Rolety zewnętrzne. Dlaczego uważam, że mieszkanie bez nich jest trudniejsze?

Rolety zewnętrzne w bloku

Wyobrażasz sobie mieszkanie bez okna? A mieszkanie bez firanek lub rolet? Też nie? A bez rolet montowanych z zewnątrz?

Panie, a na co to komu?
Komu to potrzebne?

Może się wydawać, że zewnętrzne rolety antywłamaniowe to ludzki kaprys i że można się bez nich obejść. Owszem, można się bez nich obejść, ale na pewno kaprysem nie są. Osoby, które takich rolet używają, wiedzą, że dają one dużo korzyści, o których typowy “nie-posiadacz” rolet może o wszystkich nie wiedzieć. Jestem użytkownikiem tego typu rolet i wiem, jak bardzo poprawiają komfort mieszkania. Postanowiłem podzielić się cechami, które warto wziąć pod uwagę przy zastanawianiu się nad sensem posiadania rolet zewnętrznych. Oto one:

Ochrona antywłamaniowa

To podobno główny motywator do zamontowania zewnętrznych rolet. Tak jak zabezpiecza się okna witryn sklepowych, tak też zabezpiecza się mieszkania przed intruzami. Metoda na zabezpieczenie przed włamaniem dzięki zastosowaniu rolet jest dobra, o ile pamięta się także o zamykaniu drzwi wejściowych. Jak takie powiedzenie: jak nie drzwiami, to oknem. Można też powiedzieć odwrotnie: jak nie oknem, to drzwiami. Warto zabezpieczać okna roletami antywłamaniowymi, ale nie należy zapominać o zabezpieczeniu drzwi. Dobry zamek w drzwiach jest równie ważny, co odporne na ciężkie narzędzia rolety.

Można zaciągnąć rolety nie zamykając okna

Co to rozwiązanie daje? Pozwala on na lepsze wietrzenie mieszkania, zostawiając drobne szczelinki pomiędzy listwami rolety. Zostawianie na parterze otwartego okna na noc nie jest mądrym pomysłem. Można więc rolety przysunąć tak, aby nie można było się przez nią przecisnąć, a okno zostawić otwarte. Dzięki temu nie traci się przepływu powietrza, szczególnie w duszne dni.

Rolety zewnętrzne w bloku chronią przed upałem i słońcem

Gdy słońce zaczyna dokuczać, rolety zewnętrzne odbijają słoneczne promieniowanie. No dobra – powiesz, ale tak samo mogą zrobić rolety wewnątrz mieszkania. Że niby one też ograniczając dostęp słońca. Częściowo to prawda, lecz zwróć uwagę, że jeśli masz rolety tylko wewnątrz, szyba okienna się nagrzewa od słońca, co powoduje, że w mieszkaniu i tak jest gorąco. Rolety zewnętrzne uniemożliwiają słońcu dotrzeć do szyby, dzięki czemu promienie słoneczne są tłumione zanim zetkną się z oknem. Te 2 stopnie Celsjusza mniej w upalne dni robią sporą różnicę.

Kiedy chcesz odpocząć w ciągu dnia, ale nie potrafisz zasnąć widząc światło dzienne, a zasłony niewiele zasłaniają światła, wtedy jedynym rozwiązaniem są rolety, które w 100% zaciemnią pomieszczenie. Ja tak często robię, a potem, kiedy się budzę w ciemności, nie mam pojęcia która jest godzina 🙂

Zimą zatrzymują uciekanie ciepła z mieszkania

Tak samo jak latem chronią przed nagrzaniem, tak też zimą chronią przed utratą ciepła z wewnątrz. Badania fizyki jasno mówią, którędy ucieka najwięcej ciepła. Okna powinny być zatem chronione. Po zaciągnięciu rolety zewnętrznej, duża część ciepła zostaje zaoszczędzona, a przy okazji szyby nie przymarzają, dzięki uniemożliwieniu przedostania się mrozu do szyby.

Zewnętrzne rolety antywłamaniowe chronią przed dużym wiatrem

Parę razy w roku zdarza się wiatr na tyle silny, że powoduje on obawy przed uderzeniem fruwających drzew lub przedmiotów prosto w szyby okienne. Nigdy nie wiadomo, co się może wydarzyć. Rolety, skoro są odporne na włamania, potrafią ochronić też przed silnym uderzeniem w szybę. Jak nie przed uderzeniem latających przedmiotów na silnym wietrze, to przed głupimi ludźmi rzucającymi dla zabawy kamieniami w okno. Takie rolety są skuteczniejsze niż kraty. No i roletami można sterować, kiedy zajdzie potrzeba, a kraty na zawsze pozostaną zmorą.

Osłona przed smogiem

Mieszkając na Śląsku, zamykanie szczelnie okien nie zabezpieczy w pełni mieszkania przed smogiem. To węglowe okropieństwo wlatuje nawet przez najmniejszą szczelinę w zamkniętym oknie, głównie przez te małe wywietrzniki. Wieczorem, siedząc przy oknie, czuje się to, czym miasto oddycha. Chcąc chociaż w domu żyć normalnie oddychać powietrzem zdatnym dla człowieka, należy zastosować jedną z opcji: wyposażyć się w domowy oczyszczacz powietrza lub zaciągnąć zewnętrzne rolety maksymalnie w dół. Ja stosuję obie metody, dzięki czemu nie niszczę swoich płuc tym, czym inni mieszkańcy osiedla się grzeją. Rolety są na tyle szczelne, że naprawdę nie przepuszczą żadnej drobinki pyłu węglowego. Jestem szczęśliwym posiadaczem rolet, które pozwalają mi normalnie żyć jesienią i zimą.

Zmniejszenie hałasu

Mieszkając w mieście, pragnie się odpocząć w ciszy. Jak to uczynić, kiedy miasto przepełnione jest dźwiękiem samochodów? To samo dotyczy hałasu z placu zabaw, lub imprezujących na osiedlu nietrzeźwej młodzieży. Z hałasem nie da się tak łatwo wygrać jak ze słońcem czy smogiem. Jeśli samo zamknięcie dźwiękoszczelnych okien nie do końca pomoże, można dodatkowo spróbować zasuwając zewnętrzne rolety. Ich zaletą jest to, że odbijają wibracje pochodzące z zewnątrz, dzięki czemu nasze wrażliwe uszy nie są już skazane na słuchanie niechcianych dźwięków.

Rolety zewnętrzne osłaniają okna przed zabrudzeniami

Myjesz okna dla Jezusa? Wow 🙂 Ja myję dla Wielkiego Potwora Spaghetti, ale przyznam, że nie lubię myć okien. Dzięki temu, że często opuszczam rolety do połowy (lubię trochę ciemności w pokoju), zauważyłem, że moje okno brudzi się nierównomiernie. Im wyżej, to okno jest bardziej czyste. Wywnioskowałem, że to zasługa rolet, które chronią okno z zewnątrz przed wszelkimi pyłami.

Chronią przed 5G

Żartowałem 🙂


E-booki

Komentarzy: 4

 1. Pojedztam.pl

  Nie mamy zewnętrznych rolet, aczkolwiek nie wykluczamy, że skusimy się na nie w przyszłości.

 2. Marcin KAMYK Kamiński

  Doceniam twój wysiłek, jaki marnujesz na głupoty.

 3. As

  chronią przed 5g – uśmiałem się

 4. Rafał

  Szczelne ? Na tyle, że pomagają przy izolacji od smogu ?? Jakim cudem ? Może ma Pan jakis model z niesamowitymi rozwiązaniami technicznymi – jeśli tak proszę o informację, chętnie wymienię u siebie.

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 946

Szukałeś mnie na Instagramie?