Powieści sensacyjne, kryminały i fantastyka są jednymi z najczęściej sprzedawanych pozycji literackich. Co jednak sprawia, że książki kryminalne są tak atrakcyjne?
Artykuł sponsorowany.
Kryminały. Charakterystyka gatunku
Cechy charakterystyczne powieści typu kryminał to przede wszystkim fabuła, która dostarcza nam mocnych wrażeń. Całość akcji toczy się wokół dokonanej zbrodni, odtwarzania jej przebiegu oraz poszukiwania winnego. Wyróżnia się trzy główne nurty:
- kryminał sensacyjno-awanturniczy, który poza naciskiem na zbrodnię bardzo mocno uwypukla przygody bohaterów
- kryminał detektywistyczny, głównym bohaterem jest detektyw lub policjant, który poprzez zdobywanie kolejnych wskazówek oraz niezwykłe umiejętności dedukcji doprowadza do rozwiązania zagadki
- czarny kryminał, otoczka fabuły jasno pokazuje czytelnikowi, że świat jest ponurym miejscem, w którym często nawet dobrzy bohaterowie muszą zapomnieć o własnym sumieniu
Prekursorem kierunku był Edgar Allan Poe, który nie bał się stawić czoła w swoich książkach złu w ludzkiej skórze. Obecnie wielki wachlarz zagranicznych autorów, którzy lubują się w stylu pozwala na istną ucztę dla osób kochających mocne wrażenia. Równą popularnością cieszą się polskie kryminały, które są rozpoznawane nawet poza granicami naszego kraju.
Książki kryminalne są często wybierane także przez młodszych czytelników. Biorąc pod uwagę wiek odbiorcy, nie będą to książki przesiąknięte zbrodnią, brutalnością i krwią. Przede wszystkim spotkamy się tu z zagadką, która dotyka bohaterów. Dla młodych umysłów jest to doskonała okazja, by pobudzić ciekawość świata.
Powieści kryminalne, a emocje
Kryminały to gatunek literacki, których fabuła dostarcza czytelnikom niezwykłych doznań. Wzbudza wiele emocji od tych pozytywnych po negatywne dając mieszankę, która wstrząsa człowiekiem i na długo pozostaje w pamięci. Wszelkie odczucia, które przechodzimy podczas czytania wątków sensacyjnych sprawiają, że nasz mózg reaguje i wytwarza hormony jak podczas faktycznego przeżywania.
Powieści kryminalne bardzo często odnoszą się do faktycznych wydarzeń bądź opisują coś, co mogłoby się stać. Nie spotkamy w nich magicznych istot, magii, czy dawnych bogów, jedynie potwory w ludzkiej skórze i zawiłości naszych umysłów. Czytając, rozumiemy, że w każdym człowieku jest jakiś zalążek zła, z którym powinniśmy walczyć.
Najlepsze kryminały sprawią, że będziesz chciał podążać za głównym bohaterem nawet do samego centrum strasznej zbrodni.
Najlepsze książki kryminalne są doskonałą stymulacją dla naszych mózgów, które muszą się wysilić, żeby nadążyć za tokiem fabuły i wraz z bohaterami odkrywać zagadkę. Rozwiązywanie znaczenia poszlak, szukanie tropów oraz domyślanie się kto jest winny działa uzależniająco, ponieważ dzięki temu czujemy, się jakbyśmy sami uczestniczyli w historii.
Umysł człowieka pod lupą
Kryminały należą do najpopularniejszych gatunków literackich ze względu na ich dogłębną analizę umysłu człowieka. Książki sensacyjne skupiają się wokół zbrodni, ale tak naprawdę najbardziej nurtującym pytaniem jest kto ją zrobił oraz czym się kierował. Podczas dochodzenia do odpowiedzi nie sposób jest nie zagłębiać się naturę ludzką.
Zbrodnie nigdy nie istnieją bez większej historii, a ta historia każe wyciągnąć wnioski, że w niektórych sytuacjach jesteśmy w stanie zapomnieć o istnieniu granicy między dobrem a złem. Analizowanie zbrodni w książkach niekiedy wpływa na wzmocnienie świadomego odczuwania potrzeby sprawiedliwości, chcemy, by zbrodnia została opłacona schwytaniem przestępcy.
Sięgamy po kryminały, ponieważ z przerażeniem, ale też fascynacją chcemy bliżej przyjrzeć się ciemnej stronie natury człowieka. I co ważne robimy to z bezpiecznego miejsca, w którym nic nam nie zagraża.
Podsumowując, książki kryminalne są bardzo atrakcyjną pozycją literacką dla wielu osób. Zaczynając od klasyków autorów takich jak Edgar Allan Poe, a kończąc na współczesnych powieściach, kryminały dają czytelnikom moc wrażeń, ale również uczą rozwiązywać zagadki i pobudzają wyobraźnię. Sięgamy po kryminały, ponieważ z przerażeniem, ale też fascynacją chcemy bliżej przyjrzeć się ciemnej stronie natury człowieka. I co ważne robimy to z bezpiecznego miejsca, w którym nic nam nie zagraża.
Mój mąż lubi czytać kryminały. Żeby tylko nie stał się psychopatą hihi