Jak poznać swoje 5 cech osobowości i jakie znaczenie mają one w życiu zawodowym i prywatnym?

Osobowość

Każdy człowiek jest inny. Różnimy się nie tylko wyglądem, lecz przede wszystkim osobowością, temperamentem i charakterem. Nie ma dwóch takich samych osób na świecie. To może dlatego z jednymi jest nam łatwiej się dogadać, a jeszcze z innymi mamy odczucie, że nadajemy na innych falach. Po jakich cechach można rozpoznać osobę, do której będziemy pasować? A jakie cechy my posiadamy, których nie potrafimy samodzielnie przeanalizować? Psychologia to głęboki temat, a im bardziej się w nią zagłębiamy, tym więcej chcemy wiedzieć.

Zostałem zainteresowany wykonaniem testu, który pozwolił mi odpowiedzieć sobie na pytanie: jak poznać swoją osobowość? Opowiem ci na moim przykładzie, kiedy to zrobiłem sobie test osobowości w serwisie PERSO.IN (chyba najlepszy jaki znam). Część wyników podam ci w kolejnych akapitach. To trochę osobiste, ale zdecydowałem, że się tym podzielę, aby pokazać w jaki sposób można swoją osobę bardziej zrozumieć.

KLIKNIJ i zrób swój test

Na czym polega test osobowości?

Na początku wypełniłem 20-minutowy test zawierający kilkadziesiąt pytań. Test ten nazywany jest narzędziem psychometrycznym. Przyznam, że przy niektórych musiałem się wysilić na szczerość, na którą w realu bym się nie zdobył. Odpowiedzi na niektóre pytania nie mógłbym udzielić osobie na żywo, ponieważ zdaję sobie sprawę z paru moich słabości, których nie chciałbym uzewnętrzniać. W przypadku internetowego kwestionariusza przyszło mi to trochę łatwiej, mając świadomość, że dane przekazuję algorytmowi. Po zaznaczeniu wszystkich odpowiedzi, musiałem poczekać następnego dnia na pełny 45-stronicowy raport na mój temat. Tyle tylko, że te wyniki musi przeanalizować już psycholog, nie algorytm. Co z tego wynikło? Do tematu raportu wrócę za chwilę.

Moja pierwsza w życiu rozmowa z psychologiem

Po odpowiedzi na wszystkie pytania testu przyszedł czas na kolejny krok. Rozmowa online (głosowa) z psycholog. Konsultacja online z psycholog jest opcjonalna i jak ktoś nie ma ochoty – nie musi. W moim przypadku rozmowa trwała około 80 minut. To był bardzo dobrze zainwestowany czas, w którym dowiedziałem się wiele na temat schematów swojej osobowości i przekonałem się, że żadna z cech nie jest negatywna. Po prostu jest inna.

Czego nauczył mnie test psychometryczny?

Jeśli wydaje ci się, że bardzo dobrze siebie znasz i nikt inny nie wie o tobie lepiej niż ty sam, to jest to częściowo prawda, ale tylko częściowo. Z niektórych spraw można nie zdawać sobie sprawy, dopóki nie porozmawiasz o nich z doświadczonym psychologiem. U mnie tą osobą była psycholog Patrycja Borowska z serwisu PERSO.IN. Świetnie mi się z nią rozmawiało i nie czułem żadnej tremy, mimo wcześniejszych obaw.

Poznałem cechy swojej osobowości, mocne i słabe strony, predyspozycje oraz cenne porady, jak te cechy mogę wykorzystać w codziennym życiu. Co z tego wynikło? Czytaj dalej.

Jakich 5 cech dotyczy test osobowości?

Eksperyment pozwala poznać siebie nieco głębiej na poziomie takich pięciu cech jak:

  1. People (Ludzie). U mnie na poziomie P1 (w skali od 1 do 3)
  2. Experiences (Doświadczenia). Mój poziom to E3
  3. Responsibilities (Obowiązki). Znajduję się na środku skalu R2
  4. Stimulators (Stymulatory). Znowu jestem po środku: S2
  5. Obstacles (Trudności). I tutaj też w połowie skali – O2.

Test ten opiera się na naprawdę dużej ilości danych wejściowych, więc wyniki osobowości są obliczone wystarczająco precyzyjnie.

Tak wygląda mój wykres:

Wynik testu osobowości

Jakie wnioski wyciągnąłem po teście osobowości?

To, że jestem skrajnie kreatywnym introwertykiem o nieskończonej ilości zainteresowań i dystansie do ludzi – to wiedziałem, ale na tym poznanie siebie się nie kończy. Moje złe cechy, których byłem świadomy, znalazły wreszcie swoje uzasadnienie. Potwierdziły się także moje przyczyny pasji i tak mocna chęć rozwijania talentu. Teraz już wiem dlaczego tak się dzieje. Jest mi teraz łatwiej żyć z taką świadomością, ponieważ już wiem, jak na siebie mogę wpływać i gdzie ukierunkować swoją energię, oraz gdzie spojrzeć na sprawy z nieco większym dystansem.

Co wiem o sobie po własnych doświadczeniach?

Nie ufam ludziom. Cechuję się wysokim sceptycyzmem. Nawet moi bliscy znajomi nie mogą liczyć na pełne zaufanie. Wierzę w czyny, nie słowa. Coś więcej? Proszę bardzo.

Decydowanie za mnie? Nie próbuj

Nie lubię, gdy ktoś.podejmuje za mnie decyzję. Kiedy ktoś mówi mi co mam robić, wywołuje to we mnie sprzeciw i robię wszystko, aby ten swój sprzeciw wyraźnie zademonstrować. To bardzo silna u mnie cecha, znajdująca się w skrajnym miejscu na 10-stopniowej skali. Chcąc sprawować nade mną kontrolę, musisz wiedzieć, że lepiej jak sobie odpuścisz i pozwolisz mi podejmować samodzielnie decyzje. Nawet służbowe. Jestem wolnym ptakiem, ale rzetelnie wykonującym swoje zadania.

Przeciwstawianie się kontra ustępliwość

Cecha taka pozwala mi się dobrze sprawdzić głównie w rywalizacjach oraz twardych negocjacjach. Gdy walczę o swoje, jestem zaciekły i nie odpuszczam nawet wtedy, gdy ponoszę stratę. Nie wygrasz.

Normy społeczne nie są dla mnie

Nie poddaję się społecznej presji. Nie istnieją dla mnie tak zwane normy. To powoduje u mnie trudności w pracy w grupie. Działam zgodnie z własnymi zasadami, mając jednocześnie cały czas na uwadze dobro wszystkich. Dobrze się czuję jako samotny jeździec nie oglądający się za plecy. Sporym wyzwaniem było dla mnie podporządkowanie się ogłoszonej przez państwo kwarantannie. Początkowo robiłem wszystko na przekór, ignorując fakt zagrożenia. W tym przypadku na szczęście rozsądek mnie przekonał i się dostosowałem do zaleceń. Czułem się pokonany, ale w słusznej sprawie.

Wolę przebywanie w małych grupach lub samotnie

Unikam ludzi. Nawet, gdy zdarzy mi się podejść jako pierwszy do nowej osoby, staram się nie trzymać długo kontaktu i chwilę po rozpoczęciu konwersacji szukam sposobu na zakończenie jej. Nie lubię tłumu, szczególnie gdy jestem na czymś skoncentrowany. To dlatego idealnym warunkiem do pracy jest dla mnie home office z dala od biurowego zgiełku. Koronawirusowa kwarantanna stała się doskonałą okazją do przejścia na pracę w domu. Jak dla mnie, to kwarantanna nie musi się kończyć. W domu jest mi dobrze. Bylebym tylko mógł wyjść od czasu do czasu do sklepu oraz na rower.

Twoje zainteresowania skupiają się na czynnościach, które wiążą się z odosobnieniem. Dobrze będziesz czuć się podczas aktywności, takich jak czytanie, pisanie, malowanie lub tych związanych z muzyką. Równie wysoko cenisz nowe wyzwania, co swoją prywatność.

Kreuję nowe ścieżki. Zabija mnie monotonia

Kontakty interpersonalne nie są moją mocną stroną, za to doświadczenia i talenty są czymś, w czym czuję się jak ryba w wodzie. Działając poza schematami, idąc własną drogą, tworzę nowe rozwiązania i sposoby na ciekawsze życie. Na pewno nie nadaję się do pracy operatora tabelek w Excelu 🙂 Nudzi mnie monotonna praca, dlatego wszędzie gdzie tylko się da, szukam pomysłu na automatyzację powtarzalnych czynności. Śmieją się, gdy widzą jak mieszkam w swoim smart-mieszkaniu lub tworzę nowe boty.

Żyję ciągle nowymi pomysłami

Szukam sposobu na lepsze rozwiązania, nawet gdy nie jest to ode mnie wymagane. Bardziej jestem twórcą niż odbiorcą. Wysoka wrażliwość estetyczna i wszechstronna ciekawość intelektualna cały czas napędza moją głowę, kreując wciąż nowe pomysły. To powoduje czasami zabawne sytuacje, kiedy w środku nocy, gdy się na chwilę przebudzę, zaczynam myśleć nad ciekawym tematem, który mi się przyśnił. Wtedy zarywam noc, by urzeczywistnić to, co wymyśliła moja kreatywność.

Z dala od tradycji i nieuzasadnionych wartości

Ciągłe otwarcie na nowe doświadczenia, bodźce, zainteresowania odsuwają ode mnie tradycjonalizm. Nie istnieją u mnie takie wartości jak religia, wszelkie obrzędy typu składanie życzeń na urodziny, czy ubieranie się stosownie do okazji. Wolę szukać nowych wartości (a przede wszystkim je tworzyć), zamiast żyć z góry ustalonymi przez kogoś, kogo nawet nie znam.

Jestem uparty i nawet z tym nie walczę

Jestem człowiekiem pomysłowym. Często dzielę się pomysłami z innymi osobami. Ale jeśli mój pomysł zostanie odrzucony, nie rezygnuję z niego i robię dalej po swojemu.

Szukam izolacji od świata, aby osiągnąć spokój po całym dniu pracy

Kiedy mam już dość dnia i potrzebuję odpocząć, zaciągam rolety w mieszkaniu i włączam muzykę, lub pochłaniam się przyjemności czytania książki (jestem ponadprzeciętnym czytelnikiem książek). Drugim sposobem na oderwanie się od rzeczywistości jest wsiadanie na rower i jazda przed siebie bez wyznaczonego celu. Byle dalej, nie oglądając się za siebie. Mam w tym komfort, że mimo iż mieszkam w aglomeracji śląskiej, mam bardzo blisko lasu, w którym wiosenną, letnią i jesienną porą spędzam samotnie dużo czasu. To jest wtedy tylko i wyłącznie mój czas, którego nie oddaję nikomu. Jestem szczęśliwy z umiejętności posiadania własnej przestrzeni.

Nie kontroluję swoich pragnień

Gdy mam na coś ochotę – sięgam po to. Nie wmawiam sobie tryliona powodów do rezygnacji z tego. Chcę zjeść coś słodkiego? Nie ma sprawy. Kupuję czekoladę. Chcę obejrzeć jakiś nowy serial? Oglądam go w całości jednym ciągiem. Spodobał mi się niepotrzebny przedmiot na wystawie sklepowej? Kupuję go. Ochota na whisky z cynamonem? Mówisz-masz 😉

Opisałem zaledwie kilka swoich cech. Wymieniłem tylko te najbardziej skrajne, ponieważ to właśnie one mnie wyróżniają. Jak zauważyłeś, wniosków o sobie można wyciągnąć naprawdę sporo. Ja przestawiłem tylko mały skrawek tego, co bym chciał opisać. A dopiero co zacząłem się rozkręcać 🙂

Czego nowego nauczyłem się po przeprowadzeniu testu osobowości?

Dzięki psycholog z PERSO.IN poznałem dokładniej siebie i zajrzałem w głąb swojej psychiki. Zrozumiałem, czym były kierowane moje dotychczasowe zachowania i dlaczego reaguję w taki a nie inny sposób. Test pozwolił mi uświadomić sobie, że jest u mnie cienka granica między pracą, a życiem prywatnym i rozwijaniem zainteresowań. Niekonwencjonalne rozwiązania, możliwość wypowiedzenia głośno własnego zdania, obrona swojego stanowiska sytuacji, unikanie porażek czy potrzeba poczucia sensu wykonywanej pracy to jedne z wielu cech, które w sobie poznałem. Test miał za zadanie pokazać kim jestem, a nie powodem do zmian. Ja traktuję go jako wskazówkę. Cenne wnioski wyciągnąłem, reszta zależy ode mnie.

Opowiedziałem trochę o swojej poznanej osobowości, teraz czas powiedzieć ci w jaki sposób możesz się najlepiej komunikować oraz jak mnie “rozpracować”. Podpowiedź masz pod poniższym specjalnie wygenerowanym pod moje cechy linkiem:

KLIKNIJ i zobacz jak mnie rozpracować

Jak wykonać test osobowości?

Sam test to nie wszystko. Wyniki testu pozwolą poznać Ci suche fakty, ale dopiero opracowanie tych danych przez psychologa, konsultacja oraz możliwość omówienia wszystkiego na żywo (online) pozwala w pełni zrozumieć swoją osobowość. Są osoby, które z różnych względów mogą nie chcieć konsultacji i wolą samodzielnie zapoznać się z raportem. I mają taką możliwość kupić samo badanie/test + raport, który przyjdzie na maila: TUTAJ zamówisz

Gorąco zachęcam szczególnie osoby, które szukają wskazówek w rozwoju zawodowym lub w relacjach międzyludzkich. Mnie test pomógł w wielu dziedzinach, za co bardzo, ale to bardzo dziękuję pani Patrycji Borowskiej, która cierpliwie mnie wysłuchała i nakierowała na odpowiednie wyciągnięcie wniosków.


AKTUALIZACJA

Dla czytelników mam dobrą wiadomość. Pojawiła się DARMOWA WERSJA testu osobowości (link poniżej). Bezpłatnie uzyskujesz możliwość poznania:

  • natężenia swojej ekstrawersji,
  • 3 sfer, gdzie mogą się sprawdzić,
  • przewag i ryzyk związanych z obszarem S,
  • informacji o pozostałych obszarach oraz stylach funkcjonowania.

Zrób darmowy test osobowości


E-booki

1 Komentarz

  1. blurppp

    Dziś liczy sie jedna cecha, empatia i moze jeszcze rozsadek

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

3,268

Szukałeś mnie na Instagramie?