Jak zapuszczać brodę? Wszystko co musisz wiedzieć o czesaniu, pielęgnacji, myciu, ale i suszeniu

Mężczyzna w czapce

Proces zapuszczania zarostu nie jest łatwy, bo jeśli pomyśli się, że przeciętnie przybywa 0,6 mm na dzień, to jednak potrzeba sporo cierpliwości, by wyhodować naprawdę epicki i solidny fryz. Do tego dochodzi to uporczywe swędzenie, pojawianie się zaskórników, a broda nie zawsze chce współpracować i dobrze się układa. Dziś zatem podpowiem jak zapuszczać brodę. Dowiesz się więcej o czesaniu, pielęgnacji, myciu i suszeniu. Ale po kolei.

Mycie brody to podstawa – nie popełniaj prostych błędów

Jeśli używasz do mycia całego ciała uniwersalnego żelu z supermarketu, to zrezygnuj z niego czym prędzej. Produkty, które są do wszystkiego, są tak naprawdę do niczego. Twój żel i szampon w jednym jest też pełen szkodliwych składników. Na pewno jest w nim SLS wpływający na szybkość pienienia się płynu, są zapewne i parabeny, a może i olej parafinowy. Zatem wybierz kosmetyk dedykowany do brody, który ma odpowiednie PH, nie wysusza jej i nie powoduje powstawania zaskórników, jak żel i szampon do wszystkiego. Doskonale sprawdzi się mydło do brody, np. ZEW albo szampon do brody, np. Pan Drwal. Pamiętaj by myć brodę letnią wodą, a nie ciepłą. Ponadto delikatnie osusz brodę i nie pocieraj jej mocno ręcznikiem. Nigdy nie czesz mokrej brody szczotką do brody, bowiem to osłabi włosy i spowoduje ich większą łamliwość. Ten sprzęt jest konieczny, ale do wysuszonej brody.

Suszenie brody – naturalnie czy przy użyciu suszarki?

Najlepiej pozostaw brodę do wyschnięcia, a jeśli nie masz czasu, wtedy sięgnij po suszarkę. Jak zapewne się domyślasz gorący strumień destrukcyjnie wpływa na Twoją brodę, która staje się przesuszona, osłabiona, włosy bardziej łamliwe i częściej wypadające. Zatem koniecznie postaw na strumień chłodny, który nie wysuszy brody bardzo szybko, ale też jej nie zniszczy. Jej warstwa lipidowa zostanie nienaruszona. Postaw na suszarkę z dyfuzorem, a także jonizacją. Dzięki temu dłuższa broda nie będzie się elektryzować. Brody nie możesz czesać podczas suszenia, bo to osłabia włosy. Jeśli suszysz brodę naturalnie, to nie wystawiaj jej na słońce, bo promieniowanie UV osłabi strukturę włosa.

Czesanie brody – o czym należy pamiętać?

I tak doszliśmy do ważnego etapu podczas procesu zapuszczania brody, czyli czesania. Czy wiesz, że wysokiej jakości szczotka do brody może zdziałać cuda w zakresie uporczywego swędzenia, wystarczy, że użyjesz jej po nałożeniu olejku do brody na zarost czy krótką brodę. Składniki wnikną w skórę, która nie będzie już podrażniona, a przy okazji dzięki szczotce pozbędziesz się martwego naskórka, wygładzisz włosy, zatem są to same korzyści. Oczywiście po wysuszeniu brody możesz użyć także grzebienia, zwłaszcza, jeśli chcesz rozczesać dłuższą brodę, będzie niezbędny. Zatem w tym przypadku musisz zainwestować w grzebień do brody, najlepiej taki wykonany z drewna egzotycznego o odpowiednim rozstawie zębów.

Pielęgnacja brody – o przydatnych kosmetykach i zabiegach

Jeśli Twój zarost słabo rośnie, to możesz zdecydować się na pewne kosmetyki na porost brody, które zawierają kompleks potrzebnych witamin i minerałów. Wśród przydatnych kosmetyków do pielęgnacji brody poza mydłami i szamponami czy olejkami, warto wybrać wosk do brody i wąsów, który jest najlepszy do końcowego szlifu, czyli stylizowania brody. Pamiętaj także, że peeling raz w tygodniu pobudzi mieszki włosowe, dzięki temu włosy zaczną się pojawiać prędzej czy później, chyba że geny naprawdę nie pozwalają na zapuszczenie gęstego zarostu. Możesz wybrać także balsam do brody. Zawsze dobierając kosmetyki sprawdzaj skład i wybieraj producentów, którzy od lat zajmują się produkcją kosmetyków do pielęgnacji brody i mają w tym względzie dużą wiedzę i doświadczenie, które pozwala im tworzyć olejki, szamponu czy balsamy do brody o najlepszym możliwym składzie.

Niezależnie od tego, czy zapuszczasz już brodę od pewnego czasu, czy dopiero zaczynasz od zera, te rady pomogą Ci uniknąć, a przynajmniej zniwelować przykre dolegliwości związane z zapuszczaniem. Dzięki nim Twoja broda będzie też rosła równiej. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że genów się nie oszuka i jeśli ojciec czy dziadek nie mogli zapuścić gęstej brody, to w Twoim przypadku raczej będzie tak samo. Ale zawsze przecież możesz wybrać kozią bródkę.


E-booki

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 001

Szukałeś mnie na Instagramie?