Błędy WordPress – jak sobie z nimi radzić?

Błędy WordPress

WordPress to obecnie jeden z najczęściej wybieranych i najbardziej optymalnych rozwiązań ze wszystkich oferowanych systemów CMS, które służą do stworzenia i obsługi strony internetowej. Jego działanie i wydajność chwalą sobie miliony użytkowników na całym świecie. Nie ma jednak systemów nieomylnych, a jak wiadomo system ten i jego funkcjonalności tworzy społeczność, więc czasem nawet w jego przypadku możemy napotkać w którymś momencie na błąd, który uniemożliwi lub zaburzy częściowo działanie strony. Jak, więc szybko i sprawnie naprawić napotkany błąd?

Błędy WordPress – sposobów kilka na uporanie się

Komunikat o wyświetlanym błędzie na stronie to oczywiście nic przyjemnego, nie oznacza jednak, że na starcie powinniśmy gorączkować się i dzwonić do informatyka z prośbą o pomoc, gdyż często za błędy odpowiadają drobne niespójności. Jest kilka tricków, które warto zapamiętać, aby szybciej zlokalizować przyczynę awarii i uporać się z nią.

  1. Komunikat na stronie – na samym początku sprawdźmy jaki komunikat widnieje na naszej stronie i sprawdźmy, w którym miejscu tkwi błąd. WordPress często wskazuje, w którym pliku i dokładnie w której linijce kodu tkwi błąd. Często jest to literówka czy błąd semantyczny w kodzie, którą można szybko naprawić.
  2. Nieaktualna wersja wtyczki – komunikat o którym mowa wcześniej, często może nam podpowiedzieć, w której wtyczce tkwi błąd. Trzeba wtedy sprawdzić, czy jest ona zaktualizowana. Jeśli nie, może ona uniemożliwiać poprawne działanie jakiejś funkcji, a nawet całej strony. Warto, więc dbać o to na bieżąco, by wtyczki WordPressa były aktualne, a przede wszystkim zgodne z nowymi wersjami systemu.
  3. Odinstalowanie wtyczki – może się zdarzyć, że któraś z zainstalowanych wtyczek nie będzie współgrać z wcześniej zaktualizowanym systemem WordPress. Wtedy trzeba taką wtyczkę zainstalować i zastąpić inną, która nie będzie kolidować z nową wersją systemu.
  4. Stara wersja języka PHP – bywa, że problemem awarii jest nieobsługiwana przez WordPress wersja języka PHP. Wtedy, więc należy zmienić jego wersję w panelu hostingowym lub bezpośrednio poprzez odpowiednią komendę w plikach na serwerze.
  5. Nieudana modyfikacja – oczywiście wiele awarii może wystąpić samoistnie, bez naszego udziału. Jednak wiele z błędów napotkanych w systemie jest wynikiem nieudanej modyfikacji na stronie. Trzeba, więc dbać o cykliczne wykonywanie kopii zapasowych strony, a także wykonywać ją każdorazowo przed wykonanymi pracami na stronie.
  6. Ostatnie koło ratunku – gdy wszystkie z popularnych kroków radzenia sobie z awarią nie zadziałały, warto zwrócić się do społeczności i poszukać rozwiązań problemów w Internecie. Można je znaleźć na forach poświęconych WordPressowi, grupach wsparcia, czy innych miejscach.

Sprawdź także jak naprawić: Błąd 500 i Błąd 404 w WordPress.


Spodobał Ci się ten wpis? Będzie mi niezmiernie miło, jeśli postawisz mi symboliczną kawę☕
[Przeczytaj, dlaczego warto]

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wypowiedz się

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Tu wpisz, czym wartościowym chciałbyś się podzielić na temat tego wpisu.
Każdy komentarz jest kierowany do kolejki do moderacji. Wszelkie próby spamu, szerzenie szkodliwych poglądów, obrażanie ludzi lub wchodzenie butami ze słomą są automatycznie odrzucane.

432