Co mogę zrobić dla Ukrainy i siebie w czasie wojny z Rosją?

Jak pomóc Ukrainie

A jednak wojna. Zaczęło się to, co najgorsze. Niby wszyscy wiedzieliśmy, że do niej dojdzie, a mimo to gdzieś po cichu liczyliśmy, że to tylko ponury pomruk złego człowieka ze wschodu. Nie. To nie chodzi o Kaczyńskiego. O jego kota również nie. Nawet ja, pisząc parę dni temu wpis na blogu zadający pytanie czy warto robić wojny, liczyłem na pokojowy finał spięcia na linii Rosja – Ukraina. Teraz, gdy cały świat ze łzami w oczach patrzy na to, co się złego dzieje, trudno biernie się temu przyglądać. W każdym z nas w takich przypadkach odzywa się chęć wsparcia ofiar wojny. Każdy chce pomóc na tyle, na ile czuje, że potrafi. Jeśli chcesz zmniejszyć skutki tragicznego losu Ukrainy, możesz się przyczynić do pomocy na kilka sposobów.

Bojkot rosyjskich produktów

Sprawdzajmy, czy na produktach, które codziennie przeglądamy na sklepowych półkach znajdują się kody kreskowe zaczynające się od cyfr od 460 do 469. Dodatkowo 481 dla Białorusi. Każdy kraj ma swój początek kodu. Dzięki takiej identyfikacji łatwo można się dowiedzieć o pochodzeniu produktu. Dla przypomnienia: polskie produkty zaczynają się kodem 590.

Osoby lubiące markowe alkohole mogą się zdziwić, że np. Jagermeister zasila budżet rosyjski. Soplica również. Nie wiedziałem do tej pory, teraz mi wstyd. Po większym researchu wyszło na to, że Rosja jest potentatem jeśli chodzi o marki dobrych alkoholi. Zdziwiłem się, jak dużo marek jest w rękach rosyjskiego kapitału. No cóż. Będę musiał wrócić do picia wyłącznie piw kraftowych.

Mnie bojkot przychodzi niełatwo również jako czytelnikowi. Jestem wielkim miłośnikiem książek z uniwersum Metro 2033. Jest to seria, którą zapoczątkował Dmitry Glukhovsky – Rosjanin, który warto zaznaczyć, stanął po stronie ukraińskiej. Mimo to, wydawnictwo jest rosyjskie. Będę musiał odpuścić sobie rosyjskie oryginały tej serii i skupić się tylko na tych polskich wydaniach.

Bojkot nie będzie łatwy również w sytuacji, kiedy w domu używa się gazu. Przez rosnące ceny, zużywamy go i tak coraz mniej, dzięki czemu nawyki konsumpcyjne zmniejszają się. Rosja jest największym eksporterem gazu na świecie. Gdybyśmy przestali kupować ze wschodu gaz, Rosja dotkliwie by odczuła osłabienie działań handlowych. Prędzej czy później całkowicie się uniezależnimy energetycznie od Rosji. Póki co, możemy znacznie ograniczać potrzeby używania tego surowca.

Zapewnienie schronienia osobie z Ukrainy

Jeśli wśród twoich bliskich jest jakaś osoba z Ukrainy i aktualnie przebywa w swoim kraju, warto z nią porozmawiać. Być może potrzebuje pomocy, a nie wie kogo o nią poprosić. Moja bliska osoba wysłała mi rano pamiętnego, pierwszego dnia wojny SMSa, że ucieka z Ukrainy i jedzie pociągiem do Polski. Nie zastanawiając się ani chwili, zaoferowałem jej możliwość schronienia się u mnie w mieszkaniu. Mam w tym komfort, że mieszkam sam, więc zaistniała możliwość realnej pomocy. Gdy przyjechała, łez w oczach nie było końca. Bez zbędnych pytań jak, co i dlaczego. Po prostu przyjąłem ją do siebie w moje skromne cztery kąty. To chyba najlepsza rzecz, jaką mogłem dla niej zrobić. Jak tylko odpoczęła po kilkunastu godzinach snu (daleka podróż i wysoki stres całkowicie ją wyczerpały), zaangażowałem się w niezbędną pomoc w zaaklimatyzowaniu się w nowych realiach. Na szczęście nie pierwszy raz jest w Polsce. Pracowała u nas kiedyś do czasu nadejścia pandemii. Dzięki pomocy w formie dachu nad głową mogła skupić się na innych ważnych sprawach, na przykład szybkim znalezieniu pracy i wiecie co? Znalazła pracę błyskawicznie, nie musząc z tyłu głowy się martwić czy będzie miała gdzie przenocować. Zapewnienie komfortu psychicznego jest ogromnie ważne. Pomaganie nie jest wielkim wysiłkiem, a wiele daje drugiej osobie.

Rezygnacja z wakacji w Rosji

Mimo iż i tak nie planowałem podróży do Rosji, to teraz tym bardziej takie plany są poza moją głową. Nie będę odwiedzał krajów, które mają zbrodnicze podejście przeciwko ludzkości. Nawet jeśli jest kilka ładnych miejsc, które kuszą, by odwiedzić, godność człowieka jest ważniejsza.

Wsparcie fundacji dla ofiar konfliktu

Wysyłanie datków na cele dobroczynne to najprostsza rzecz, jaką możesz zrobić. Nie będę tutaj podawał listy wszystkich fundacji, bo jest ich wiele, a lista jest co chwilę aktualizowana. Nie chciałbym podawać nieaktualnych danych. Zachęcam do poszukania z oficjalnych, wiarygodnych źródeł, jakie fundacje możesz wesprzeć i na jaki konkretnie cel idą pieniądze. Celów może być wiele. Jedne dla osób, które straciły domy. Albo dla sierot, których rodzice zginęli w wyniku rosyjskich ataków. Można też wesprzeć organizacje, które rozbrajając cywilów w broń w celu obrony swojego miasta i rodziny.

Zanim przelejesz pieniądze pamiętaj, aby sprawdzić, czy to jest prawdziwa fundacja, a nie jakieś fejkowe ogłoszenie, jakich pełno w internetach.


E-booki

1 Komentarz

  1. Patryk Tarachoń

    Nie jestem nastawiony negatywnie do żadnej narodowości, ponieważ nie wszyscy mają w sercu nienawiść, a w głowie uprzedzenia. Jednakże jestem ostrożny, bo człowiek rozsądny, nie ufa każdemu, kogo spotyka na drodze.

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 184

Szukałeś mnie na Instagramie?