Które podzespoły komputerowe warto wymieniać co parę lat?

Części komputerowe

Komputer stacjonarny do pracy lub gier jest dość drogi, więc wiele osób nie może pozwolić sobie na systematyczną wymianę sprzętu. Właśnie dlatego warto jest postawić na jego modernizację, która wbrew pozorom nie jest tak trudna, jak mogłoby się wydawać. Niejedna osoba potrafi samodzielnie wymienić części skrywające się we wnętrzu urządzenia, co przekłada się na znaczną oszczędność gotówki. Zastanawiasz się, które podzespoły komputerowe warto wymieniać co parę lat? Zapoznaj się z dalszą częścią wpisu, gdzie umieszczam odpowiedź na to pytanie.

Pamięć RAM

Wiadome jest, że pamięci RAM nigdy za dużo. W dużej mierze to właśnie ona decyduje o płynności działania oprogramowania oraz gier. Warto uwzględnić, że im nowsze i bardziej zaawansowane produkcje gier lub programów, tym wyższe stawiają wymagania sprzętowe. Na początku należy sprawdzić realne zużycie pamięci RAM podczas korzystania z komputera. W przypadku, gdy wartość omawianego parametru znajduje się na poziomie 80-90% lub więcej, należy pomyśleć o zakupie jednego lub kilku nowych modułów. Trzeba pamiętać, że takie modyfikacje nie są możliwe, jeśli sprzęt jest na gwarancji.

Dysk SSD

W niektórych komputerach wciąż spotykane są standardowe dyski, których prędkość działania nie jest najwyższa. Negatywnie wpływa to na komfort użytkowania urządzenia. Łatwo zauważyć, że dane wczytują się powoli, co bywa męczące z punktu widzenia użytkownika. Właśnie dlatego dobrze jest rozważyć zakup dysku SSD o optymalnej pojemności. Nie można jednoznacznie powiedzieć, jaka ilość GB będzie najlepsza, ponieważ każdy posiada zupełnie inne wymagania. W niektórych przypadkach wewnątrz komputera znajduje się miejsce na dodatkowy dysk, w innym zaś konieczna jest wymiana całej jednostki.


Procesor

Procesor jest sercem każdego komputera. Jego wymiana na nowy sprawia, że zyskuje się o wiele wydajniejszy sprzęt, który jest mniej narażony na przeciążenia. Należy jednak pamiętać, że omawiana część nie należy do tanich, więc trzeba liczyć się z dużym obciążeniem finansowym. Istotne jest to, aby nowy procesor był kompatybilny z BIOSEM. Jeśli nie zostanie on prawidłowo rozpoznany, to korzystanie z urządzenia stanie się niemożliwe. Nie można również nie wspomnieć o systemie chłodzenia oraz zasilania. Samodzielny dobór procesora nie zawsze jest mądrym posunięciem. W przypadku wątpliwości lepiej skorzystać z pomocy doświadczonego fachowca.

Karta graficzna

Współczesne gry oraz aplikacje wykorzystują zaawansowane standardy graficzne. To właśnie dlatego wiele sprzętów nie potrafi ich “udźwignąć”. Nowy GPU wraz z układem chłodzenia musi posiadać odpowiedni rozmiar, gdyż w innym przypadku montaż stanie się niemożliwy. Zakup samej karty graficznej nie jest zalecany, ponieważ sprzęt może niedostatecznie się chłodzić, a tym samym przegrzewać i zawieszać w najmniej spodziewanym momencie. Dodatkowym minusem jest ryzyko trwałego uszkodzenia podzespołów komputera. Warto upewnić się, że pierwotny układ nie został zabezpieczony przez producenta (np. poprzez lutowanie) – w ten sposób popularne marki chcą ograniczyć swobodę użytkowników podczas modernizacji PC-ta. Jak widać na tym przykładzie, nie każde podzespoły komputerowe da się tak łatwo wymienić.


E-booki

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1,674

Szukałeś mnie na Instagramie?