Stalking – od tego się zaczyna

StalkerPodobno stalking jest karalny. Mam takie dwie znajome stalkerki, z czego jedna jest nieagresywna i ją nawet lubię (i już dała na luz), a druga po uszy zakochana w swojej ofierze 🙂 Już nawet nie staram się przed tym zjawiskiem odganiać, bo to bezskuteczne, ale przynajmniej udaje mi się zachowywać psychologiczny dystans do nich. Niestety to działa tylko w jedną stronę, bowiem stalkerzy są raczej osobami desperackimi, mającymi niskie poczucie własnej wartości, nie zdający sobie sprawy że są nadmiernie uciążliwi.

A co w przypadku gdy skutkiem stalkingu stają się inne gorsze następstwa, np. porwanie? A efektem tego, choćby nie w sposób bezpośredni, obrażenia ciała? Co to jest? Niektóre przypadki z życia pokazują do czego może doprowadzić z pozoru niewinna ludzka desperacja.

Czym jest stalking? Zaczyna się zawsze niewinnie. Pytania typu “gdzie jesteś”, “co robisz”, “z kim jesteś”, “kiedy będziesz”. Później robi się coraz mniej ciekawie. Dzwonienie parę razy dziennie, mnóstwo SMSów (na szczęście jest taka cudowna aplikacja na Androida blokująca natrętne osoby), a także czekanie 24h na okazję, aby niby przypadkiem daną osobę spotkać. Ograniczanie fizycznej (i psychicznej) swobody drugiej osoby powodujące uczucie, że każda sekunda którą żyjesz, jest na dziesiątki sposobów przemyśliwana przez natręta.

Nie wiem co takimi zdesperowanymi osobami kieruje. To, że aż tak popadają w obsesję na punkcie danej osoby, że nie potrafią o niczym innym myśleć niż to, co ktoś robi, z kim jest i gdzie jest, którymi ścieżkami chodzi? Przecież takie zachowania powodują, że człowiek jeszcze bardziej chce się od takich ludzi odsuwać.

Na takie osoby nie działa magiczne słowo: “zostaw mnie”, a “odp**dol się” przez język nie przechodzi. Chyba, że zostanie przekroczona kolejna cienka granica.

Foto: Kampania społeczna Stop stalking kanału ID


Spodobał Ci się ten wpis? Będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę ;)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

1 Komentarz

  1. Stig

    Czy paparazzi też można uznać za stalkerów? Czy wykonywana praca fotoreporterów, na przykład Pudelka zalicza się jako stalking?

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tu wpisz, czym wartościowym chciałbyś się podzielić na temat tego wpisu.
Każdy komentarz jest kierowany do kolejki do moderacji. Wszelkie próby spamu, szerzenie szkodliwych poglądów, obrażanie ludzi lub wchodzenie butami ze słomą są automatycznie odrzucane.

4,147