Drony to technologia, która zrewolucjonizowała nie tylko przemysł lotniczy, ale także branżę fotografii, sportu i wielu innych. Wybór odpowiedniego drona może być jednak wyzwaniem, biorąc pod uwagę różnorodność dostępnych modeli i ich zastosowań. Podstawowe różnice między dronami wynikają przede wszystkim z ich przeznaczenia. Przyjrzyjmy się więc bliżej różnicom między poszczególnymi rodzajami dronów.
Drony półprofesjonalne
Drony półprofesjonalne są dość zaawansowanymi i relatywnie tanimi modelami dronów (nie licząc tych typowo amatorskich). Choć nie oferują wszystkich zaawansowanych funkcji, są doskonałe do nauki umiejętności pilotażu. Charakteryzują się małymi rozmiarami i lekkością, co czyni je mniej podatnymi na uszkodzenia w wyniku upadku. Z reguły posiadają wysokiej jakości kamery, i mogą pochwalić się wieloma funkcjami stosowanymi w dronach profesjonalnych.
Drony sportowe
Drony sportowe, nazywane również wyścigowymi, zaprojektowane są z myślą o szybkości i zwinności. Niektóre z nich są w stanie osiągać prędkość do 160 km/h! Z tego powodu, sterowanie takim urządzeniem wymaga już pewnej wprawy i zdolności.
Sportowe drony charakteryzują się minimalizmem w kwestii dodatkowych funkcji. Często są pozbawione systemów takich jak automatyczne poziomowanie czy unikanie przeszkód. Ich konstrukcja jest specjalnie wzmocniona, by wytrzymać upadki czy uderzenia. Ograniczenie masy urządzenia jest kluczowe, dlatego rezygnuje się w nich z dodatkowych elementów, skupiając się na silnikach. Ze względu na duże zużycie energii, czas lotu na jednym akumulatorze jest zazwyczaj ograniczony do kilku minut.
Drony profesjonalne
Zupełnie inną kategorię stanowią drony profesjonalne . Są one zaprojektowane do tworzenia wysokiej jakości filmów i zdjęć. Wyposażone są w pojemną baterię, dużą ilość systemów wspomagających sterowanie urządzeniem oraz wysokiej klasy kamerę z zaawansowanymi funkcjami.
Znaczący jest tu zasięg — drony profesjonalne mogą kontrolować przestrzeń na odległość kilku kilometrów, dzięki czemu są wykorzystywane do fotografii krajobrazowej czy realizacji filmów. Moduł GPS pozwala na dokładne lokalizowanie drona, a niektóre modele posiadają także funkcję powrotu do miejsca startu w przypadku utraty sygnału.
Drony enterprise
Ostatnia kategoria, to drony enterprise, używane w różnych specjalistycznych gałęziach przemysłu, od rolnictwa, przez inżynierię, aż po ratownictwo. W zależności od przeznaczenia mogą być wyposażone w różne systemy: od kamer termowizyjnych, przez sensory laserowe, po radarowe systemy detekcji przeszkód.
Podsumowanie
Różnice między dronami to przede wszystkim zastosowanie, wielkość, możliwości techniczne oraz cena. Wybór odpowiedniego modelu to kwestia określenia czego właściwie potrzebujemy i dostosowania do nich możliwości danego urządzenia — warto pamiętać również o posiadaniu odpowiednich licencji, szczególnie w przypadku dronów o większej masie.
Jeśli szukasz konkretnego rodzaju drona, lub potrzebujesz fachowej porady, sprawdź ofertę SNH Drones. Szeroki wybór modeli z pewnością zadowoli nawet najbardziej wybrednych amatorów sztuki latania.
Materiał sponsorowany, dostarczony przez partnera
Mój syn zażyczył sobie na zakończenie roku szkolnego, żeby mu w prezencie kupić drona. I pomyśleć, że 25 lat temu moje pokolenie w nagrodę za świadectwo dostawało tylko pójście na lody.