Zastanawiasz się, czy najlepiej kupić nowe mieszkanie bezpośrednio od dewelopera, czy też zainteresować się ofertami z rynku wtórnego? Odpowiedź nie jest prosta, ponieważ obie opcje posiadają zarówno wady, jak i zalety. Tylko które z tych rozwiązań jest najbardziej opłacalne i daje pewność zainwestowania w naprawdę dobrą nieruchomość?
Zalety mieszkań w stanie deweloperskim
Personalizacja to ogromna korzyść z wyboru nowego mieszkania bezpośrednio od dewelopera. Jeśli dokonasz zakupu wystarczająco wcześnie, budowniczowie mogą pozwolić Ci dostosować plan zgodnie z Twoimi preferencjami. Oznacza to, że takie aspekty jak dobór kolorów czy materiałów mogą zależeć od Ciebie i nie będą wymagały gruntowanego remontu, tak jak ma to miejsce w przypadku mieszkań z rynku wtórnego.
Współczesny styl i design to kolejny wielki plus dla nowych konstrukcji – zauważają specjaliści z geogrupa.pl. Obecnie oczekuje się otwartego planu piętra, który obejmuje duże funkcjonalne, pomieszczenia. Starsze mieszkania mają zwykle podzielone pokoje z formalną jadalnią, salonem i długim korytarzem, podczas gdy nowsze budowle odzwierciedlają współczesne trendy.
Mieszkania w stanie deweloperskim przez długi czas nie wymagają konserwacji. Dzięki nowym systemom ogrzewania i chłodzenia, wentylacji, posadzkom, urządzeniom i instalacjom hydraulicznym praktycznie nie ma potrzeby, by cokolwiek w nich zmieniać. Co więcej, wielu producentów czasami oferuje gwarancję, która obejmuje prace konserwacyjne. Efektem końcowym jest grubszy portfel i znacznie mniejszy stres.
Bycie pierwszą osobą mieszkającą w danej nieruchomości to korzyść warta odnotowania. Miło jest nie mieć żadnych skojarzeń z lokalem przed wprowadzeniem się. Niweluje to wiele problemów, takich jak tuszowanie śladów poprzednich właścicieli na posadzkach czy ścianach, nieprzyjemnych zapachów, czy zabrudzonych fug.
W mieszkaniach w stanie deweloperskim wykorzystuje się materiały budowlane, które są bardziej energooszczędne niż kiedykolwiek wcześniej. Bierze się w nich pod uwagę również nowoczesną technologię – dostosowane są do systemów bezpieczeństwa czy urządzeń rozrywkowych.
Wady mieszkań w stanie deweloperskim
Nowe osiedla nie dają jednoznacznej odpowiedzi co to tego, kto będzie Twoim sąsiadem. Nie można zapytać lokalnych mieszkańców też o to, czy dana dzielnica jest głośna.
Mieszkania z rynku wtórnego są przeważnie o kilkaset złotych tańsze na starcie. Nie zmienia to jednak faktu, że w sporą część z nich trzeba zainwestować te pieniądze podczas remontów.