Motocykl czy samochód? Co lepsze?

Motocykl

Mieszkając poza miastem, gdzie nie można w łatwy sposób podróżować komunikacją miejską, rowerem lub pociągiem, stajemy przed koniecznością użycia innych środków lokomocji. Wtedy zazwyczaj stajemy przed wyborem: motocykl czy samochód? Jakie zalety ma jednoślad, a jakie samochód? Na temat samochodu nie mogę się wypowiedzieć, ale chętnie opowiem jakie widzę zalety w jednośladach.

Mniejsze zużycie prądu lub paliwa

Motocykle, jako że są lżejsze, zużywają mniej energii elektrycznej lub paliwa. Dzięki temu możesz je krócej ładować lub, po staremu mniej wlewać benzyny. Licząc, że do przejechania masz odcinek np. 50 kilometrów, różnica w zużyciu prądu lub paliwa jest znacząca w porównaniu z samochodem.

Motocykl zajmuje mało miejsca na ulicy

Kto lubi miejskie korki w godzinach szczytowych, ręka do góry. Nie widzę? No właśnie. Motocykle sprawiają, że korki są znacznie mniejsze. Wyobraźmy sobie sytuację, gdzie na ulicy stoją same motocykle. Ulica wtedy byłaby około trzykrotnie mniej zakorkowana.

A teraz wyobraźmy sobie, że na ulicy zrobił się karambol i wszystkie samochody utknęły, a trzeba zrobić korytarz życia, aby przepuścić karetki lub straż pożarną. Kierowcy samochodowi mają z tym nierzadko problem, a cenne sekundy, tracone na kombinowaniu jak przestawić samochód, mogą mieć wpływ na czyjeś życie lub mienie.

Motocykle są tańsze

Są nie tylko tańsze w zakupie, ale także w utrzymaniu. Wystarczy porównać sobie ceny części samochodowych w dowolnym sklepie. Dajmy na przykład Yamaha – części OEM w porównaniu z częściami np. do Audi. Gdyby wymienić je wszystkie, na te samochodowe przeznaczylibyśmy fortunę.

Nie zapycha miejsc parkingowych przed blokowiskiem

Znalezienie miejsca do zaparkowania w mieście pod blokiem z roku na rok staje się coraz większym wyzwaniem. Samochodów przybywa, robi się coraz ciaśniej na osiedlu. Żeby pomieścić kolejne samochody, trzeba wycinać kolejne drzewa i likwidować parki. Czy naprawdę tego chcemy? Czy posiadanie samochodu jest ważniejsze niż zielone źródło tlenu? Motocykl zmieści się nawet w najciaśniejszej dziurze 🙂 i zapobiega przyczynom niszczenia przyrody pod twoim blokiem.

Motocykle są bardzo szybkie

Jeśli zależy ci na czasie – wybierz motocykl. Jeśli lubisz stać w korkach – wybierz samochód. Motocykl, dzięki swojej mocy, zwinności i niewielkim gabarytom, pokona więcej przeszkód na ulicy oraz pokona tę trasę szybciej. Oczywiście należy pamiętać, że trzeba zachować ograniczeń prędkości.

Lepsza adrenalina i przygoda

Motocykliści nie traktują motocykla jako zwykłego pojazdu do przemieszczania się. Motocykl to dla nich często styl życia. Coś, co jest integralnym elementem ich bytu. Podobnie jak rowerzyści. Skąd to znam 😉

To w końcu co lepsze? Motocykl czy samochód?

To, czy od samochodu lepszy jest motocykl (a może rower?) zależy od zastosowania i indywidualnych potrzeb. Mimo wyżej wymienionych zalet technicznych, niektórzy wybiorą samochód, który posiada cechy dopasowane do ich preferencji, jakich mogą nie spełniać motocykle. Dajmy na przykład możliwość przewiezienia psa lub załadowania dużej ilości towaru. Jeśli jednak chcemy wybrać się do pracy, na zakupy lub wycieczkę, motocykl będzie znacznie bardziej praktyczny.

Zdaję sobie sprawę, że ja – miłośnik rowerów, gdybym miał wybrać motocykl czy samochód, wybrałbym motocykl, ale nie wykluczam również skorzystania w przyszłości z samochodu. Wszak wszystko powstało po to, aby używać.

Wpis został zainspirowany zaproszeniem mnie do współpracy przez firmę MaxiBike: https://www.maxibike.pl/


E-booki

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2,203

Szukałeś mnie na Instagramie?