Blackout – jak sobie poradzić w sytuacji ekstremalnej?

Linie energetyczne - blackout

Wiele osób nie jest w stanie wyobrazić sobie funkcjonowania bez prądu. Scenariusz, w którym nagle tracimy dostęp do elektryczności na dłuższy czas, wydaje się dość katastroficzny, jednakże nie jest niemożliwy. Warto zatem zdawać sobie sprawę z tego, jak poradzić sobie w razie wystąpienia blackoutu.

Czym jest blackout i co może być jego przyczyną? Jakie bywają skutki braków dostaw energetycznych? Jak się przygotować, by zapewnić sobie i bliskim bezpieczeństwo? O tym przeczytacie poniżej.

Blackout – co to takiego i z czego może wynikać?

Na czym polega blackout? W dosłownym tłumaczeniu termin ten oznacza „zaciemnienie” i odnosi się do sytuacji, gdy niespodziewanie dochodzi do nagłych i nieprzewidzianych przerw w dostawach energii elektrycznej na dużych obszarach. Bywa to teren jednej aglomeracji lub nawet cały region kraju.

Powodów takich problemów jest paradoksalnie naprawdę sporo. Wśród najważniejszych warto wymienić zarówno te prozaiczne, jak choćby: gwałtowne zjawiska pogodowe (wichury, ulewy, burze, długofalowe upały), przeciążenie sieci energetycznej, błędy ludzkie, jak i te mniej częste, jak braki w zaopatrzeniu w surowce (np. w węgiel wykorzystywany powszechnie w polskich elektrowniach), ale też terroryzm czy konflikty zbrojne.

Czas trwania blackoutu bywa różny – wynika z przyczyn wystąpienia takiej sytuacji, a także organizacji i planu naprawczego, by sobie z nim jak najlepiej poradzić. A problemy w dostawach prądu mogą prowadzić do wielu nieprzyjemnych konsekwencji.

Najpoważniejsze skutki blackoutu – na co trzeba się przygotować?

W świecie, w którym jesteśmy niemalże całkowicie uzależnieni od dostępu do energii elektrycznej, długie problemy w zaopatrzeniu w prąd potrafią przynieść wiele problemów. Może to oznaczać konieczność zamknięcia rozmaitych instytucji, w tym szkół, sklepów i innych lokali usługowych, a nawet zamrożenia niektórych gałęzi gospodarki. Dochodzi do ograniczenia dostępu do innych mediów, w tym wody, ogrzewania, Internetu czy sieci telefonicznej. Długofalowy brak prądu wiąże się także ze wzrostem niepokojów społecznych, a nawet przestępczości.

Jak zabezpieczyć swój dom na czas blackoutu?

Aby bezpiecznie przetrwać blackout, warto zawczasu się do niego przygotować. Wiedzą o tym choćby preppersi, którzy gromadzą rozmaite zapasy oraz organizują swój dom tak, by zapewnić komfort dla wszystkich mieszkańców. Spory wybór praktycznych produktów można znaleźć choćby na stronie: https://karaluch.com.pl.

W co trzeba się zaopatrzyć? Podstawą są oczywiście zapasy żywności, które można przechowywać przez dłuższy czas, pozwalające na łatwe przygotowanie wartościowych posiłków, nawet w przypadku ograniczonego dostępu do prądu. Niezbędna jest woda (lub rozwiązania pozwalające na jej uzdatnianie np. z deszczówki). Trzeba także przygotować awaryjne oświetlenie i zapasowe źródła zasilania (od niewielkich, jak baterie i powerbanki, po przenośne stacje zasilające). W takim czasie bardzo przydatne mogą okazać się własne panele fotowoltaiczne, które pozwolą na wytworzenie niezbędnej energii bez korzystania z pomocy zewnętrznego operatora.

Bezpieczni i przygotowani na każdą sytuację

Choć długofalowe awarie prądu nie zdarzają się zbyt często, wciąż jednak są realnym zagrożeniem. Trudno przewidzieć, czy i kiedy wystąpią. Można jednak przygotować się na nie choćby w podstawowym zakresie – dla dobra całej swojej rodziny.

Materiał (tekst i grafika) dostarczony przez reklamodawcę. Odpowiedzialność za dostarczoną treść ponosi reklamodawca.
E-booki

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

104

Szukałeś mnie na Instagramie?