Czym kierować się wybierając dysk SSD?

Dysk SSD do komputera

Dysk SSD może dać drugie życie nawet wieloletniemu komputerowi. Ale jakiego nośnika naprawdę potrzebujesz i który model będzie kompatybilny z Twoim komputerem? Jest wiele czynników, które trzeba wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji. Dowiedz się, jaki dysk SSD wybrać!

Zacznij od planowania rozmiaru i budżetu

Większość dysków konsumenckich ma pojemność od 120 GB do 2 TB. Chociaż najtańsze są nośniki o pojemności 120 GB, coraz rzadziej można znaleźć je w sprzedaży. Dlaczego? Bo nie są wystarczająco pojemne, by pomieścić współczesne gry i programy. Co więcej, często działają znacznie wolniej niż ich odpowiedniki o większej pojemności.

Dlatego wiele firm przestało produkować tak małe dyski. Modele zostają coraz częściej zastąpione przez te o najmniejszej pojemności 250 GB. Dla przykładu, tego typu dysk SSD Samsung o pojemności 250 GB kosztuje niewiele niż wersja 120 GB.

Jeszcze do niedawna dla większości użytkowników optymalnym wyborem pomiędzy ceną, wydajnością i pojemnością był dysk o pojemności 500 GB. Jednak dzisiaj warto postawić na nośnik 1 TB – zwłaszcza że można kupić je już w bardzo dobrych cenach.

W ofertach sklepów można też znaleźć dyski SSD o pojemności powyżej 2 TB. Zazwyczaj kosztują sporo. Dlatego tego typu produkty kieruje się raczej do profesjonalnych użytkowników, którzy potrzebują większej przestrzeni i szybkości.

Dobry dysk twardy

Prędkość odczytu i zapisu – co oznacza?

Nośniki SSD pracują nawet kilkadziesiąt razy szybciej niż starsze dyski HDD. Ale model modelowi nierówny i warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie.
Szybkość odczytu oznacza, jak szybko dysk SSD może pobrać dane, których potrzebujesz. Z kolei szybkość zapisu działa dokładnie odwrotnie – określa szybkość, z jaką nośnik jest w stanie zapisywać lub przechowywać nowe dane. W przypadku dysku SSD prędkości te są zazwyczaj mierzone w megabajtach na sekundę (MB/s).

Większe prędkości odczytu sprawiają, że korzystanie z komputera jest znacznie przyjemniejsze. Zauważysz krótszy czas uruchamiania systemu, spędzisz mniej czasu przy ekranach ładowania gier, a Twoje programy będą otwierać się szybciej.
Właśnie dlatego po przejściu z dysku twardego na dysk SSD od razu zobaczysz różnicę. Prędkości zapisu mogą być przydatne w przypadku przesyłania lub zapisywania plików na komputerze.

Jakie są rodzaje dysków i jaką prędkość oferują?

  1. Typowe dyski SSD SATA osiągają maksymalną prędkość od 500 MB/s do 600 MB/s, z pewnymi różnicami prędkości odczytu/zapisu.
  2. Dyski SSD PCI-e 3.0 oferują prędkość odczytu do 3500 MB/s.
  3. Nośniki PCI-e 4.0 mogą przekraczać 7000 MB/s prędkości.
  4. Oczekuje się, że najnowsza generacja, czyli PCI-e 5.0, zapewni teoretyczną prędkość odczytu do 14 000 MB/s. Jednak ten typ dysków dopiero zaczyna poważnie rozpychać się na rynku.

Jeśli szukasz któregoś z tych nośników, sprawdź ranking dysków SSD do gier i pracy.

Jaki rodzaj dysku SSD obsługuje Twój komputer?

Dyski półprzewodnikowe są dostępne w różnych obudowach i działają na kilku możliwych połączeniach sprzętowych i programowych. To, jakiego nośnika potrzebujesz, zależy od rodzaju Twojego urządzenia.

Masz jeden z najlepszych komputerów do gier? Składasz komputer z najnowszą płytą główną ze średniej i wyższej półki? Jeśli tak, to Twój system może obsługiwać większość (lub wszystkie) nowoczesne typy dysków.

W cienkich laptopach i mniejszych komputerach zazwyczaj stosuje się format M.2 o rozmiarze listka gumy do żucia. Dlatego nie ma tam miejsca na tradycyjny 2,5-calowy dysk SSD. Co więcej, coraz większej liczbie przypadków producenci laptopów lutują pamięć bezpośrednio do płyty. Oznacza to, że w praktyce nie da się wymienić jej na inny model.

Chcesz mieć pewność, że nowy nośnik pasuje do Twojego urządzenia? Sprawdź ranking dysków SSD, w którym znajdziesz dokładną specyfikację poszczególnych modeli. Warto też zapoznać się z instrukcją obsługi i zaleceniami producenta. W ten sposób unikniesz przykrej niespodzianki i kłopotów ze zwrotem.

Chcesz dać swojemu komputerowi nowe życie? Zamontuj w nim szybszy dysk SSD. Zauważysz różnicę gołym okiem!

Artykuł sponsorowany. Zdjęcia pochodzą ze strony pexels.com

Materiał (tekst i grafika) dostarczony przez reklamodawcę. Odpowiedzialność za dostarczoną treść ponosi reklamodawca.
E-booki

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

324