Chmury obliczeniowe, czyli usługa XXI wieku

Cloud Computing, czyli Chmura Obliczeniowa, to pojęcie, które coraz częściej pojawia się w przestrzeni Internetowej. Wraz ze wzrostem popularności tego rodzaju usług, powtarza się pytanie: cóż to właściwie jest? Brzmi nieco enigmatycznie, a wiele artykułów napotkanych w sieci wcale nie pomaga w jasnym zrozumieniu zasady działania chmur, korzyści, jakie z korzystania z nich wynikają czy potencjału, jakie posiadają.
Chmura danych

Chmura obliczeniowa, czyli…

Szukając definicji cloud computing czy chmury obliczeniowej, napotykamy się na problem z mnogością definicji, które w dodatku nieco różnią się od siebie. Większość z nich pisana jest językiem zrozumiałym dla znawców rzeczy, ludzi, dla których meandry świata informatycznego nie stanowią tajemnic. Jako można w najprostszy sposób zdefiniować chmurę obliczeniową? Przede wszystkim jest to usługa, a nie produkt. Owa usługa oferowana jest przez Internet, przez odpowiednie oprogramowanie, za którym oczywiście stoi konieczna infrastruktura, jednak to samego klienta niezupełnie musi już interesować. Chmura obliczeniowa eliminuje konieczność zakupu licencji, instalowania danego oprogramowania.

National Institute of Standards and Technology przedstawia, według nas bardzo jasną, definicję cloud computing: nowy model dostarczania i korzystania z zasobów informatycznych, takich jak zasoby obliczeniowe (serwerowe), magazynowanie danych, przepustowość sieci, a nawet aplikacje. Model cechuje się takimi funkcjami, jak samoobsługa na żądanie, duża elastyczność, taryfikacja usług (pay-as-you-use), implementacja puli zasobów i szeroki dostęp do sieci.

Jakie są korzyści korzystania z tego rodzaju usług?

Jedno z haseł znalezionych w Internecie brzmi: Potrzebujesz mocy obliczeniowej? Nie musisz już budować superkomputera. Skorzystaj z naszych wyjątkowo szybkich instancji serwerowych działających w chmurze. Nie musimy mieć najlepszego sprzętu   z ogromną mocą obliczeniową, by z tej mocy skorzystać. Jeśli martwimy się o koszty korzystania z takiej chmury, to należy wiedzieć, że większość z nich usługodawcy oferujący usługi w chmurze pobierają opłaty za ich rozlicza nas na podstawie faktycznego użycia. Może to być czas korzystania z danej usługi, liczba cykli obliczeniowych, ilość przesłanych lub ulokowanych w chmurze danych. Dzięki chmurze możemy współdzielić pewne usługi, korzystać na przykład z tej samej aplikacji, jednak mając na uwadze, że nasze dane będą w pełni bezpieczne. Chmury są dostępne, powszechne, niezwykle wydajne, zazwyczaj bardzo proste w użytkowaniu i niezawodne. Wyobraźmy sobie, że w razie problemów z naszym komputerem, nadal nasze dane w zasięgu ręki, ponieważ… przechowywane są poza nim.


E-booki

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

2,702

Szukałeś mnie na Instagramie?