Zalety radia cyfrowego nad radiem analogowym

Z dobrodziejstw radia cyfrowego możemy korzystać dzisiaj nie tylko w domu, ale i każdym miejscu, w jakim się znajdujemy. Rozgłośnie radiowe oferują nadawanie poprzez własne strony internetowe.

Cyfrowe retro radio

Cyfrowe radio wyglądające jak analogowe. Oldschoolowy design z zaletami cyfrowych udogodnień.

Dzięki temu możemy słuchać muzyki czy ulubionej audycji na smartfonie, laptopie, tablecie. Największe stacje nadają także drogą satelitarną więc posiadając odbiornik DAB+ (Digital Audio Broadcasting) możemy umilać sobie na przykład podróż samochodem.

Radio cyfrowe to prawdziwa rewolucja. Od analogowego różni się w wielu aspektach. Przede wszystkim jest bardziej dostępne – na terenie Polski powstały już nadajniki we wszystkich większych miastach kraju (na ta chwilę jest ich dokładnie 23), proces cyfryzacji radia ma ostatecznie zakończyć się już w 2020 roku. Dzięki temu nawet lokalne radia będą mieć zasięg ogólnopolski. Póki co sygnał cyfrowy mogą usłyszeć wyłącznie mieszkańcy największych polskich miast oraz ich okolic.

Zaletą radia cyfrowego jest przede wszystkim jakość odbioru audycji. Brak szumów i jakichkolwiek zakłóceń z całą pewnością wpływa na komfort słuchania radia. Co więcej, radio jest dużo prostsze w obsłudze, bo danej stacji nie trzeba wyszukiwać po częstotliwościach nadawania, ale korzystając z nazwy.

I to nie wszystko bowiem wszyscy, którzy korzystają z radia cyfrowego i odbiorników nowej generacji mogą pozyskiwać dodatkowe informacje od nadawcy. Dzięki rozszerzeniom RDS możliwe jest wysyłanie komunikatów – dzisiaj to nie tylko teksty, ale również obrazy a nawet strony internetowe. Cyfryzacja pozwala tez pozyskiwać dane o natężeniu ruchu, może być również wykorzystywana w celach nawigacyjnych. To istotne przede wszystkim dla kierowców. Pewnie dlatego wielu producentów montuje odbiorniki radia cyfrowego fabrycznie, w nowych samochodach.

Jeśli w ogóle można mówić o wadach cyfryzacji to można wspomnieć, że odbiorniki DAB+ są o dużo lepszej i bardziej skomplikowanej generacji, przez co ich cena może być wyższa. Zwykłe radio potrafi złożyć nawet przeciętny nastolatek w parę godzin, z radiem cyfrowym nie będzie to już takie proste. Warto przy tym jednak dodać, że w większości przypadków nie jest koniecznym wymiana całego odbiornika – dostępne są mini odbiorniki i specjalne nakładki, które można dołączać to tych starszego typu. Pamiętajmy przy tym, że nie zawsze opłaca się nabywać odbiorniki wyprodukowane nie na rynek polski bowiem te mogą nie obsługiwać polskich znaków. Oszczędności nie wyjdą nam więc na dobre.

Niektórzy mogą narzekać, że nie odczuwają różnicy pomiędzy nadawaniem cyfrowym a analogowym. To fakt, bo nie zawsze jest to słyszalne. Cieszyć natomiast powinien fakt braku jakichkolwiek zakłóceń w transmisjach oraz dostęp do dużo szerszej oferty rozmaitych stacji, które do tej pory nadawały jedynie w niektórych regionach Polski. Od 1 października 2013 roku oficjalnie działa przecież pierwszy, naziemny multipleks radiowy, który skupia w sobie rozmaite stacje Polskiego Radia – to zresztą prekursor radia cyfrowego w naszym kraju.

Cyfryzacja rozwija się w zawrotnym tempie – od uchwalenia pierwszych warunków dotyczących zajętości częstotliwości działania w Europie minęło 20 lat. W Polsce pierwsze odbiorniki były dostępne już 3 lata później. Te w technologii DAB+ można zaś kupować od 2007 roku.

Artykuł opracowany w oparciu o materiały ze strony producenta odbiorników radiowych w cyfrowej technologii DAB+ – http://www.digib.pl/.

Zobacz też to:


Mały kotekZa każdym razem kiedy zapominasz dać lajka pod wpisem, gdzieś na świecie ginie mały kotek:

Wypowiedz się

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 736
Blog dla mężczyzn pisany przez 100% meżczyznę. Męska pasja, gadżety, kultura, męski lifestyle i sposób na ciekawe spędzanie czasu. Jak na samca przystało, lubię ładne kobiety, a szczególnie inteligentne i pomysłowe.

Na tym blogu często trafi się okazja na przetestowanie męskich gadżetów, sprzętu codziennego użytku, czy też ciekawa muzyka lub książka, która wpadnie w ręce. Lubię także chodzić do kina kilka razy w miesiącu. Zdarzy mi się opowiedzieć o wybranym filmie w formie recenzji, jeśli warto poswięcić mu więcej niż czas na siedzeniu w kinie.

Jestem facetem nieszablonowym, mam trudny, specyficzny męski gust. Ciężko jest mnie ujarzmić. Lubię dzielić się opinią i własnym, nietypowym spojrzeniem na świat. Nie podążam za tłumem. Jak typowy wolny samiec chodzę własnymi ścieżkami wyznaczając nową drogę.
s