W ostatnich latach bardzo dużą popularność zdobyły rowery elektryczne. Zwiększająca się świadomość ekologiczna zmienia nasze preferencje co do wyboru środka transportu. Dlatego na polskich ulicach co roku przybywa użytkowników przemieszczających się pojazdami elektromobilnymi. Rower elektryczny staje się coraz popularniejszym środkiem transportu, który zastępuje komunikację miejską i samochody.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru elektrycznego?
Rower elektryczny to praktyczne i ekonomiczne rozwiązanie, które podnosi komfort życia. Sprawdza się wśród osób młodych, które lubią długie kilkudziesięciokilometrowe podróże. Jest to także doskonały środek transportu dla osób starszych, które nie mają już tak dużo siły, aby samodzielnie pedałować, chociażby pod wysoką górkę.
Wybór konkretnego modelu powinien być dobrze przemyślany. Inny rower lepiej sprawdzi się do jazdy typowo miejskiej a inny do długich wypraw poza miasto. Dlatego zależnie od przeznaczenia użytkowania różne parametry mogą mieć inne znaczenie.
Jedną z najważniejszych ról w rowerze elektrycznym ma bateria. Najbardziej wydajne, a zarazem lekkie są akumulatory litowo-jonowe To one w głównej mierze odpowiadają za zasięg roweru. Dla osób, które preferują jazdę typowo po mieście, pojemność do 300 WH będzie wystarczająca.
Amatorzy jazdy po szlakach gdzie mamy do czynienia z bardziej wymagającymi trasami powinni wybierać baterie o pojemności od 500 WH w górę. Więcej dodatkowych informacji o bateriach i jak się zmieniały na przestrzeni lat, znaleźć można tutaj.
Rower elektryczny. Silnik w kole czy w korbie?
Rowery mogą być wyposażone w silnik elektryczny w przednim kole, co najlepiej sprawdza się do jazdy po mieście, niewymagającym terenie czy utwardzonej nawierzchni. Można zamówić model z silnikiem w tylnym kole, co będzie idealnym rozwiązaniem do jazdy w górach, po polnych ścieżkach albo bezdrożach. Takie rozwiązanie zwiększa przyczepność oraz ogranicza straty mocy podczas przenoszenia jej na oponę. Uniwersalnym modelem jest rower elektryczny z silnikiem umieszczonym centralnie, dzięki czemu zapewnia dobre rozłożenie masy i doskonale sprawdza się podczas podjazdów czy stromych wzniesień.
Trzeba także zapoznać się, z jakimi elementami współpracuje sterownik roweru elektrycznego. Chodzi tutaj o manetki przyspieszenia, tempomat, czujnik PAS czy komputer pokładowy. Musi mieć również wysokiej klasy hamulce z przodu i z tyłu.
Jeżeli będziemy podróżować często po nierównym terenie to warto postawić na model z amortyzatorami. Istotna jest również solidna rama i dodatkowe komponenty, które mają wpływ na wagę i wytrzymałość całego pojazdu. Najtańsze modele wykonane są ze stali i charakteryzują się tym, że są większej wagi. Natomiast te droższe i lżejsze, a przy tym bardziej wytrzymałe wykonuje się z aluminium. Dodatkowe wyposażenie, które także warto sprawdzić przy zakupie to przerzutki, osłona na łańcuch oraz błotniki.
Jakie rowery elektryczne oferują producenci?
Na rynku znajdziemy bardzo szeroką ofertę różnych rowerów elektrycznych, co pozwala znaleźć idealny model dopasowany do potrzeb oraz oczekiwań danej osoby. Do jazdy długiej po wymagającej powierzchni najlepszym rozwiązaniem będzie rower elektryczny trekkingowy. Natomiast do górskiej jazdy sprawdzi się model MTB.
Do komfortowej i bezpiecznej jazdy po mieście w zupełności wystarczy standardowy elektryczny rower miejski. Jeśli natomiast poszukujemy czegoś, co sprawdzi się zarówno do jazdy w trudnym terenie, jak i do codziennego podróżowania po mieście to najlepiej jest postawić na model crossowy. Ciekawe zestawienie modeli do miasta znaleźć można tutaj.
Rowery elektryczne idealne dla seniorów
Wybierając konkretny rower elektryczny, warto także zastanowić się nad tym, kto będzie z niego korzystał czy osoba młoda, czy senior. Ebike z pewnością pomoże osobom starszym zachować pełną mobilność, korzystając właśnie z takiego środka transportu. Dzięki rowerom z elektrycznym silnikiem poruszanie się wymaga dużo mniejszego nakładu siły. To znacząco odciąży kolana, co pozwala na powrót cieszyć się jazdą nawet osobom ze słabszą kondycją.