mnie na Instagramie?