Pizza czy sushi? Co jest lepsze? Jakie jedzenie lepiej wybrać?

Dlaczego ludzie ciągle dyskutują o tym, co jest lepsze: sushi czy pizza? To pytanie trwa od bardzo dawna, gdzie zwolennicy jednego rodzaju kuchni przedstawiają swoje argumenty, podczas gdy drudzy mają swoją listę kontrargumentów i tak w kółko. Czy da się konkretnie powiedzieć, jakie jedzenie jest lepiej zamówić: pizzę czy sushi? A może nie ma jednoznacznej odpowiedzi? Temat wydaje się błahy, ale po głębszej analizie jednak można wyciągnąć wnioski i dokonać indywidualnego wyboru bez przelewu krwi 🙂 No chyba, że jesteś koniem i musisz jeść to, co ci przyniosą 🙂

Pizza czy sushi - co lepsze

Miłośnicy sushi uważają, że sushi jest zdecydowanie lepsze niż pizza, ponieważ jest zdrowsze i łatwiejsze do strawienia. Z drugiej strony miłośnicy pizzy twierdzą, że pizza może być bardziej sycąca niż sushi, a tym samym bardziej satysfakcjonująca. Niektórzy twierdzą również, że powinieneś wybierać to, co lubisz, o ile nie rani to niczyich uczuć ani nie sprawia, że inni czują się nieswojo.

Zanim dojdzie do rozważania wyższości pizzą nad sushi, warto ustalić czym są te konkretne dania.

Czym jest sushi, a czym pizza? W skrócie

Sushi to lekkie danie pochodzące z z kuchni japońskiej, składające się przede wszystkim z ryżu i surowej ryby. Podaje się je w małych zawijanych rolkach. Stało się popularne w Japonii w XVIII wieku. Obecnie jest coraz bardziej modne również w Polsce, czego dowodem może być na przykład szybko rozwijająca się sieć restauracji Sushi World w całej Polsce.

Pizza to włoskie danie składające się z drożdżowego płaskiego ciasta, zazwyczaj polanego sosem pomidorowym i serem. Jego pochodzenie jest niepewne. Niektórzy wywodzą go ze starożytnej Grecji lub Rzymu, podczas gdy inni uważają, że pochodzi z Neapolu.

Unikalne podejście pizzy do serwowania warzyw na cieście

Pizza stała się uwielbiana przez wielu miłośników sytego jedzenia. Ciasto do pizzy to rozciągnięty i spłaszczony kawałek placka, który można posypać przeróżnymi składnikami – przede wszystkim serem, sosem pomidorowym i warzywami. Wybór składników jest ogromny, a jedynym ograniczeniem jest fantazja lub estetyka.

Ciasto w pizzy nadaje jej kształt i konsystencję. Może być także postrzegane jako puste płótno dla każdego, kto chce dodać do niego dodatki. Oznacza to, że możesz dodać do swojej pizzy wszystko, co chcesz, ale jeśli chcesz możesz nadal trzymać się tradycyjnych dodatków. Istnieją warzywa, które dobrze sprawdzają się jako dodatek do pizzy, o których nawet byś nie pomyślał. Wiesz, że niektóre popularne warzywa są niemal zawsze łączone z pizzą. Znasz sos pomidorowy, ser, pepperoni. Ale czy rozważyłeś wszystkie inne warzywa, których możesz użyć? Lista jest dość długa. Może zawierać nawet ciemnozielone warzywa liściaste, ziemniaki, marchew, kabaczek i grzyby. Kontrowersyjnym stało się też stosowanie owoców do pizzy, szczególnie ananasa. Jeśli tylko masz na to ochotę, nie stoi nic na przeszkodzie, aby stosować własne składniki do pizzy, bez przejmowania się opinią innych.

Zaletą pizzy jest duża sytość. Zamówienie dużej pizzy kończy się zazwyczaj hasłem: “będzie ktoś jadł ten ostatni kawałek?” 🙂 Jeśli organizujesz domówkę, lub wracasz po ciężkim dniu i czujesz, że zaraz zjesz miasto razem z samochodami, pizza stanie naprzeciw twej rządzy i podoła zadaniu pokonania głodu. O zaletach zdrowotnych pizzy był już osoby wpis – możesz go przeczytać klikając TUTAJ.

Korzyści z jedzenia sushi są nieograniczone

Sushi to doskonałe źródło wysokiej jakości białka i zdrowych tłuszczów. Zawiera również dużą ilość B-12 i omega-3, które są ważne dla rozwoju mózgu i zdrowia serca.

Kiedy jemy sushi, nasze ciało otrzymuje białko w rybach, aby pomóc we wzroście i naprawie mięśni. Może to być szczególnie pomocne dla tych, którzy mogą cierpieć na alergie lub nadwrażliwość na białka zwierzęce, takie jak na przykład jajka.

Dobre tłuszcze znajdujące się w sushi mogą pomóc w utracie wagi, a także w obniżeniu poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi. Sushi jest również doskonałym źródłem jodu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy, metabolizmu, a nawet poziomu energii.

Sushi czy pizza – co bardziej zaspokoi potrzeby żywieniowe?

Na świecie istnieją dwa główne rodzaje żywności: węglowodany, które dają energię na krótki czas, oraz białka, które dają energię na długi czas. Sushi jest białkiem, ponieważ zawiera surową rybę, podczas gdy pizza jest węglowodanem, ponieważ składa się głównie z pieczywa.

Sushi i pizza to zdrowa żywność. Oba zawierają białko i węglowodany, ale sushi jest lepszą opcją, ponieważ zawiera ryby, które są bardziej odżywcze niż ciasto z warzywami. Należy jednak pamiętać, że dietę trzeba urozmaicać i nie powinno się jeść codziennie tego samego. Dlatego najlepszą opcją może być raz sushi, raz pizza, z lekką przewagą dla sushi.


E-booki

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2,017

Szukałeś mnie na Instagramie?