Niewyczerpalne a2mobile – dlaczego warto było przenieść numer?

Pamiętacie jak kiedyś chwaliłem PLAY? Cieszyłem się, że nie istnieje lepsza oferta, niż ta, którą posiadam. Nic nie trwa wiecznie. Oferta ta się skończyła, a ja jakiś czas temu musiałem rozejrzeć się za zmianą operatora. Przeczesałem wszystkie internety, przeglądając szczegółowo każdą ofertę wszystkich możliwych telekomów w Polsce. Wziąłem do ręki kartkę, długopis i tak powstała na moim biurku szczegółowa tabela z podsumowaniem wszystkich ofert.

Po długich kalkulacjach matematyczna logika podpowiadała mi, aby zdecydować się na nowego operatora a2mobile. No dobra. Czemu nie, skoro liczby nie kłamią. To, co w szczególności wtedy mnie przekonało, to niskie ceny usług  poza pakietami, długa ważność konta po każdym doładowaniu, no i efekt nowości. Firmę tę poniekąd już znałem, choćby z usług dostępu do neta Aero2, więc nie był to przysłowiowy kot w worku. Teraz powiększyli się i jako a2mobile oferują nie tylko internet, ale i pozostałe usługi telefoniczne pod tą drugą nazwą.

Nowa oferta a2mobile

Przeniesienie numeru było łatwe. Warto zmieniać operatora, kiedy tylko inna oferta okaże się ciekawsza. Jak tak zrobiłem już trzeci raz. Ostatni raz było jakieś pół roku temu. Ucieszony byłem, że za śmieszny pieniążek miałem najtańszy w Polsce pakiet, jaki można sobie było wyobrazić. Tak, wiem. Sknera jestem, ale właśnie dla takich skner pojawiają się operatorzy i robią dobrze 🙂

Opinie o a2mobile oraz moje własne zdanie

Owszem, miałem kilka uwag do tego operatora zaraz przejściu z numerem do niego, ale widzę, że przez te kilka miesięcy istnienia na polskim rynku, zrobili postęp. Dawanie im szansy jak widać nie idzie na marne. Narzekałem między innymi na brak MMSów (o dziwo ten brak zauważyłem dopiero po kilku tygodniach użytkowania i to zupełnie przypadkiem). Wtedy faktycznie a2mobile ich nie oferowało. Pod naciskiem użytkowników, wreszcie operator umożliwił korzystanie z MMS. Tak swoją drogą zastanawiam się, kiedy ostatnio w życiu wysyłałem MMSa. W czasach, gdy łatwiej wysłać maila, MMSy odchodzą do lamusa. Ale dobrze, że są. Drugą sprawą, na którą narzekałem, był brak możliwości modułowego doboru oferty. Co mi po pakiecie SMSów, z których i tak nie korzystam. Albo co mi po pakiecie pierdyliarda minut, kiedy chciałem wziąć tylko dużo internetu? Mimo, iż było tanio, brakowało mi elastycznego wyboru.

Nowa oferta a2mobile po raz kolejny mnie przekonuje. Tym razem już konkretnie

Pewnego wiosennego poranka, operator, z którego korzystam od kilku miesięcy, ogłosił nową ofertę. Zajrzałem z ciekawości co tam nowego wymyślili i… jest! Wreszcie człowiek może sobie wybrać tylko to, czego potrzebuje. Długo upragniona elastyczność stała się faktem. Dużo zużywam internetu i zdarza mi się zadzwonić i przegadać na jednym wdechu nawet godzinę. Z SMSów już wcale nie korzystam, więc uważałem to za zbędne, aby mieć je w pakiecie. Nowa oferta pozwala na samodzielne dobieranie usług w ramach pakietu, a to, z czego nie korzystasz, po prostu olewasz i za to nie płacisz w ramach pakietu. Jeśli więc chcę tylko buszować w necie i dzwonić do swoich Padawanów, wystarczy, że wybiorę pakiet nielimitowanych rozmów i niewyczerpalnego internetu i nie zapłacę za to więcej niż 15,90zł.

Niewyczerpalne pakiety w a2mobile

Za mniej niż dwie dyszki miesięcznie mam wszystko i nigdy mi tego nie zabraknie. A jeśli chcę tylko dwa pakiety, płacę jeszcze mniej.

Ile kosztują rozmowy, SMSy i internet w a2mobile poza pakietem?

Jeszcze parę miesięcy temu ceny opierały się na liczbie 18:

 • 1 minuta połączenia – 18 groszy
 • 1 SMS – 18 groszy
 • 1MB – 18 groszy

Łatwo można zapamiętać. O ile rozmowy i SMS wyglądały stosunkowo tanio, to z internetem stawka za megabajt była absurdalna. Teraz opierając się na liczbie 10, obniżone ceny wyglądają tak:

 • 1 minuta połączenia – 10 groszy
 • 1 SMS – 10 groszy
 • 1 MMS – 10 groszy. Tak! Można już wysyłać MMSy 🙂
 • 1 GB – 10 złotych

Jest taniej prawie o połowę. I niech tak już zostanie. Zaznaczam, że to są stawki poza pakietem. W pakiecie jest taniej i bez obawy, że się wyczerpie.

Facebook i Messenger za piątaka i ani grosza więcej

I jeszcze parę innych aplikacji. To cieszy, szczególnie wtedy, gdy większość czasu w Internecie na mobilku spędza się właśnie na Fejsie. Co prawda można za 9 złotych z groszami wziąć na miesiąc nielimitowany pakiet internetowy, ale można też wziąć sam pakiet rozmów i SMSów za 15 zeta z groszami, a poza pakietem siedzieć na Fejsie i nic za to dodatkowo nie bulić. Warto mieć ten pakiet, mając na uwadze, że Fejs pożera najwięcej transferu podczas naszej codziennej aktywności w mobilnym Internecie.

Zasięg nadajników Plusa

Czyli najlepszy w Polsce. Tak mi się wydaje, ale intuicja podpowiada, że tak jest, albo reklamy i własne doświadczenie robią mnie w balona 🙂 Mimo, iż mieszkam w gęsto zaludnionej Aglomeracji Śląskiej, gdzie zasięg wszystkich operatorów stoi na rewelacyjnym poziomie, to jednak warto wziąć pod uwagę kwestię podróży po innych miejscach geograficznych. Tam wybór operatora może mieć znaczenie.

W internetach pojawiły się kontrowersje na temat polskich operatorów, oferujących “nielimitowane” usługi, które po przekroczeniu określonej ilości, obciążane były jakimiś ograniczeniami. W a2mobile zauważyłem, że jest podobnie, z jedną pozytywną i jakże ważną różnicą. Najpierw wyjaśnijmy:

Czym się różni nielimitowany internet od niewyczerpalnego?

Twój dowolny operator daje ci nielimitowany internet, który po kilku giga okazuje się, że spowalnia do dziwnej prędkości? To naturalne u każdego, ale słowo “nielimitowany” w reklamach może wprowadzać w błąd. Weźmy choćby takie T-Mobile. Jeśli coś jest nielimitowane, to nie powinno mieć ograniczeń, prawda?

Niewyczerpalny internet w a2mobile to bezpieczniejsza forma nazwy niż “nielimitowany”. Niby podobnie brzmi, ale wyrażenie jest bardziej uczciwe. Jednak to nie jest tylko sztuczka słowna. Okazuje się, że owszem, internet się nie wyczerpie lecz spowolni, ale jednym trikiem można ten limit prędkości zresetować i cieszyć się pełnym speedem cały miesiąc.

Najwyższa prędkość LTE obejmuje pierwsze 5 GB. Następnie do 10GB można korzystać z neta z prędkością 3Mbps (czyli jak na mobile to też niezła prędkość). Między 10 a 15GB schodzimy do 1Mbps, a po przekroczeniu 15 giga nadal będziemy korzystać z neta, tyle, że prędkość zmniejsza się do pół mega.

I tu pojawia się pytanie, któremu ulży pozytywna odpowiedź

A co jak przekroczę ileś tam giga i internet zwolni mi do prędkości, która mnie nie satysfakcjonuje? Pomyśleli o takich wymaganiach użytkownika. W a2mobile możesz w każdej chwili za piątaka wywrócić lejek i znowu cieszyć się pełną prędkością LTE. U innych musiałbym czekać do kolejnego miesiąca, a ja nie chcę czekać. Tym sposobem można mieć internet LTE przez cały miesiąc o pełnej prędkości za maksymalnie 9,90+5zł. A można jeszcze taniej, gdy dołączysz internet do pakietu, np. na nielimitowane rozmowy (rozmowy 9,90zł + net 6zł + zresetowanie lejka 5zł). Resetowanie lejka i liczenie transferu od nowa to fajna sprawa, na przykład, gdy chcesz obejrzeć film na Netflixie w jakości HD, lub chcesz ściągnąć wszystkie odcinki “Mody na sukces” 🙂

Co mnie nowego jeszcze uradowało?

Zarządzanie numerem przez kody USSD niby jest wygodne, ale ja zdecydowanie bardziej wolę zarządzać z panelu na stronie. W okresie, kiedy przeniosłem swój złoty numer do a2mobile, operator jeszcze nie posiadał możliwości zarządzania swoim numerem z poziomu panelu. Przeszkadzał mi ten brak cholernie. Zauważyłem w nowej wersji regulaminu, że pojawiła się wzmianka o zarządzaniu numerem za pomocą strony operatora. Przy okazji rozmowy z pracownikiem sieci odpowiedzialnym za marketing dowiedziałem się, że taki panel pojawi się najpóźniej 27 kwietnia. Tak więc mam wszystko to, czego mi dotychczas brakowało i jeszcze odchudzili skutecznie cennik. Teraz podoba mi się na 120%.

Z tego, co się bezpośrednio od pracowników a2mobile dowiedziałem, a jeszcze nie jest oficjalnie ogłoszone, za parę tygodni uruchomiona będzie usługa “Kto dzwoni”. Działa ona tak, że gdy masz wyłączonego smartfona lub jesteś poza zasięgiem, po odzyskaniu zasięgu otrzymasz SMSa z informacją, że ktoś chciał się do ciebie dodzwonić. To pożyteczna funkcja, szczególnie w przypadku, gdy czekasz na ważną rozmowę, a w tym czasie coś w danej chwili uniemożliwia ci odebranie.

Czy warto przenieść numer do a2mobile?

Jak sam widzisz, mimo początkowego zadowolenia, miałem mieszane uczucia. Tak było parę miesięcy temu. Teraz oprócz mojego zadowolenia i nadrobienia przez operatora wszystkich braków, mogę powiedzieć, że na daną chwilę jest to najciekawszy operator telefoniczny w Polsce. Po przeniesieniu pół roku temu numeru z PLAY do a2mobile, cieszyłem się z lepszej oferty, ale technicznie marka ta jeszcze raczkowała. Teraz widzę, że po pół roku z a2mobile zrobił się dojrzały operator.

Jeszcze jedną zaletę zauważyłem po przejściu z PLAY do a2mobile. W przypadku PLAY, zasięg był czterech sieci i skakał on między nadajnikami nawet wtedy, gdy poruszałem się w niewielkich odcinkach aglomeracji. a2mobile natomiast jest na stabilnych nadajnikach Plusa. Brak skakania po nadajnikach różnych sieci znacznie oszczędził baterię w smartfonie. Każdy chyba zna to uczucie, kiedy pada bateria, prawda?

Warto było przenieść numer.

Wpis powstał przy współpracy merytorycznej z operatorem a2mobile. Dzięki.
a2mobile logo


E-booki

Komentarzy: 11

 1. Dawid

  Mam pytanko. Czy da się przenieść numer na kartę do a2mobile? Czy tylko wtedy kiedy ma się abonament u obecnego operatora?

 2. Mati

  Jak przekonać ojca, że może prawie 2 razy taniej mieć po przeniesieniu numeru. On jest starego wieku i nadal twierdzi, że jeśli się przeniesie do innego operatora, to straci numer. Poza tym to typ człowieka, który “na starość nie będzie nic zmieniał”. I tak przepłacać będzie do końca życia. Takiego nie przekonasz.

 3. Syla

  Właśnie złożyłam wniosek o przeniesienie numeru z Orange. Mam nadzieję, że tutaj nie będzie dodatkowych ukrytych kosztów, bo mam przykre doświadczenia z poprzednimi operatorami.

 4. mac

  Panel do zarządzania kontem miał wg powyższej informacji pojawić się “najpóźniej 27 kwietnia”.
  Czy coś już na ten temat wiadomo, bo mamy już sierpień? Przydał by się.
  Sam przymierzam się do zmiany operatora.

 5. Marcin KAMYK Kamiński

  Zapytanie przekazałem do reprezentanta sieci. Gdy otrzymam odpowiedź, pojawi się ona tu w komentarzu.

 6. Marcin KAMYK Kamiński

  No i mam już odpowiedź w sprawie panelu w a2mobile. Będzie on dostępny tuż tuż, ale daty na razie nie podam. Wkrótce ruszają testy.

 7. Mati

  Witajcie,

  Od kilkunastu lat, jest użytkownikiem sieci PlusGSM, od kilku, użytkownikiem Aero2, natomiast a2mobile od kilku miesiący. Jednocześnie pracuję w dziale technicznym firmy telekomunikacyjnej. Dlatego wypowiem się, jak wyglądają realia dostępu do internetu od a2mobile, pod koniec 2017 roku. Otóż, uważam, że a2mobile’owe lejki to jest jakościowy hardcore, w złym tego słowa znaczeniu.

  Na początku, po uruchomieniu comiesięcznej usługi, jest wszystko ok. Ale, już podczas korzystania z lejka “do 3 Mb/s”, otrzymujemy jakość raptem zbliżoną do standardowej usługi Aero2 (do 512 kb/s). Lejki “do 1 Mb/s” oraz najniższy są dużo gorsze jakościowo od Aero2. Często transfer staje w miejscu (nawet nie przechodzą najmniejsze pakiety “ping”) i trzeba restartować połączenie, żeby móc cokolwiek przeglądać.

  Usługę testowałem na dystrybycji Linux oraz kilku sprawdzonych modemach USB – które najczęściej wykorzystuję w pracy do testowania połączeń – podłączanych do mojego notebooka serwisowego, z wyprowadzeniem na zewnętrzną antenę, o zysku kilku decybeli. Połączenia realizowałem przez kilkunaście nadajników GSM (PlusGSM), rozlokowanych na terenie całej Warszawy. Średnia odległość do każdego z nich nie przekraczała kilkuset metrów, więc nie ma mowy o jakichkolwiek zakłóceniach czy kiepskim zasięgu. Wyniki wszystkich testów były bardzo podobne. Wynika z tego, że problemem nie są konkretne nadajniki, ale globalne ograniczenie w sieci szkieletowej a2mobile. To, że a2mobile i Aero2 korzystają z sieci PlusGSM, wcale nie oznacza, że jakość jest zbliżona do Plusa.

  Jeżeli ktoś chce mieć stabilny internet a2mobile, to po wskoczeniu na lejek “do 3 Mb/s”, powinien wykupić “resetowanie” lejków, za 5 zł. Wówczas, dostęp do internetu znowu odżywa. Korzystam z internetu tylko do oglądania stron internetowych, a niestety muszę wydawać średnio 10+5+5 zł/mies. Cenowo, zbliża się to do konkurencji. Szału nie ma…

  Pozdrawiam, Mati

 8. Ola

  O roamingu zagranicznym nie wspomnę raz działa a innym razem nie albo są rozmowy to nie ma neta a jak jest net to nie ma rozmów a są smsy . Ogólnie loteria totalna .

 9. max

  Przeniosłem numer z Plusa, Plus zgodnie z harmonogramem wyłączył swoją kartę a a2mobile nie włączyło swojej… W efekcie nie mam telefonu… i nawet nie ma do kogo zadzwonić bo infolinia a2mobile nie działa w weekendy…

 10. Mariusz

  Ja niestety uciekam z a2mobile. Cenowo jest świetnie ale z jakością połączeń internetowych bywa różnie a kilka razy miałem całkowity zanik internetu mobilnego w weekend (w weekendy biuro obsługi mają nieczynne, na mail też nie odpowiadają). Stały dostęp do netu jest dla mnie bardzo ważny i nie mogę sobie pozwolić na takie przerwy, choćby sporadyczne.

 11. Arkadiusz

  Mam a2mobile na kartę i pakiet niewyczerpane wszystko uruchomiona usudze za 19.80 na miesiąc pszywruciłem jusz w tym 3 razy po 5zł internet prentkoś i chce jeszcze pszywrucić i nie mogę co jest

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

9,075