Zalety radia cyfrowego nad radiem analogowym

Z dobrodziejstw radia cyfrowego możemy korzystać dzisiaj nie tylko w domu, ale i każdym miejscu, w jakim się znajdujemy. Rozgłośnie radiowe oferują nadawanie poprzez własne strony internetowe.

Cyfrowe retro radio

Cyfrowe radio wyglądające jak analogowe. Oldschoolowy design z zaletami cyfrowych udogodnień.

Dzięki temu możemy słuchać muzyki czy ulubionej audycji na smartfonie, laptopie, tablecie. Największe stacje nadają także drogą satelitarną więc posiadając odbiornik DAB+ (Digital Audio Broadcasting) możemy umilać sobie na przykład podróż samochodem.

Radio cyfrowe czy analogowe?

Radio cyfrowe to prawdziwa rewolucja. Od analogowego różni się w wielu aspektach. Przede wszystkim jest bardziej dostępne – na terenie Polski powstały już nadajniki we wszystkich większych miastach kraju (na ta chwilę jest ich dokładnie 23), proces cyfryzacji radia ma ostatecznie zakończyć się już w 2020 roku. Dzięki temu nawet lokalne radia będą mieć zasięg ogólnopolski. Póki co sygnał cyfrowy mogą usłyszeć wyłącznie mieszkańcy największych polskich miast oraz ich okolic.

Zalety radia cyfrowego

Zaletą radia cyfrowego jest przede wszystkim jakość odbioru audycji. Brak szumów i jakichkolwiek zakłóceń z całą pewnością wpływa na komfort słuchania radia. Co więcej, radio jest dużo prostsze w obsłudze, bo danej stacji nie trzeba wyszukiwać po częstotliwościach nadawania, ale korzystając z nazwy.

I to nie wszystko bowiem wszyscy, którzy korzystają z radia cyfrowego i odbiorników nowej generacji mogą pozyskiwać dodatkowe informacje od nadawcy. Dzięki rozszerzeniom RDS możliwe jest wysyłanie komunikatów – dzisiaj to nie tylko teksty, ale również obrazy a nawet strony internetowe. Cyfryzacja pozwala tez pozyskiwać dane o natężeniu ruchu, może być również wykorzystywana w celach nawigacyjnych. To istotne przede wszystkim dla kierowców. Pewnie dlatego wielu producentów montuje odbiorniki radia cyfrowego fabrycznie, w nowych samochodach.

Jeśli w ogóle można mówić o wadach cyfryzacji to można wspomnieć, że odbiorniki DAB+ są o dużo lepszej i bardziej skomplikowanej generacji, przez co ich cena może być wyższa. Zwykłe radio potrafi złożyć nawet przeciętny nastolatek w parę godzin, z radiem cyfrowym nie będzie to już takie proste. Warto przy tym jednak dodać, że w większości przypadków nie jest koniecznym wymiana całego odbiornika – dostępne są mini odbiorniki i specjalne nakładki, które można dołączać to tych starszego typu. Pamiętajmy przy tym, że nie zawsze opłaca się nabywać odbiorniki wyprodukowane nie na rynek polski bowiem te mogą nie obsługiwać polskich znaków. Oszczędności nie wyjdą nam więc na dobre.


Różnice między radiem analogowym a cyfrowym

Niektórzy mogą narzekać, że nie odczuwają różnicy pomiędzy nadawaniem cyfrowym a analogowym. To fakt, bo nie zawsze jest to słyszalne. Cieszyć natomiast powinien fakt braku jakichkolwiek zakłóceń w transmisjach oraz dostęp do dużo szerszej oferty rozmaitych stacji, które do tej pory nadawały jedynie w niektórych regionach Polski. Od 1 października 2013 roku oficjalnie działa przecież pierwszy, naziemny multipleks radiowy, który skupia w sobie rozmaite stacje Polskiego Radia – to zresztą prekursor radia cyfrowego w naszym kraju.

Cyfryzacja rozwija się w zawrotnym tempie – od uchwalenia pierwszych warunków dotyczących zajętości częstotliwości działania w Europie minęło 20 lat. W Polsce pierwsze odbiorniki były dostępne już 3 lata później. Te w technologii DAB+ można zaś kupować od 2007 roku.


E-booki

1 Komentarz

  1. adam

    Uważam że zarówno radio cyfrowe jak i TV nie jest dobrym rozwiązaniem . Ponieważ TV analogową przy słabym sygnale można było oglądać , pomimo szumów . A TV cyfrowa zanika całkowicie , często tak się dzieje podczas silnych wiatrów.

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

27,991

Szukałeś mnie na Instagramie?