„Crime Scene” to kryminalna gra karciana dla jednej osoby. W sam raz dla singli

Crime Scene gra karciana na jednego gracza

Gry planszowe i karciane to jedna z pasji wielu z nas. Niestety nie zawsze jest możliwość z kimś zagrać. Żyjemy w czasach, w których coraz bardziej jesteśmy zabiegani, a spotkania na żywo zastępowane są rozmowami online. Jest coraz mniej okazji do wspólnego zagrania w jakąś grę. Czy ten trend oznacza, że gry planszowe i karciane powoli tracą na popularności? Absolutnie nie!

Co w przypadku, kiedy nie ma z kim zagrać?

Jeśli lubisz zagrać w prawdziwe szachy (nie takie z komputerem czy przez internet), z roku na rok masz coraz trudniej, by znaleźć odpowiedniego kompana do szachownicy. To samo jest z grami karcianymi. Pomyślisz sobie: przecież to głupio grać samemu ze sobą. Na szczęście są gry, w które można zagrać w jedną osobę. Istnienie takich gier jest doskonałym rozwiązaniem problemu z brakiem czasu na wspólne spędzanie w gronie znajomych.

Crime Scene to gra karciana dla jednej osoby

Wpis ten jest wynikiem współpracy z Tactic Games –  wydawcą serii gier “Crime Scene”. Mam okazję sprawdzić, jak to jest poradzić sobie samemu w grę karcianą – i na pewno nie jest to pasjans 🙂

Gra “Crime Scene” polega na rozwikłaniu sprawy kryminalnej. Ktoś zostaje zabity. Jest śledztwo do rozwiązania. Dostajesz zdjęcie zbrodni i garść poszlak. Karty cię prowadzą przez grę, w której po drodze musisz rozwiązywać różnorodne zagadki. Można to robić samemu lub zaprosić do gry inne osoby, by wspólnie dojść do celu. Ja grałem sam. Wreszcie jakaś karcianka na sytuacje, kiedy w pobliżu nie ma znajomych. Czas poczuć się jak crime scene investigator.

Plansza gry karcianej Crime Scene

Tak wygląda miejsce zbrodni. Jest w nim poukrywanych bardzo dużo poszlak. To one będą źródłem zagadek w grze.

Gra dla miłośników kryminałów i zagadek

Uważasz się za osobę spostrzegawczą, dociekliwą i potrafiącą wnikliwie analizować sytuacje? To się okaże. Gra, o której dziś mówię pozwoli się wykazać twoim zdolnościom, a być może jeszcze bardziej je rozwinąć.

Zestaw gry Crime Scene zawiera komplet kart:

 • 31 kart dowodów
 • 13 kart reputacji
 • 10 kart wskazówek
 • 10 kart Akt Sprawy

Karty dowodów to są te karty, które krokowo wykładasz na stół do rozwiązania kolejnych zagadek.

Karty Akt Sprawy zawierają tajemnicze liczby. To one będą kierować cię dalej. Tylko jedna z czterech podpowiedzi jest prawidłowa. Aby znaleźć tę prawidłową, musisz rozwiązać zadanie z Karty Dowodów. Pomagać ci będą Karty Wskazówek. Bez nich będzie ci ciężko wykonać dalszy krok.

Kluczowe w grze jest zdjęcie miejsca zbrodni. Zawiera ono wiele szczegółów, z których wiele z nich stanowić będzie istotną rolę w prowadzeniu śledztwa. Zdjęcie ofiary w wannie, porozrzucane przedmioty i ukryte symbole. Warto mieć sokole oko, aby niczego nie przegapić.

Karty do gry w jedną osobę

Karty do gry podzielone według swoich funkcji.

Crime Scene została wydana w kilku wersjach. Każda z innym scenariuszem

Do wyboru jest kilka rodzajów gier:

 • Moskwa. Rok 1989.
 • Londyn, Rok 1892.
 • Helsinki. Rok 2012.
 • Brooklyn. Rok 2002.

Ja grałem w Brooklyn. W końcu mogłem wcielić się w detektywa w domowym zaciszu.

Grę poznaje się stopniowo, gdzie przy każdym kroku pojawiają się kolejne poszlaki, które prowadzą do rozwiązania kryminalnej zagadki.

Tego typu gry są dla osób pełnoletnich

Jeśli chcesz kupić tę grę swojemu dziecku – przemyśl tę decyzję. Ze względu na zdjęcie ofiary, krwi i miejsca zbrodni, a także na karty zawierające nierzadko drastyczne obiekty, gra jest przeznaczona wyłącznie dla graczy od lat 18. Piszę to z pełnym przekonaniem i nie polecam dokonywać ustępstw. Za to dorośli będą się bawić znakomicie. Można by rzec: wreszcie jakaś krwawa gra. Ja się cieszyłem jak jakiś sadysta 🙂

Przygotuj miejsce na stole do wykładania kolejnych kart

Zanim zaczniesz grę, warto przygotować około 80 cm stołu na wykładanie kart, zdjęcie miejsca zbrodni i notatnik. Zdjęcie miej blisko siebie. Będzie ci ono niezbędne przy każdym ruchu. Zadbaj też o to, aby każdy detal na zdjęciu był dobrze widoczny. Dobre światło przy stole znacząco poprawi obserwacje szczegółów. Niektóre są na zdjęciu tak ukryte, że będziesz musiał wysilić wzrok.

Kartka do notatek będzie ci potrzebna głównie do zagadek matematycznych, aby notować liczby i próbować je układać podczas szukania schematu logiki. Może się okazać, że zanim przejdziesz do kolejnego kroku, zapiszesz kilka stron notesu, czasami myśląc nawet o poddaniu się. Rzadko się zdarzy, że zagadkę rozwiążesz za pierwszym razem. Nie poddawaj się, próbuj, dużo notuj. Po wielu próbach na pewno ci się uda.

Przejście do końca „Crime Scene” nie zawsze jest łatwe

Może też tak być, że będziesz miał przed sobą kartę, której nie rozumiesz. W takim przypadku zanotuj sobie co wiesz i czego nie wiesz. Co rozumiesz, a co jest dla ciebie niezrozumiałe. Później rozpisz na kartce cechy zagadki, które są dla ciebie niezrozumiałe i użyj innego sposobu myślenia. Każdą zagadkę da się rozwiązać. Jej sukces zależy od tego, jak kreatywny jest twój mózg 🙂

Jak wygląda gra Crime Scene

Tak wygląda początek gry. Nitki łączą kolejne karty ze sobą w logiczną całość. Co chwilę coś innego się dzieje. Tu nie ma miejsca na nudę.

Zawiesiłem się w dwóch miejscach gry. Musiałem zmienić sposób myślenia

Czy ta gra jest prosta? I tak, i nie. Zasady gry są proste, ale żeby ją przejść, trzeba myśleć w różnych kategoriach. Trzeba mieć zmysł logicznego myślenia, dar spostrzegawczości, zdolności analizowania sytuacji, potrafić rozwiązywać matematyczne zagadki, ale przede wszystkim mieć wystarczająco wysokie IQ, aby w razie utknięcia, opracować inną metodę logiki. Każda zagadka to inny rodzaj wyzwania. Gracz w miarę postępów w grze musi wykazać się innymi zdolnościami. To powoduje, że gra ani na moment nie nudzi. Czasami może wkurzać, kiedy przez dobre 10 minut stoisz i nie wiesz, co zrobić dalej. Właśnie takie gry dostarczają najwięcej emocji.

Po rozegranej partii do końca mogę uznać, że to był świetnie spędzony czas. Gra dostarczyła mi wielu emocji, od ciekawości, chęci udowodnienia że się potrafi, poprzez zdziwienie i uczucie bezradności, by na końcu poczuć smak spełnienia i wykonania świetnej roboty. Zdecydowanie polecam serię gier “Crime Scene” osobom chcącym sprawdzić swoje zdolności do bycia detektywem, a przede wszystkim singlom, którzy chcą sobie umilić czas z samym sobą. Czas gry według producenta to dwie godziny. Mnie zajęło więcej, ponieważ jedna zagadka była dla mnie tak ciekawie skonstruowana, że musiałem swój mózg przestroić na inne fale 🙂

Gdzie kupić grę “Crime Scene”?

Internet twoim przewodnikiem 🙂 Gra jest dostępna online, a także na półkach w salonach Empik. Gdy w najbliższym czasie wybierasz się do Empiku, zajrzyj na półkę z grami karcianymi i spraw sobie taką. Gwarantuję, że to będzie dobry zakup.

Kliknij TUTAJ i zobacz grę w Empiku


E-booki

1 Komentarz

 1. Patryk Tarachoń

  Granie z samym sobą jeszcze bardziej by mnie frustrowało. 😛

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 039

Szukałeś mnie na Instagramie?