Powerbank idealny – jak go dobrać, aby służył latami?

Wybór powerbanka

Wybór nie może być przypadkowy – nie ma sensu inwestować w akcesorium, które już po kilku tygodniach będzie nadawać się jedynie do kosza. Jeśli chcesz uniknąć nieudanej inwestycji, to skorzystaj z poniższych podpowiedzi.

Pojemność

Wybierając idealny powerbank należy sprawdzić jego pojemność. Wiele zależy od tego, jaki sprzęt będzie ładowany przy użyciu akcesorium. Realna pojemność jest nawet o 40% niższa od deklarowanej, która wyliczana jest dla najniższego napięcia (3,7 V). Średnie napięcie ładowania telefonu to 5 V. Ponadto, powerbank nie może zostać rozładowany w stu procentach, co automatycznie zmniejsza zasoby do wykorzystania. Należy również mieć świadomość, że ogniwa ulegają zużyciu na skutek częstej eksploatacji. Wraz z upływem czasu pojemność powerbanka może się zmniejszać.

Najlepszym wyborem wydaje się być model o pojemności 20000 mAh. Takie powerbanki stanowią połączenie wysokiej wydajności oraz ekonomicznej ceny. Mniejsza pojemność oznacza niższy koszt zakupu, jednak gadżet nie spełni oczekiwań wymagających osób.

Napięcie i moc

Dla przeciętnego użytkownika powerbanka parametry techniczne nie mają znaczenia. Warto jednak wiedzieć, że napięcie i moc wpływa na tempo ładowania. Coraz więcej urządzeń można ładować prądem o wyższym napięciu (wyższej mocy). Niektóre smartfony już po godzinie są w stu procentach naładowane co pozwala zaoszczędzić mnóstwo cennego czasu.

Dobrze upewnić się, czy powerbank oferuje szybkie ładowanie – wbrew pozorom nie jest to standardem. Nie posiadasz wystarczającego budżetu, aby zakupić interesujący Cię model? Poluj na wyprzedaże i kupony rabatowe do popularnych sklepów z akcesoriami GSM! Przydatne mogą okazać się kody rabatowe do Pancernika.

Wyjścia

Wyjścia w powerbanku

Port USB-A (5 V i 1 A lub 2,1 A, moc do 10 W) oferuje wolne ładowanie. Ci, którzy oczekują szybkiego ładowania powinni celować w port USB-A Quick Charge 3.0 (3,6–20 V i 2,6–4,6 A, moc do 36 W) lub USB-C PD (do 5 V i do 20 A, moc do 100 W).

Najlepsze powerbanki posiadają kilka wyjść, dzięki czemu możliwe jest jednoczesne ładowanie kilku sprzętów. Faktem jest jednak to, że zdecydowana większość nie potrzebuje tak zaawansowanego modelu.

Wejścia

Powerbank wymaga regularnego ładowania, a czas trwania tego procesu oddziałuje na wygodę użytkowania. W tańszych modelach występuje najczęściej wejście microUSB, które oferuje powolne ładowanie. Rozsądniej zdecydować się na gadżet z wyjściem USB-C, jednak trzeba pamiętać o pewnych ograniczeniach. Zdarza się, że wspomniany port służy wyłącznie do zasilania powerbanka. Na rynku dostępne są także magazyny energii ładowane bezprzewodowo, jednak nie cieszą się one jeszcze ogromną popularnością.

Rozmiar i waga

Powerbank nie powinien być zbyt duży. Najlepiej, aby wybrany model mieścił się w kieszeni. Taki gadżet można bez problemu zabrać ze sobą na zakupy czy spacer. Duże znaczenie ma również waga. Im lżejsza konstrukcja, tym lepiej. Oczywiście obudowa musi być solidna i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Niektóre gadżety są wodoszczelne, co ułatwia ich użytkowanie w plenerze. Jeśli powerbank posiada wyświetlacz, to dobrze jest go zabezpieczyć przed zarysowaniem lub pęknięciem.


E-booki

Komentarzy: 2

  1. Piotr

    Dziękuję za ten artykuł, właśnie rozglądałem się za porządnym powerbankiem.

  2. PatrykTarachon.pl/podcast

    Miałem powerbank, ale mi ukradli razem z całym plecakiem. Uznałem, że kupię nowy gdy będę czuł, że może się przydać.

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

353

Szukałeś mnie na Instagramie?