Branża geodezyjna, podobnie jak wiele innych obszarów działalności realizowanej przez ludzi w XXI wieku, ulega ciągłym przekształceniom. Dostrzegalne na przestrzeni czasu modyfikacje usprawniają pracę geodetów i sprawiają, że profesjonalny sprzęt, narzędzia, systemy i oprogramowanie, z których korzystają Ci specjaliści, zyskuje dodatkowe funkcje. Jakie zależności są dostrzegalne pomiędzy nowoczesnymi technologiami, cyfryzacją a kondycją branży geodezyjnej? Już teraz sprawdź najważniejsze informacje na ten temat.
Nowoczesne technologie w geodezji – co warto wiedzieć?
Charakteryzując obecny stan branży geodezyjno-kartograficznej należy zwrócić uwagę między innymi na fakt, że w większości przypadków stosowane dotychczas klasyczne, tradycyjne techniki pomiarowe zostały wyeliminowane przez innowacyjne metody pozycjonowania satelitarnego. Powszechnie stosuje się teraz uniwersalne, wygodne i łatwe w obsłudze, przenośne urządzenie takie jak odbiornik GNSS. Sprzęt ten odbiera sygnały GPS i służy do wykonywania dokładnych pomiarów terenowych nawet wtedy, gdy warunki atmosferyczne nie sprzyjają.
Warto wykorzystywać w praktyce również programy komputerowe o szerokim wachlarzu funkcji (QuickGNSS, GoKart, KaliBronek, GeoView, Wms2Cad, TranMap, czy RawGNSS), tworzone specjalnie z myślą o geodetach. Takie oprogramowania przygotowane przez praktyków z dużym doświadczeniem są przykładem intuicyjnych w obsłudze narzędzi, które wyróżniają się wysoką użytecznością i stanowią odpowiedź na realne problemy pojawiające się w tej branży. Atutem tych programów jest to, że są one na bieżąco aktualizowane.
Dynamiczny rozwój, który już od dłuższego czasu jest zauważalny w zakresie dyscyplin takich jak geodezja i kartografia, ma nierozerwalny związek z postępem technologicznym wynikającym z tak zwanego przyspieszenia cywilizacyjnego. Obowiązkiem specjalistów działających w tych branżach staje się śledzenie wyników badań naukowych i obserwowanie zachodzących zmian oraz szybkie reagowanie na nie, a nawet wyprzedzanie ich o krok.
Jakie są światowe trendy rozwoju geodezji, z których ta branża będzie czerpała również w Polsce? Wiele wskazuje na to, że eksperci będą przywiązywali największą uwagę między innymi do następujących kwestii:
- modernizowanie stosowanych technik pozyskiwania danych geodezyjnych,
- kontynuowanie badań w zakresie teorii i metodologii w geodezji oraz systemów i układów odniesienia,
- rozwój dokładności, jaką mają cechować się wykorzystywane techniki obserwacyjne,
- prowadzenie prac nad doskonaleniem modeli pola grawitacyjnego Ziemi.
Branża geodezyjna w XXI wieku – wyzwania na przyszłość
Nieustanny rozwój jest charakterystyczną cechą czasów, w jakich aktualnie żyjemy. Trend ten dostrzega się na wielu płaszczyznach życia współczesnych ludzi. Z zaawansowanych technologii oraz różnorodnych zdobyczy techniki chętnie korzysta również branża geodezyjna. Nowoczesne rozwiązania są ogromnym ułatwieniem dla geodetów i pozwalają im z jeszcze większą precyzją realizować obowiązki zawodowe – dokonywać kompleksowych pomiarów określonych powierzchni, sporządzać projekty, opracowania graficzne i dokumentację, czy gromadzić dane terenowe oraz katalogować zebrane informacje. Warto w praktyce czerpać z potencjału drzemiącego w tych narzędziach. Pozwoli to przygotować się na wyzwania, jakie w przyszłości przyniosą przemiany zachodzące w tym sektorze.
źródło zdjęć: freepik.com