„Prawda zapisana w popiołach” – dlaczego warto sięgnąć po książki z tej serii?

Prawda zapisana w popiołach

Seria pt. „Prawda zapisana w popiołach” autorstwa Joanny Jax to trylogia, obok której nie można przejść obojętnie. To przede wszystkim historia ludzi próbujących odnaleźć się w powojennej rzeczywistości, co przysparza im wielu trudności. Jednak o czym dokładnie jest każda z części i dlaczego warto sięgnąć po powieści z tego cyklu? Dowiedzmy się więcej.

Tom 1, czyli „Milczenie aniołów”

Akcja pierwszego tomu powieści „Prawda zapisana w popiołach” rozgrywa się w latach od 1956 do 1958. Spotykają się w niej postacie z innych sag autorki, w tym z “Zemsty i przebaczenia” i “Zanim nadejdzie jutro”. To m.in. Szymek Wielopolski, Mateusz Rosiński, a także Nela Domosławska, którzy walczą z powojenną rzeczywistością i śladem, który wojna po sobie pozostawiła. Ich codzienność to ciągła batalia z mrocznymi myślami, a także krajobrazem, który napawa smutkiem oraz niepokojem. Na tym tle podejmują oni jednak walkę o swoje szczęście, w tym o miłość i przyjaźń.

Tom 2, czyli „Krzyk zagubionych serc”

Akcja w drugim tomie rozgrywa się nieco później, bo w latach 60. ubiegłego wieku. To czasy zimnej wojny, w Polsce zaś pewnej stabilizacji za czasów Władysława Gomułki. Na tym tle znów rozgrywają się historie bohaterów, którzy muszą mierzyć się ze skutkami swoich wyborów. Jednym z wątków jest historia Szymona Wielkopolskiego, który nie może sobie wybaczyć, że zdecydował się na współpracę z SB. Zrezygnował również z walki o miłość, a także musi wspierać przyjaciół, którzy sami wpadli w tarapaty. Jednak to tylko jeden z wielu wątków, a cała opowieść pełna jest emocji, przygód oraz wzruszeń, przez które od lektury nie sposób się oderwać.

Tom 3, czyli „Śpiew bezimiennych dusz”

Trylogię „Prawda zapisana w popiołach” zamyka książka „Śpiew bezimiennych dusz”. Akcja toczy się pod koniec lat 60., a bohaterowie znów muszą mierzyć się z niepokojem. Tym razem jest on powodowany Wojną sześciodniową, czyli wojną izraelsko-arabską toczoną pomiędzy Izraelem a Egiptem, Jordanią oraz Syrią. Choć walki toczą się daleko od Polski, to odczuwa się je także w naszym kraju. Fala protestów przetacza się przez całą Europę, natomiast w Polsce kulminacją zdarzeń jest pamiętny Grudzień 1970. Wydarzenia polityczne znów przeplatają się z osobistymi problemami bohaterów, którzy muszą spróbować je rozwiązać. Czy jednak im się to uda?

Dlaczego warto sięgnąć po książki z serii „Prawda zapisana w popiołach”?

Książki z tej serii to nie tylko obraz Polski lat 50 i 60. ubiegłego wieku. To także świetnie stworzone portrety psychologiczne postaci, które muszą walczyć z trudną codziennością. Codziennością, która nie daje im wytchnienia. Dla czytelnika nie jest to jednak podróż depresyjna i bez nadziei na lepsze. Książki mogą bowiem zarówno doprowadzić do łez, jak i do uśmiechu. W wielu momentach doświadcza się też wściekłości z tego, jakich wyborów dokonują bohaterowie. Czytelnik nie pozostaje więc obojętnym i cały czas doświadcza skrajnych emocji. Emocji, dzięki którym czuje się związany z losami postaci i wciąż chce śledzić ich poczynania.

„Prawda zapisana w popiołach” to historie zwykłych ludzi, ale rozgrywające się w czasach, które wielu czytelnikom znane są tylko z opowieści. Tym samym lektura niesie dodatkową wartość, nie tylko literacką, ale właśnie historyczną.


Spodobał Ci się mój wpis?
Mój blog otrzymuje się dzięki wsparciu czytelników. Będę wdzięczny, jeśli postawisz mi wirtualną kawę:
Postaw mi kawę na buycoffee.to

1 Komentarz

  1. Monika

    Dostałam tę książkę w prezencie. Jeszcze nie zaczęłam jej czytać.

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

612