TOP 5 zagrożeń w miejscu pracy

Najczęstsze wypadki w pracy

Oto top 5 zagrożeń, które występują w miejscu pracy najczęściej. Chociaż istnieje wiele innych niebezpieczeństw np. na budowach, czuję, że lista ta zasługuje na uwagę.

1. Poślizgnięcia, potknięcia i upadki

Upadki z powodu potknięcia czy to przez nierówne powierzchnie podłogowe, mokre podłogi, poluzowane kable, etc. są łatwą i najczęstszą przyczyną urazów w miejscu pracy. Pracodawcy muszą wydawać spore sumy na pokrycie kosztów wszystkich tego typu wypadków, a niestety, większości z nich można było zapobiec, gdyby tylko były przestrzegane przepisy BHP. Do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie pracownikom bezpiecznego środowiska pracy.
Wypadki się zdarzają i zawsze będą się zdarzać, ale istnieją proste kroki, które można podjąć w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracowników, takie jak sprzątanie wycieków, odpowiednie zabezpieczenie przewodów czy uskoków, poprawę oświetlenia i zobowiązanie pracowników do noszenia środków ochrony indywidualnej w tym przypadku chodzi przede wszystkim o odpowiednie obuwie robocze.

2. Elektryczne

Wszelkie przewody pod napięciem mogą szkodzić ludziom, czy poprzez dotyk bezpośredni, czy pośredni przez przewodzenie jakiegoś przedmiotu czy materiału. Napięcia powyżej 50 V AC (120 V DC) są uważane za niebezpieczne i powinny być traktowane poważnie. Niestety, niektóre wypadki porażenia prądem, które zdarzają się w pracy każdego roku są śmiertelne. Wstrząsy mogą spowodować poważne, trwałe obrażenia. Są one spowodowane zazwyczaj przez wadliwy czy uszkodzony sprzęt.
Kilka podstawowych kroków bezpieczeństwa elektrycznego to: odpowiednie utrzymanie wszystkich instalacji elektrycznych, wybór odpowiedniego sprzętu do pracy (jak odpowiednie buty czy rękawice elektroizolacyjne, i natychmiastowa wymiana np. uszkodzonych kabli. Wadliwe urządzenia elektryczne mogą również prowadzić do pożaru.

3. Ogień

Firmy, które mają niskie standardy, publiczny dostęp (ryzyko ew.podpalenia) i źle utrzymane urządzenia – są bardziej narażone na ryzyko pożarów. Wszyscy zapewne słyszeli o bezpieczeństwie przeciwpożarowemu już w szkole podstawowej. Testowanie systemu pożarowego jest sposobem na utrzymanie budynku w bezpiecznej “kondycji”, a także pozwala upewnić się, iż wciąż systemy będą działać na zasilaniu awaryjnym, nawet jeśli nie ma prądu. Pracownicy muszą być świadomi tego, jak działa system alarmowy, a odpowiednie plany ewakuacyjne muszą być ustalone i podane do wiadomości wszystkich pracowników.
Gaśnice w całym budynku (i konserwacja wszystkich urządzeń przeciwpożarowego) służą jako część wspólnego planu działania w miejscu pracy, w przypadku zagrożenia. Jeśli pracownicy pracują wokół ognia, powinny być wymagana ognioodporna odzież robocza. Wysoce łatwopalne materiały powinny być odpowiednio traktowane. Odpowiednia świadomość i przeszkolenie pracowników i pracodawców odgrywają rolę najważniejszą rolę w zapobieganiu pożarom w miejscu pracy.

4. Praca w pomieszczeniach zamkniętych

Zbiorniki, silosy, kadzie, doły, rowy, kanały ściekowe, dreny – bez wentylacji lub słabo wentylowane pomieszczenia mogą zwiększyć ryzyko śmierci lub poważnych obrażeń. Spawanie, malowanie, cięcie i stosowania środków chemicznych w małych obszarach mogą stworzyć bardzo niebezpieczne warunki pracy. Jak pokazują liczne przypadki ryzyko tyczy nie tylko pracowników w tych zamkniętych pomieszczeniach, ale również tych, którzy próbowali ich ratować. Oto kolejna lista, obejmująca niektóre z niebezpieczeństw, które mogą wystąpić, jeśli pracownik nie jest ostrożny: brak tlenu; trujące gazy, opary; substancje ciekłe i stałe nagle wypełniające przestrzeń; ryzyko pożaru i eksplozji; gorące warunki pracy.
Jeden dość oczywisty sposób, aby zmniejszyć ryzyko z pracy w pomieszczeniach zamkniętych: unikać wejść/prac w zamkniętych obszarach. Zawsze należy zadać sobie pytanie: Czy to naprawdę konieczne, aby wejść do wspomnianego miejsca i tam pracować? Jeśli niestety jest to absolutnie konieczne, wykonaj następujące środki ostrożności: odpowiednie szkolenie i instrukcje w celu bezpiecznego zakończenia niezbędnych prac i dokonania uzgodnień awaryjnych jeszcze przed rozpoczęciem pracy.

5. Zagrożenia fizyczne

Zagrożenia fizyczne są jednymi z najczęstszych zagrożeń, i pojawiają się w pracy zbyt często. Pęknięte przewody elektryczne, niestrzeżone maszyny, odkryte ruchome części, wibracje, czy praca z drabiny, rusztowania, lub wysokości.

Wystarczy przejść się po dowolnym zakładzie produkcyjnym, prawdopodobnie bez problemu natkniemy się na jedno lub więcej z wymienionych zagrożeń. Pamiętajmy iż to pracodawcy mają zapewnić pracownikom bezpieczeństwo, a podstawą jest kształcenie pracowników, w jaki sposób pracować prawidłowo, ja dbać i zabezpieczać maszyny i swoje zdrowie.

Teskt powstał przy współpracy z firmą Gvarant.


Spodobał Ci się ten wpis? Będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę☕
[Przeczytaj, dlaczego warto]

Postaw mi kawę na buycoffee.to

1 Komentarz

  1. Manat

    Ciekawe czy kaskaderzy są w ryzykownej grupie zawodowej 🙂

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tu wpisz, czym wartościowym chciałbyś się podzielić na temat tego wpisu.
Każdy komentarz jest kierowany do kolejki do moderacji. Wszelkie próby spamu, szerzenie szkodliwych poglądów, obrażanie ludzi lub wchodzenie butami ze słomą są automatycznie odrzucane.

3,098