Oddajcie nam możliwość robienia zakupów w niedzielę!

Kolorowe półki sklepowe

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, sklepy nie mogą być otwarte w niedziele. Wyjątkiem są punkty, które oferują dodatkowo usługi pocztowe, a tych na szczęście ostatnio pojawia się coraz więcej. Nie ma w tym nic zaskakującego: prowadzenie sprzedaży także w ostatni dzień tygodnia niesie za sobą naprawdę wiele zalet. Dlaczego handel w niedzielę to dobry pomysł?

Dowolność dla klientów

Jedną z największych zalet handlu w niedziele ze strony klientów jest możliwość dokonywania zakupów bez oczekiwania na poniedziałek. To nie tylko rozładowanie kolejek w marketach (umówmy się – przecież w związku z wolnymi niedzielami, większość osób jeździ na zakupy w soboty. To sprawia, że kolejki ciągną się przez całe sklepy), ale również możliwość dokonania zakupów, o których wcześniej się zapomniało.

I choć oczywiście wiele małych sklepów działa w niedzielę, korzystając z tego, że właściciel może stanąć za ladą własnego punktu – trudno tu mówić o bogatym asortymencie. W końcu w niewielkim spożywczaku nie kupisz raczej butów, które nagle się rozkleiły ani prezentu na urodziny, o których kompletnie zapomniałeś (niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto w ostatnich latach nie poszukiwał nerwowo sensownego podarunku na stacji samochodowej).

Elastyczny grafik dla pracowników

Kolejną zaletą handlu w niedzielę jest możliwość tworzenia elastycznych grafików dla pracowników. Choć nikt nie pytał ich o zdanie, wiele osób pracujących w handlu ceniło sobie możliwość uzyskania dnia wolnego w tygodniu w zamian za pracę w niedzielę. Co więcej, taka sytuacja dotyczy nie tylko studentów, ale również osób, które lata uniwersyteckie mają już za sobą. Wśród nich znajdują się choćby rodzice małych dzieci, którzy – dzięki elastycznym grafikom pracy – mogli zdecydowanie łatwiej zorganizować opiekę dla swoich pociech.

Czy ograniczenia PISu naprawdę są potrzebne?

Rosnąca ilość ograniczeń budzi duże obawy wśród Polaków i nie ma w tym nic dziwnego. Zakaz handlu w niedziele czy ostatnie perturbacje dotyczące kwestii aborcji, a także niepokojąca reforma sądownictwa – wszystko to sprawia, że rośnie niepokój. Ilość ograniczeń, jakie pojawiają się w ostatnim czasie sprawiają, że możemy realnie obawiać się o dalsze restrykcje związane z wieloma innymi dziedzinami życia – a chyba nie tego chcemy?

Reakcje otoczenia na otwarcia kolejnych sieci

Informacje o otwarciu kolejnych sieci sklepów budzą mieszane uczucia u dużej części społeczeństwa. Pod postami informującymi o możliwości dokonania zakupów w określonych punktach pojawiają się komentarze, delikatnie ujmując, nie do końca cenzuralne, traktujące o braku szacunku do pracowników. Tymczasem okazuje się, że wielu pracowników jest zadowolonych z przywrócenia pracy w niedzielę. Dzięki temu mogą uzyskać wolny dzień w ciągu tygodnia, co daje możliwość załatwiania prywatnych spraw (np. urzędowych) bez konieczności brania dnia wolnego. Część sklepów oferuje również zdecydowanie bardziej atrakcyjne wynagrodzenie za pracę w weekend.

W przeszłości nie było źle – a skoro tak, to czemu to zmieniono?

Coraz więcej osób zdaje się o tym zapominać, jednak handel w niedziele był powszechną praktyką jeszcze kilka lat temu. Podnoszone przez rządzących argumenty związane z zamknięciem sklepów w niedziele wydają się być nie do końca trafione. W końcu jeśli ktoś chce mieć wolny ostatni dzień tygodnia, może – cytując klasyka – “się przebranżowić”. Zdecydowana większość osób pracujących w sklepach ceniła sobie wygodę, jaką dawał elastyczny grafik.

Czy powrót wielu sklepów do handlu w niedzielę to dobra praktyka? Z pewnością. Czy powstaną kolejne ograniczenia w tym zakresie, zmniejszające możliwości sklepów? Miejmy nadzieję, że nie.


Spodobał Ci się ten wpis? Będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę☕
[Przeczytaj, dlaczego warto]

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tu wpisz, czym wartościowym chciałbyś się podzielić na temat tego wpisu.
Każdy komentarz jest kierowany do kolejki do moderacji. Wszelkie próby spamu, szerzenie szkodliwych poglądów, obrażanie ludzi lub wchodzenie butami ze słomą są automatycznie odrzucane.

2,018