Czy ateizm jest wiarą? Paradoks wiary w nieistnienie boga

Ateizm. Czy bóg istnieje?

Czy można wierzyć w coś, co nie istnieje? Czy żeby w coś nie wierzyć, potrzebne jest identyfikowanie się z ateizmem? Czy nie prościej po prostu nie zawracać sobie tym głowy? Jest to pytanie, które tworzy paradoks. Jak inaczej wyjaśnić czym jest ateizm? Czy wiara w nieistnienie boga jest na swój sposób wiarą?

Czy ateizm jest religią?

Ateizm nie jest religią. To błędne przekonanie, które ma wielu ludzi. Ateizm to brak wiary w jakiekolwiek bóstwo lub wyższą moc. Niektórzy ludzie, którzy są ateistami, identyfikują się kulturą różnych religii, ale nie oznacza to, że wierzą w jakiegokolwiek boga.

Ateista nie wierzy w bogów, ale może być religijny

Ateiści nie wierzą w istnienie boga, ale nadal mogą mieć przekonania religijne. Mogą na przykład nie wierzyć w żadnych bogów ani w żadne inne fikcyjne istoty nadprzyrodzone, ale nadal mogą mieć wierzenia duchowe i rozwijać swoją duchowość z dala od świątyń i bogów.

Spora grupa ateistów jest humanistami. Uważają oni, że świat jest dziełem praw fizyki, a nie boskim stworzeniem. Może nie są religijni, ale są duchowi. Warto więc umieć rozróżnić te dwa pojęcia. Będąc ateistą można wierzyć w moc medytacji i innych praktyk często związanych z religią, ale tylko na poziomie wewnętrznej duchowości, bez oddawania czci wymyślonym postaciom lub specjalnym symbolom.

Ateizm nie polega tylko na zaprzeczaniu istnieniu bogów. Chodzi również o krytykę religii i odrzucenie wielu jej twierdzeń, takich jak cuda i inne zjawiska nadprzyrodzone. Obejmuje również krytykę instytucji religijnych i ich hierarchii, dogmatów i nauk.

Sprzeczność religii z nauką

Argument przemawiający za ateizmem jest taki, że nie ma sensu wierzyć w coś, co nie istnieje i są lepsze rzeczy do zrobienia ze swoim czasem, niż zajmowanie sobie głowy rzeczami mało realnymi w kontekście logicznym.

Z kolei argumentem przeciwko ateizmowi jest to, że skoro nie było boga, to skąd się to wszystko wzięło? Teoria Wielkiego Wybuchu mówi, że wszechświat powstał z jednego punktu, co oznacza, że coś musiało go stworzyć. Osoby wierzące wierzą, że tym czymś był ich bóg. Ateiści natomiast poszukują naukowej odpowiedzi na to nurtujące zagadnienie.

Kto wymyślił boga? I po co?

Wymyślenie postaci boga to temat, który jest przedmiotem dyskusji od wieków. Istnieje wiele różnych religii i wierzeń, z których każda ma swoją własną wersję historii stworzenia boga.

Wiele osób wierzy, że idea boga została stworzona przez ludzi jako sposób na wyjaśnienie, dlaczego rzeczy dzieją się na świecie. Wierzą, że nie ma jednego prawdziwego stwórcy, ale wielu różnych bogów, których używa się do usprawiedliwiania działań i zachowań.

Niektórzy uznają, że świat został stworzony przez boga. W takim razie kto stworzył boga? W jaki sposób się on pojawił, skoro przed nim nie było niczego? Na tak postawione pytanie trudno odpowiedzieć i wygląda na to, że nigdy nie poznamy właściwej odpowiedzi.

Różnice psychiki między wierzącymi a niewierzącymi

W przeszłości psychologowie na całym świecie badali psychikę osób wierzących. Obecnie coraz więcej psychologów przygląda się psychice niewierzących. Dlaczego?

Badania pokazują, że ateiści są często bardziej zadowoleni ze swojego życia niż ludzie religijni. Przede wszystkim są oni mniej podatni na depresję lub lęki. Ludzie religijni odczuwają więcej lęków związanych z byciem zastraszanym za brak posłuszeństwa swoim postaciom religijnym. Ciągłe straszenie, że pójdzie się do piekła i będzie żyć w wiecznych męczarniach powoduje, że religia, zamiast budować duchowo, wywołuje strach z powodu psychologicznego szantażu.

Chcąc uwierzyć w jakiegoś boga, warto zadać sobie pytanie, czy poza otrzymywanymi korzyściami pod postacią duchowego pocieszenia, jesteśmy gotowi na psychiczny stres związany z ciągłymi obawami o niewystarczające posłuszeństwo swojemu bogu.

W jakich krajach jest najwięcej ateistów?

Wśród pierwszej dziesiątki krajów z największą liczbą obywateli wolnych od religii, aż 7 leży w Europie. Są to kolejno:

  1. Szwecja – 85% niewierzących
  2. Dania – 80%
  3. Norwegia – 72%
  4. Czechy – 61%
  5. Finlandia – 60%
  6. Francja – 54%
  7. Estonia 49%

Dosyć wysoko na liście z innych kontynentów są kraje takie jak Wietnam (81% niewierzących), Japonia (65%) i Korea Południowa (52%). Polska na tle całego świata ma niski odsetek osób nie wyznających żadnej religii, co czyni nasz kraj jednym z najbardziej religijnych. Należy wiedzieć, że polskie statystyki mocno podnoszą osoby starsze. Trzeba mieć na uwadze, że za parę dekad, kiedy dojdzie do zgonów tych starszych osób, liczba osób wierzących w Polsce może drastycznie spaść. Młodzi ludzie nie są zainteresowani religią. Dla nich bogowie mają coraz mniejsze znaczenie w życiu i rozwoju.

Dlaczego ludzie młodzi nie wierzą w boga?

Przyczyny tego nie są do końca jasne, ale niektórzy twierdzą, że dzieje się tak dlatego, ponieważ milenialsi i generacja Z wraz z popularyzacją internetu dorastali z dostępem do większej ilości informacji niż poprzednie pokolenia i są mniej skłonni do wiary w nauki religijne bez dowodów. Młode pokolenie podchodzi do życia bardziej racjonalnie i nie przekonuje ich już wpajanie historii i zjawisk, które nigdy nie zostały naukowo udowodnione.

Podsumowanie: Czy warto wierzyć w boga?

Religia jest tematem debat od wielu lat. Jest wielu ludzi, którzy uważają, że religia jest ważną częścią ich życia, a inni uważają, że jest przestarzała, niepotrzebna, a nawet szkodliwa.

Zaletą wiary w wyższą moc jest to, że daje nadzieję, sens, cel i wspólnotę. Wadą wiary w siłę wyższą z kolei jest to, że może ona prowadzić do dogmatyzmu, nietolerancji, ekstremizmu i przemocy. Dlatego też religia nie jest wskazana osobom o słabej psychice.

PS. Spójrz jeszcze raz na główne zdjęcie tego wpisu. Zleciłem sztucznej inteligencji stworzenie obrazu przedstawiającego boga. Czyli to tak według AI mniej więcej wygląda bóg.


E-booki

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4,330

Szukałeś mnie na Instagramie?