TOP 5 zagrożeń w miejscu pracy

Najczęstsze wypadki w pracy

Oto top 5 zagrożeń, które występują w miejscu pracy najczęściej. Chociaż istnieje wiele innych niebezpieczeństw np. na budowach, czuję, że lista ta zasługuje na uwagę.

1. Poślizgnięcia, potknięcia i upadki

Upadki z powodu potknięcia czy to przez nierówne powierzchnie podłogowe, mokre podłogi, poluzowane kable, etc. są łatwą i najczęstszą przyczyną urazów w miejscu pracy. Pracodawcy muszą wydawać spore sumy na pokrycie kosztów wszystkich tego typu wypadków, a niestety, większości z nich można było zapobiec, gdyby tylko były przestrzegane przepisy BHP. Do obowiązków pracodawcy należy zapewnienie pracownikom bezpiecznego środowiska pracy.
Wypadki się zdarzają i zawsze będą się zdarzać, ale istnieją proste kroki, które można podjąć w celu zapewnienia bezpieczeństwa pracowników, takie jak sprzątanie wycieków, odpowiednie zabezpieczenie przewodów czy uskoków, poprawę oświetlenia i zobowiązanie pracowników do noszenia środków ochrony indywidualnej w tym przypadku chodzi przede wszystkim o odpowiednie obuwie robocze.

2. Elektryczne

Wszelkie przewody pod napięciem mogą szkodzić ludziom, czy poprzez dotyk bezpośredni, czy pośredni przez przewodzenie jakiegoś przedmiotu czy materiału. Napięcia powyżej 50 V AC (120 V DC) są uważane za niebezpieczne i powinny być traktowane poważnie. Niestety, niektóre wypadki porażenia prądem, które zdarzają się w pracy każdego roku są śmiertelne. Wstrząsy mogą spowodować poważne, trwałe obrażenia. Są one spowodowane zazwyczaj przez wadliwy czy uszkodzony sprzęt.
Kilka podstawowych kroków bezpieczeństwa elektrycznego to: odpowiednie utrzymanie wszystkich instalacji elektrycznych, wybór odpowiedniego sprzętu do pracy (jak odpowiednie buty czy rękawice elektroizolacyjne, i natychmiastowa wymiana np. uszkodzonych kabli. Wadliwe urządzenia elektryczne mogą również prowadzić do pożaru.

3. Ogień

Firmy, które mają niskie standardy, publiczny dostęp (ryzyko ew.podpalenia) i źle utrzymane urządzenia – są bardziej narażone na ryzyko pożarów. Wszyscy zapewne słyszeli o bezpieczeństwie przeciwpożarowemu już w szkole podstawowej. Testowanie systemu pożarowego jest sposobem na utrzymanie budynku w bezpiecznej „kondycji”, a także pozwala upewnić się, iż wciąż systemy będą działać na zasilaniu awaryjnym, nawet jeśli nie ma prądu. Pracownicy muszą być świadomi tego, jak działa system alarmowy, a odpowiednie plany ewakuacyjne muszą być ustalone i podane do wiadomości wszystkich pracowników.
Gaśnice w całym budynku (i konserwacja wszystkich urządzeń przeciwpożarowego) służą jako część wspólnego planu działania w miejscu pracy, w przypadku zagrożenia. Jeśli pracownicy pracują wokół ognia, powinny być wymagana ognioodporna odzież robocza. Wysoce łatwopalne materiały powinny być odpowiednio traktowane. Odpowiednia świadomość i przeszkolenie pracowników i pracodawców odgrywają rolę najważniejszą rolę w zapobieganiu pożarom w miejscu pracy.

4. Praca w pomieszczeniach zamkniętych

Zbiorniki, silosy, kadzie, doły, rowy, kanały ściekowe, dreny – bez wentylacji lub słabo wentylowane pomieszczenia mogą zwiększyć ryzyko śmierci lub poważnych obrażeń. Spawanie, malowanie, cięcie i stosowania środków chemicznych w małych obszarach mogą stworzyć bardzo niebezpieczne warunki pracy. Jak pokazują liczne przypadki ryzyko tyczy nie tylko pracowników w tych zamkniętych pomieszczeniach, ale również tych, którzy próbowali ich ratować. Oto kolejna lista, obejmująca niektóre z niebezpieczeństw, które mogą wystąpić, jeśli pracownik nie jest ostrożny: brak tlenu; trujące gazy, opary; substancje ciekłe i stałe nagle wypełniające przestrzeń; ryzyko pożaru i eksplozji; gorące warunki pracy.
Jeden dość oczywisty sposób, aby zmniejszyć ryzyko z pracy w pomieszczeniach zamkniętych: unikać wejść/prac w zamkniętych obszarach. Zawsze należy zadać sobie pytanie: Czy to naprawdę konieczne, aby wejść do wspomnianego miejsca i tam pracować? Jeśli niestety jest to absolutnie konieczne, wykonaj następujące środki ostrożności: odpowiednie szkolenie i instrukcje w celu bezpiecznego zakończenia niezbędnych prac i dokonania uzgodnień awaryjnych jeszcze przed rozpoczęciem pracy.

5. Zagrożenia fizyczne

Zagrożenia fizyczne są jednymi z najczęstszych zagrożeń, i pojawiają się w pracy zbyt często. Pęknięte przewody elektryczne, niestrzeżone maszyny, odkryte ruchome części, wibracje, czy praca z drabiny, rusztowania, lub wysokości.

Wystarczy przejść się po dowolnym zakładzie produkcyjnym, prawdopodobnie bez problemu natkniemy się na jedno lub więcej z wymienionych zagrożeń. Pamiętajmy iż to pracodawcy mają zapewnić pracownikom bezpieczeństwo, a podstawą jest kształcenie pracowników, w jaki sposób pracować prawidłowo, ja dbać i zabezpieczać maszyny i swoje zdrowie.

Teskt powstał przy współpracy z firmą Gvarant.


E-booki

1 Komentarz

  1. Manat

    Ciekawe czy kaskaderzy są w ryzykownej grupie zawodowej 🙂

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 279

Szukałeś mnie na Instagramie?