Spowolnione działanie komputera – jakie są przyczyny?

Awaria komputera

Spowolnione działanie komputera może być bardzo uciążliwe i irytujące. To zdecydowanie wydłuża pracę przy urządzeniu i sprawia, że każde zadanie wykonuje się dużo dłużej niż normalnie. Taką sytuacją trzeba się jak najszybciej zająć, by ją rozwiązać. Jakie są przyczyny powolnej pracy komputera?

Za mało wolnego miejsca na dysku

Podstawową przyczyną spowolnionej pracy komputera jest zbyt mało miejsca na dysku twardym. To problem, który może dotykać nie tylko komputery, ale też smartfony, tablety i inne urządzenia tego typu. Po prostu na dysku musi być wolne miejsce, które umożliwi swobodne działanie systemu. Żeby przyspieszyć jego działanie, wystarczy zrobić porządek i usunąć zbędne pliki. Można też po prostu przenieść je na dysk przenośny. Warto również pamiętać, że istnieje możliwość przechowywania plików w chmurze. W takim wypadku nie zabierają one miejsca na dysku twardym.

Nadmiar plików tymczasowych

Wiele akcji podejmowanych przez system powoduje powstawanie plików tymczasowych. Są one zapisywane na dysku i zajmują na nim miejsce. Jeśli pliki te nie są wyrzucane, to po prostu zabałaganiają dysk. Z czasem przestrzeń na nie przeznaczona może się poważnie skurczyć, co też może zmniejszyć wydolność systemu i spowolnić jego działanie. Dobrą praktyką jest regularne usuwanie tego typu dokumentów. W tym celu można po prostu zainstalować specjalną aplikację, która wyszukuje i usuwa takie pliki. Warto też zaznaczyć, że one właściwie nie są do niczego potrzebne. Kiedy spełnią już swoją funkcję, można śmiało je usunąć.

Aplikacje startujące razem z systemem i pracujące w tle

Ogromną zmorą są też aplikacje, które działają w tle. Pożerają one pamięć, mimo że użytkownik często nawet nie widzi ich działania. Równie niebezpieczne są programy, które startują razem z systemem. Korzystają one z pamięci RAM w momencie, kiedy powinna ona być całkowicie skupiona na podstawowych funkcjach operacyjnych. Zbyt wiele aplikacji może, więc bardzo spowolnić pracę systemu. Wystarczy je wyłączyć, by przyspieszyć uruchamianie komputera.

Porada w serwisie

Warto też wiedzieć, że najlepszym miejscem na stwierdzenie rzeczywistych przyczyn spowolnienia pracy systemu jest serwis komputerowy. Oczywiście najpierw warto zrobić porządek na dysku i usunąć wszystkie niepotrzebne już pliki. Warto też usunąć te tymczasowe oraz wyłączyć zbędne aplikacje. Jeśli jednak to nie pomoże, to należy wybrać się do profesjonalnego serwisu i umówić się na konsultację. Dzięki temu można otrzymać bardzo kompleksową analizę problemu oraz jego rozwiązanie.

Artykuł powstał dzięki współpracy z firmą AZserwis.


E-booki

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1,581

Szukałeś mnie na Instagramie?