Błędy WordPress – jak sobie z nimi radzić?

Błędy WordPress

WordPress to obecnie jeden z najczęściej wybieranych i najbardziej optymalnych rozwiązań ze wszystkich oferowanych systemów CMS, które służą do stworzenia i obsługi strony internetowej. Jego działanie i wydajność chwalą sobie miliony użytkowników na całym świecie. Nie ma jednak systemów nieomylnych, a jak wiadomo system ten i jego funkcjonalności tworzy społeczność, więc czasem nawet w jego przypadku możemy napotkać w którymś momencie na błąd, który uniemożliwi lub zaburzy częściowo działanie strony. Jak, więc szybko i sprawnie naprawić napotkany błąd?

Błędy WordPress – sposobów kilka na uporanie się

Komunikat o wyświetlanym błędzie na stronie to oczywiście nic przyjemnego, nie oznacza jednak, że na starcie powinniśmy gorączkować się i dzwonić do informatyka z prośbą o pomoc, gdyż często za błędy odpowiadają drobne niespójności. Jest kilka tricków, które warto zapamiętać, aby szybciej zlokalizować przyczynę awarii i uporać się z nią.

  1. Komunikat na stronie – na samym początku sprawdźmy jaki komunikat widnieje na naszej stronie i sprawdźmy, w którym miejscu tkwi błąd. WordPress często wskazuje, w którym pliku i dokładnie w której linijce kodu tkwi błąd. Często jest to literówka czy błąd semantyczny w kodzie, którą można szybko naprawić.
  2. Nieaktualna wersja wtyczki – komunikat o którym mowa wcześniej, często może nam podpowiedzieć, w której wtyczce tkwi błąd. Trzeba wtedy sprawdzić, czy jest ona zaktualizowana. Jeśli nie, może ona uniemożliwiać poprawne działanie jakiejś funkcji, a nawet całej strony. Warto, więc dbać o to na bieżąco, by wtyczki WordPressa były aktualne, a przede wszystkim zgodne z nowymi wersjami systemu.
  3. Odinstalowanie wtyczki – może się zdarzyć, że któraś z zainstalowanych wtyczek nie będzie współgrać z wcześniej zaktualizowanym systemem WordPress. Wtedy trzeba taką wtyczkę zainstalować i zastąpić inną, która nie będzie kolidować z nową wersją systemu.
  4. Stara wersja języka PHP – bywa, że problemem awarii jest nieobsługiwana przez WordPress wersja języka PHP. Wtedy, więc należy zmienić jego wersję w panelu hostingowym lub bezpośrednio poprzez odpowiednią komendę w plikach na serwerze.
  5. Nieudana modyfikacja – oczywiście wiele awarii może wystąpić samoistnie, bez naszego udziału. Jednak wiele z błędów napotkanych w systemie jest wynikiem nieudanej modyfikacji na stronie. Trzeba, więc dbać o cykliczne wykonywanie kopii zapasowych strony, a także wykonywać ją każdorazowo przed wykonanymi pracami na stronie.
  6. Ostatnie koło ratunku – gdy wszystkie z popularnych kroków radzenia sobie z awarią nie zadziałały, warto zwrócić się do społeczności i poszukać rozwiązań problemów w Internecie. Można je znaleźć na forach poświęconych WordPressowi, grupach wsparcia, czy innych miejscach.

Sprawdź także jak naprawić: Błąd 500 i Błąd 404 w WordPress.


E-booki

Wypowiedz się

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

583

Szukałeś mnie na Instagramie?