W 1932 roku nikt nie przypuszczał, że marka Lego zdobędzie tak ogromny międzynarodowy sukces i wkrótce będzie obecna w domach dzieci na całym świecie. Lego bezsprzecznie królowało aż do lat 90., gdy uwagę dzieci zaczęły przyciągać gry video, a klocki powędrowały w kąt. Firma postanowiła wprowadzić Lego na rynek rozrywki elektronicznej. Jaki był tego efekt? Zachęcam do lektury poniższego artykułu, by się tego dowiedzieć.
Trudne początki
Pierwsza gra video, „Lego Fun to Build” (dość sugestywny tytuł), zadebiutowała w 1995 roku i była dostępna jedynie na zapomnianą dziś konsolę Sega Pico. Początkowo twórcy gier korzystający z licencji duńskiego producenta próbowali bezpośrednio przełożyć model zabawy klockami do świata wirtualnego – stąd większość gier polegała po prostu na budowaniu miast bądź światów („Lego Creator”, „Lego Loco”, „Legoland”). Warto dodać, że z czasem pojawiły się dwie kontynuacje „Lego Creatora”, pozwalające na zabawę w świecie średniowiecznych rycerzy i Harry’ego Pottera (była to pierwsza gra łącząca licencję Lego z inną marką, co później stało się normą).
Powiew kreatywności
Pierwsze odstępstwa od reguły były mniej lub bardziej innowacyjne i próbowały łączyć miłość dzieci do klocków i sportu – pojawiły się szachy Lego, gry wyścigowe (dwie części „Lego Racers”, które również w Polsce cieszyły się sporą popularnością), „Lego Football Mania”, a na bazie Lego Technic stworzono „Drome Racers”. Nie porzucono również pierwszej gry, która została wydana na PC – „Lego Island” (opowiadająca o dostawcy pizzy) doczekała się aż dwóch kontynuacji. Z kolei „Bionicle The Game” były pierwszą grą akcji z perspektywy trzeciej osoby – w pewien sposób była to nieśmiała zapowiedź tego, co sprawiło, że w kolejnych latach gry na licencji Lego odniosły sukces.
George Lucas na ratunek
Nowoczesna era gier video z Lego w tytule rozpoczęła się w 2005 roku, gdy studio Traveller’s Tales zajęło się ich produkcją. Pomysł, by połączyć klocki Lego i świat „Gwiezdnych Wojen” był strzałem w dziesiątkę. „Lego Star Wars: The Video Game” okazało się produkcją dającą masę frajdy zarówno młodszym miłośnikom klocków i Sagi, jak i doświadczonym graczom. Gra opierała się na fabule Epizodów 1-3, a więc śledziła losy Anakina, Obi-Wana i Padme. Wkrótce powstał sequel opowiadający o losach Luke’a Skywalkera, Hana Solo i Księżniczki Lei z Oryginalnej Trylogii. Twórcy poszli za ciosem i zaczęli tworzyć gry Lego na równie popularnych licencjach – do dziś powstało ich ponad 20, a wśród bohaterów znaleźli się między innymi Batman, Piraci z Karaibów, Harry Potter czy postaci z komiksów Marvela. Kreatywne podejście i znane marki okazały się kombinacją, której gracze wciąż nie mogą się oprzeć.
Zobacz wszystkie kolekcję w sklepie z klockami lego w Krakowie.
Lego! Zabawki czasów mojego dzieciństwa, kiedy były dostępne tylko w Pewexach.
Mam gdzieś w piwnicy jeszcze klocki lego, którymi bawiłem się za czasów jak byłem mały. Pewne rzeczy się nie zmieniają. Zabawki, które przetrwają czas.
A Duplo? Pamięta ktoś takie klocki jeszcze?