„Prawda zapisana w popiołach” – dlaczego warto sięgnąć po książki z tej serii?

Prawda zapisana w popiołach

Seria pt. „Prawda zapisana w popiołach” autorstwa Joanny Jax to trylogia, obok której nie można przejść obojętnie. To przede wszystkim historia ludzi próbujących odnaleźć się w powojennej rzeczywistości, co przysparza im wielu trudności. Jednak o czym dokładnie jest każda z części i dlaczego warto sięgnąć po powieści z tego cyklu? Dowiedzmy się więcej.

Tom 1, czyli „Milczenie aniołów”

Akcja pierwszego tomu powieści „Prawda zapisana w popiołach” rozgrywa się w latach od 1956 do 1958. Spotykają się w niej postacie z innych sag autorki, w tym z „Zemsty i przebaczenia” i „Zanim nadejdzie jutro”. To m.in. Szymek Wielopolski, Mateusz Rosiński, a także Nela Domosławska, którzy walczą z powojenną rzeczywistością i śladem, który wojna po sobie pozostawiła. Ich codzienność to ciągła batalia z mrocznymi myślami, a także krajobrazem, który napawa smutkiem oraz niepokojem. Na tym tle podejmują oni jednak walkę o swoje szczęście, w tym o miłość i przyjaźń.

Tom 2, czyli „Krzyk zagubionych serc”

Akcja w drugim tomie rozgrywa się nieco później, bo w latach 60. ubiegłego wieku. To czasy zimnej wojny, w Polsce zaś pewnej stabilizacji za czasów Władysława Gomułki. Na tym tle znów rozgrywają się historie bohaterów, którzy muszą mierzyć się ze skutkami swoich wyborów. Jednym z wątków jest historia Szymona Wielkopolskiego, który nie może sobie wybaczyć, że zdecydował się na współpracę z SB. Zrezygnował również z walki o miłość, a także musi wspierać przyjaciół, którzy sami wpadli w tarapaty. Jednak to tylko jeden z wielu wątków, a cała opowieść pełna jest emocji, przygód oraz wzruszeń, przez które od lektury nie sposób się oderwać.

Tom 3, czyli „Śpiew bezimiennych dusz”

Trylogię „Prawda zapisana w popiołach” zamyka książka „Śpiew bezimiennych dusz”. Akcja toczy się pod koniec lat 60., a bohaterowie znów muszą mierzyć się z niepokojem. Tym razem jest on powodowany Wojną sześciodniową, czyli wojną izraelsko-arabską toczoną pomiędzy Izraelem a Egiptem, Jordanią oraz Syrią. Choć walki toczą się daleko od Polski, to odczuwa się je także w naszym kraju. Fala protestów przetacza się przez całą Europę, natomiast w Polsce kulminacją zdarzeń jest pamiętny Grudzień 1970. Wydarzenia polityczne znów przeplatają się z osobistymi problemami bohaterów, którzy muszą spróbować je rozwiązać. Czy jednak im się to uda?

Dlaczego warto sięgnąć po książki z serii „Prawda zapisana w popiołach”?

Książki z tej serii to nie tylko obraz Polski lat 50 i 60. ubiegłego wieku. To także świetnie stworzone portrety psychologiczne postaci, które muszą walczyć z trudną codziennością. Codziennością, która nie daje im wytchnienia. Dla czytelnika nie jest to jednak podróż depresyjna i bez nadziei na lepsze. Książki mogą bowiem zarówno doprowadzić do łez, jak i do uśmiechu. W wielu momentach doświadcza się też wściekłości z tego, jakich wyborów dokonują bohaterowie. Czytelnik nie pozostaje więc obojętnym i cały czas doświadcza skrajnych emocji. Emocji, dzięki którym czuje się związany z losami postaci i wciąż chce śledzić ich poczynania.

„Prawda zapisana w popiołach” to historie zwykłych ludzi, ale rozgrywające się w czasach, które wielu czytelnikom znane są tylko z opowieści. Tym samym lektura niesie dodatkową wartość, nie tylko literacką, ale właśnie historyczną.


E-booki

1 Komentarz

  1. Monika

    Dostałam tę książkę w prezencie. Jeszcze nie zaczęłam jej czytać.

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

449

Szukałeś mnie na Instagramie?