Żarówka LED, tradycyjna, kompaktowa czy halogenowa?

Żarówki energooszczędne

Na rynku znajdziemy cztery rodzaje żarówek, a wśród nich tradycyjne, fluorescencyjne, halogenowe i LED. Na którą z nich się zdecydować, aby nie tylko cieszyć się jasnym oświetleniem, ale także oszczędnościami na energii?

Żarówka tradycyjna

Podstawowa wersja żarówki, której budowa nie uległa zmianie od jej wynalezienia. Składa się na nią szklana bańka, wypełniona gazem szlachetnym oraz drut z wolframu, który przewodzi prąd. Pod wpływem działania prądu drut ten emituje światło. Takie żarówki stosunkowo szybko się przepalają i niestety, ale pobierają bardzo dużo energii. Jeśli więc poszukujemy oszczędności i dbamy o środowisko – taka żarówka nie jest dla nas odpowiednim wyborem.

Żarówka LED

Najbardziej nowoczesna ze wszystkich propozycji znajdujących się na sklepowych półkach. Tutaj „elementem świecącym” jest dioda LEDowa, która nie pobiera tak wiele energii. W porównaniu do żarówki tradycyjnej, jest to nawet 80% mniej! Żarówki tego typu dają charakterystyczne światło, które nie wpływa na kolorystykę otoczenia. Można je także używać w pokojach, do których często wchodzimy i korzystamy z włącznika. Żarówka LED ani nie straci na tym swojej żywotności, ani nie będzie się dłużej rozpalać, emitując słabsze światło.

Niestety, jakość ma swoją cenę i żarówki te są bardzo drogie. Jednak szacuje się, że wymiana wszystkich żarówek w całym domu może się zwrócić już w rok od inwestycji, za sprawą poczynionych na energii elektrycznej oszczędności.

Świetlówka kompaktowa

Przede wszystkim charakteryzują je bardzo różnorodne kształty – rurki, spirale, okrągłe. W przeciwieństwie do tradycyjnych żarówek nie produkują przy pracy tyle ciepła, zatem pobór energii jest mniejszy. Ich wadą jest jednak to, że bardzo wolno się nagrzewają. Po włączeniu lampy z początku emituje ona jakby przygaszone światło, które dopiero po kilku minutach osiąga odpowiednią moc. Z tego powodu nie poleca się ich do stosowania w pomieszczeniach, w których światło jest włączane i wyłączane często, jak na przykład toaleta czy kuchnia. Tak eksploatowana świetlówka szybciej się zużywa. Świetlówki mają w swoim składzie także rtęć, która jak wiadomo, jest szkodliwa dla zdrowia. Ufajmy zatem jedynie renomowanym sprzedawcom, aby mieć pewność wysokiej jakości wykonania.

Żarówka halogenowa

Funkcjonuje w podobny sposób, jak zwykła żarówka. Także posiada wewnątrz drucik wolframowy i gaz szlachetny. To, co ją wyróżnia, jest jednak fakt, że zawiera także halogen. Dzięki temu jest w stanie emitować silniejsze światło niż żarówka klasyczna i w lepszy sposób oddaje kolory mebli, sprzętów i nie nadaje cerze ziemistego koloru. Żarówki tego typu to także oszczędność energii – w porównaniu do klasycznej żarówki to nawet 40 procent.

Żarówka LED

Reasumując: stosowanie tanich, klasycznych żarówek to pozorna oszczędność. Chociaż są tanie przy kasie w sklepie, znacznie gorzej wypadają w rachunku za prąd. Decydujmy się na oszczędniejsze rozwiązania, które są także znacznie bardziej przyjemne w użytkowaniu.

Artykuł powstał przy współpracy z Ultra Elektro oferującym oświetlenie dla domu i ogrodu.


E-booki

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 952

Szukałeś mnie na Instagramie?